şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bunca yaptığı hataya rağmen toplumun büyük bir kesiminden hatalarını farketmeden, toplumun önemli bir kesininden ise hatalarına rağmen vatan sevgisi sebebiyle destek gören rte atatürk gibi ilime, bilime, adalete, türk milletinin gelişmesine önem verse, hata yapmasına rağmen gerçekten büyük bir devlet adamı olabilirdi.
  ancak öyle birisi olmamasına, kimisi bilinçli ve art niyetli, kimisi vizyonsuz sayısız hatasına rağmen hala büyük bir destek görmektedir.
  bu, vatan sevgisi için tek yürek olabilecek türk milletinin erdemini ve aynı zamanda analiz ve sorgulama yapmayan cehaletini göstermekte.
  kafası karışık yazar beyanı.
  edit: yanlış anlaşılmaması için ek belirteç; mevcut oy ve destek oranıyla bu değerlere önem verseydi neler olurdu.
 • memlekette böyle bir zihniyet olsa iktidar olamayacak kişi

  kendisi bu zihniyette olsa bir sonraki seçimi de kaybeder
 • -brunson pazarlığı yapacağına yüce türk adaletini kendi haline bırakmak mesela. böylece o papazın davası da politika bulaşmayan her dava gibi yıllarca sürecek, emekliliği gelince sonlanan mahkeme sonucu zaten son günlerinde olan papazın ajanlık yapacak hâli kalmadığından memleketine gidecektir. adliyenin normal işleyişi başlı başına bir cezadır türkiye'de.

  -bilime ve adalete önem veren bir yönetici olsaydı herhalde darbe teşebbüsünde bulunan insanlara madalya takacak, fethullah gulen'i geri istemeyecek, s-400leri almayacak, suriye'de pyd'ye karşı çıkmayacaktı. böylece tl devalüe olmayacak, dolar yükselmeyecek, küresel ticaret savaşları başlamayacak, abd yönetimine evangelistler hakim olmayacak, trump seçilmeyecek, gümrük vergileri üzerinden tek kutuplu dünya düzeninde inat etmeyecek, türkiye kavganın ortasında kalmayacaktı. 1971'de harp okulları sınav soruları fetö tarafından çalınmayacaktı, 40 yıl dev boyutlara ulaşmış bir örümcek ağı rte belediye başkanı olduğu gün dağılacak, 2002'de karşısında pazarlık eden büyük bir güç olarak çıkmayacaktı herhalde.

  -en önemlisi; erdoğan bilime ve adalete önem verse; yüzyıllardır bilime verdiği önemle şöhret yapmış necip türk milleti* , tıpkı beyefendi bir fizikçi olan erdal inönü ve beyefendi bir makine mühendisi olan necmettin erbakan 'a yaptıkları gibi (bu ikisi aynı zamanda fetö benzeri yapılara bulaşmayan nadir liderlerdendir) erdoğan'a büyük destek verecekti. veya daha gerçekçi olursak, bilime adalete önem veren bir erdoğan'ı bu millet seçim barajlarıyla süründürecekti. konuştuğunda 'ne dediği belli değil" diye dalga geçilecekti. başka bir adla piyasaya çıkan bir şahsa oylar yağdırılacak ve "adam güzel bağırıyor" denecek* belki hala demirel'e oy veriliyor ve babalık bekleniyor olacaktı, belki başka birinden (bkz: herkese iki anahtar) vaatleri dinliyor olacaktık.

  çünkü*
  demokrasilerde oyunuz kadar var olursunuz. seçmenlerin yüzde 50'si memursa memurların hakları genişler. milyonlarca işçi varsa her politikacı işçi haklarından bahseder. bilimle uğraşan insanların toplam nüfusu yüzde 10 bile etmiyorsa milyonlarca insanın anlayamadığı ve hatta karşı çıkacağı kadar sağduyulu liderlerin çıkmasını ve tepeden inmesini beklersiniz. çünkü tepeden inmezlerse halk bu değişik insanları yine seçmeyecektir*

  nüfus köylü iken bir çiftlik sahibi tabii ki iktidar olacaktır. askerlerin kurduğu bir bürokrat meclisi tabii ki gücü bürokrasiye verecektir.

  anketlerde bilim çıkmaya başladığı zaman bütün politikacılar bilimden bahsetmeye başlar.
 • yine de size yaranamaz.
 • kitap özetleri okuyan birinden bilim beklemek.