şükela:  tümü | bugün soru sor
  • siyasi pratiğinin en başında gelen konuşma aktivitesi için her fırsatı sonuna kadar kullanan, eğer yoksa bu olanağı mutlaka yaratan rte, olur ya, herhangi bir nedenle konuşamaz hale gelirse türkiye’de siyasi alanda ortaya çıkabilecek gelişmeler zinciri.

    konuşma rte’nin siyasi nefes alma tarzıdır. nereden bakılırsa, en az on altı yıldan beri ülkenin kaderinde bu tarzın fonksiyonu ve önemi büyüktür. bu inanılmaz ve eşi az bulunur konuşma potansiyeli sadece bir partiye değil ülkenin geleceğine de yön verme özelliğine sahiptir. bunun farkında olan rte bu doğal imkânını daha etkin kılabilmek, artık her şeyi hiçbir engel kalmadan iki dudağının arasından çıkacak sözlere bağlamak istemektedir. ki uğruna şimdi en büyük uğraşı verdiği, üstelik hâlâ yarım ağızla, kem küm diyerek parlamenter demokrasiyi savunduklarını iddia etseler bile önemli bir muhalefet kesimini de kendi platformuna sürüklediği başkanlık sisteminde sözleri artık daha etkin ve işlevsel olabilecektir.

    bir hastalık, beklenmedik bir engel vs eğer bu konuşma potansiyelinin harekete geçmesini engellerse, buna bağlı olarak siyasi denklemin bütün verileri de kaçınılmaz olarak alt üst olacaktır. bu durumda diğer hiçbir araç ve yöntem konuşmanın yerini tutmayacaktır. belki devlet/hükümet işleri aksamayacak, bürokrasi çarkı dönmeye devam edecek, ancak bunlar üzerindeki etkin kontrolü konuşması sayesinde sağlayan rte, konuşamaz halde geldiğinde ortaya çıkacak her alternatif eskisinden çok farklı gelişmeler tarafından belirlenen bir tablo ortaya çıkaracaktır.