şükela:  tümü | bugün
 • repeated strain injury. cok mouse/klavye kullanan veya cok yazi yazan insanlarda gorulen hastalik. el ve bilekte sizi, uyusma veya bu eylemlerin yapildigi zamanlarda siddetli agri baslica semptomlaridir. merak eden http://www.rsi.deas.harvard.edu/ adresine gider, bakar, bilgilenir.
 • red sector incorporated (bkz: trsi)
 • rsi osilatörünün ana değeri, aşırı alım ve aşırı satım bölgelerinin belirlenebilmesi için üst ve alt sınırları sağlar. rsi osilatörünün değeri 0 ile 100 arasında dalgalanır. 70'in üzeri aşırı alım, 30'un altı ise aşırı satış bölgesidir.
 • hastalığın hangi aşamada farkedildiğine bağlı olarak şiddeti ve etkisi değişen, aşırı durumlarda geri dönüşü olmayan, bazı durumlarda senelerce tedavi gerektiren, klavyeden mouse'tan force feedbackli joystickten adamı uzak tutan ve acı çektiren bir hastalık. en kötüsü de çevrenin hastalığı hafife alması veya empati kuramaması sonucu kişinin girdiği bunalım, suçluluk psikolojisi, doğaya ve tendonlara isyan. bu noktada başkasının yalancısıyım.

  kısaca repetitive strain injury ve fakat repeated da denebilir niçin denmesin, ben olsam derim.
 • karpal tünel sendromu gibi bir türü de olan, ancak belirtileri alakasız olabileceği gibi türkiye'de uzmanını, anlayanını bulamayacağınızdan kendi kendinize çözümler geliştirmenizi gerektirecek hastalık. başlangıçta bilek bölgelerinde klavyeyi kullanış açınız nedeniyle oluşan kıvrım noktalarında oluşan ağrılarla ortaya çıkabilir. bu noktaları doktorunuza söylediğinizde, muhtemelen size mal mal bakıp böyle bir hastalık yok demesi kuvvetle muhtemeldir. ya o derslere girmemiştir, ya da kitabın o kısmının fotokopisini almamıştır, sınavda da yapmamıştır belki o soruyu. sorun değil. b vitamini verecektir. kremler merhemler verecektir. ve en tehlikelisi el-bilek splinti verecektir. bu alet sorunlu bölgeye takıldığında bilekleri dinlendirir. zaten bu aleti takarak mouse ve klavye kullanmak mümkün olmadığından sorunlar geçici olarak azalır. lakin bu el-bilek splinti uzun süre kullanılmamalıdır. aksi takdirde bilekten geçen sinirleri ezer. bilekten iki tip sinir geçer. biri median sinirler, ki bu bileğin alt ortasından (karpal tünel) geçer ki etrafında bağ doku vardır ve rsi yüzünden şişen bağ dokunun sinirleri ezmesi sonucu karpal tünel sendromuna yol açar ve ayrı bir hikayedir, diğeri de diğer sinirler. median sinirler baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısını kontrol eder. geri kalanı da diğer sinirler. eğer ilk üç parmakta elektrik çarpması gibi şeyler hissediyorsanız karpal tünel sendromuna kapılmış olabilirsiniz. diğer sinirlerin el-bilek splintiyle ezilmesiyle son iki parmakta hissiyat kaybı, uyuşukluk hissedilebilir. bu iki durumdan birine geldiyseniz, daha önce o tanıyı yapamamış olan doktora değil, bir başkasına giderek emg (elektromiyogram) çektirin. hastalığın ilk safhalarında emg'den de negatif sonuç çıkmayabilir. siz yine de bu arada elinizi egzersizler yardımıyla dinlendirin. klavye / mouse'tan uzan durun. ya da tamamen mousten uzak durun. workrave adındaki anti-rsi programını kullanın. anti-rsi klavyeler kullanın.
 • atel ile yaşanan uyuşmalar ve kilitlenmeler zinciri. eskiden titiz ev hanımı ya da bahçıvan hastalığı oalark bilinirmiş.
 • girdikleri entry sayisina falan bakarsak bir suru suser'in yakalandigi yada yakalanmak uzere oldugu rahatsizlik.
 • relative strength index yani (bkz: göreceli güç endeksi). çok kullanılan bir teknik analiz indikatörü. genelde 14 gün üzerinden hesaplanır. iki türlü yorumu vardır;

  1- 70'in üzerine çıkması aşırı alımı , 30'un altına düşmesi ise aşırı satımı ifade eder.

  2- karşıtlıklar yani fiyat düşerken rsi çıkarsa, fiyatların yükseleceği, tam tersi durumda ise fiyatların düşeceği anlamına gelir.
hesabın var mı? giriş yap