şükela:  tümü | bugün
  • kabul etsen dert, etmesen dert. ben bana teklif edilemeyecek gibi konumlandırırdım kendimi.

sen göz kırparsan onlar da bakış fırlatırlar.
  • bana kadar geldiyse, çevresinde hakikaten de işe yaramaz yağdanlıklardan başka kimse kalmamış diye düşünürüm.

tanım: bir soru.
  • öncelikle bize kalbi kadar temiz bu başlığı açarak formatın anasını siken yazar arkadaşa teşekkür ederek başlamak istediğim zor karar.

evet bu karar cidden zor. ama adaleti savunuyorsak, “adalet mülkün temelidir” diyen gibi gerektiğinde kendi oğlumuzu kırbaçlatarak öldürebilmeliyiz. öyleyse doğruyu konuşmalıyız.

ben ederdim amına koyiim, yalan yok, büyük ihtimal kabul ederdim. herkesin bir sebebi olacaktır elbet.

benim sebebim kendimi güvenceye almak olurdu.

bütün vahşi canlılar gibi insanın da bir numaralı dürtüsü hayatta kalmaktır. engelleyemezsin, değiştiremezsin budur en güçlü dürtün. karşı da koyamazsın...

yaşadığın yerde bir güvencen olsa. mesela “hukuk” deseler. hukuk seni koruyor deseler, verdiğin vergilerle maaş alan ve ihtiyaçları karşılanan emniyet güçleri seni korur, merak etme deseler rahat olursun.

ama yok bu ülkede böyle bir şey işte...
    vatandaş kendi haline bırakılmış. prison break’taki panama hapishanesi gibi her yerde kendi ekosistemi içerisinde doğal yollardan oluşan kurallar geçerli, ki bu da tabiiki güçlünün kesin hükmü ve güçsüzü canının istediği gibi ezme hakkını yaratıyor, vatandaş - olgarşik güç karşılaşmasında ise vatandaşın anasını, yine kendisi gibi vatandaş olan vatandaş, sırf 3 kuruş maaşını kaybetmemek için o vatandaşın anasını bir sikiyor, bir sikiyorki görmeyin...

kurallar buysa ben, evet kendimi ve ailemi korumak zorundayım, gol atarsa kendisine araba alınacağı sözü verilen 19 yaşındaki sergen’in golü attığında yaptığı vuruşu anlatırken olduğu gibi yaradana sığınırdım, beni kul hakkı almaktan koruması için yaradana sığınıp kabul ederdim.

çok zor bir şey güçlünün güçsüzü ezmesi.. böyle bir olayda hiçbir şey yapamamak daha da zor..

kabul ederdim.
  • ben direkt atlar, en az bir sene takilirim.

dunya'nin en manyak kafasini en uc noktada yasayacaksin lan boru mu?

etten kemikten insanlardan allah gibi korkan yetiskin adamlarla toplanti yapacaksin. ne sordugundan, ne yazdigindan haberi olan gerizekali gazetecilerin, gerizekali sorularina, sacma sapan cevaplar verip milletle tasak gececeksin. helaya konvoyla gideceksin. yine etten kemikten yapilmis senden allah gibi korkan adamlarla muhatap olacaksin.

gececegin yerlerde yollari falan yikayacaklar ki cogu zaman tamamiyla luzumsuz bir sey yapmaya gidiyor olacaksin.

askerde bile gormedigin mevzulari, kafalari goreceksin.

biraktiktan bir sene sonra kendine gelip "tam olarak, ne yasadim lan ben oyle???" diyeceksin.