şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anayasa hukukçularının bizi aydınlatması gereken çok çok enteresan bir mesele.

  murat sevinç diken’de “hayret verici bir anayasa yorumu” başlığıyla yayınlanan yazısında buna ışık tutuyor.ayrıntılar için buraya alalım:
  http://www.diken.com.tr/…verici-bir-anayasa-yorumu/

  kısaca özetlemek gerekirse

  1) yapılan son değişikliklerle birlikte anayasaya göre bir cumhurbaşkanı beşer seneliğine ard arda iki dönem cumhurbaşkanlığı yapabiliyor.

  2) anayasaya göre erken seçime gitme kararı hem meclis hem de cumhurbaşkanı tarafından tek taraflı alınabiliyor ve her iki durumda da hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili genel seçimlerinin aynı anda yapılması gerekiyor.

  mevcut cumhurbaşkanı 2014 yılında cumhurbaşkanı seçildiği tarihten 24 haziran 2018’e dek birinci dönemini tamamlamış olacak ve eğer seçilebilirse önümüzdeki 24 haziran seçimlerinde ikinci dönemine başlayacak.

  referanduma ve takip eden uyum yasalarına rağmen yürürlükte olan 1982 anayasası değiştirilmediği için, yani system restart durumu söz konusu olmadığı için, erdoğan bu zamana kadarki cumhurbaşkanlığıyla birinci dönemini tamamlamış sayılacak.

  eğer 24 haziran’da erdoğan seçilirse ve meclis aritmetiğini beğenmeyip türkiye’yi erken seçime götürme kararı alırsa, cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri tekrarlanacak. bu durumda 24 haziran’dan erken seçim yapılacak tarihe kadarki süre erdoğan’ın ikinci cumhurbaşkanlığı dönemi olacak ve, sıkı durun, erdoğan anayasaya göre tekrar aday olamayacak.

  bunun tek istisnası erken seçim kararının erdoğan tarafından değil de meclis tarafından alınması. bu durumda mevcut cumhurbaşkanı iki dönemin üstüne bir dönem daha aday olabiliyor. fakat bunu yapabilmesi için 3/5, yani 360 milletvekilinin erken seçim kararını onaylaması gerekiyor.

  kısacası eğer erdoğan seçilirse ve akp 360 milletvekili elde edemezse her şekilde bu onun son cumhurbaşkanlığı dönemi olacak, ve erken seçim kararı alması kendisinin de görevi bırakmasını gerektirecek.

  elbette tüm bunlar türkiye’nin bir hukuk devleti olarak kalacağı önkabulüyle düşünülmüştür.

  edit 1: bazı cümleler düzeltildi ve imla hataları giderildi

  edit 2: bu mesele elbette rte’nin seçileceği ihtimalini baz alıyor, fakat ince kampanyasının enerjisini düşürmek gibi bir amacım kesinlikle yok. sadece hatırlatmak istiyorum ki birilerinin a b c planları var.
 • anayasaya’ya uyulmadığını iddia edenler hemen fetöcü ilan edilir olur biter. diploma olayını bile örtbas etti herifler.
 • rte ilk döneminde farklı yetkilerle seçildiği için "aslında öyle değil" deme hakkına sahip olacaktır. kendi atayacağı yüksek yargı gerekli yorumları yapacağı için de çok umutlanmamak gerekir.

  üstüne üstlük rte'nin seçilme ihtimalini de fazla düşünmemek gerekir. önceliğimiz rte'nin seçilmemesidir.

  (bkz: babalar günü ince'ye ve akşener'e bağış kampanyası)
 • anayasa, kırathanelerde batak oynarken tutulan yazboza döndü. bu mu mesele olacak allasen. ayrıca, kaldı ki hiç bir seçim döneminde bu kadar umutlu olduğumu hatırlamıyorum ben. 16 yıllık iktidarın veda vakti vakti yaklaştı. bir beş yıl daha beklemektense şimdiden güle güle demek istiyorum.
 • eyyy anayasa!
  sen kimsin ya?
 • yemezler....
  bize muhtar bile olamaz da demişlerdi.
 • seçilirse cumhuriyet filan kalmayacağından normal olandır.
 • ulan bana bakın akboylar. burası muz cumhuriyeti değil. kimseye özel ekoseli ceket dikmiyoruz burada.

  anayasa değişikliğini akp kendisi önerdi. ister beğeniriz ister beğenmeyiz, halkımız da %51 evet diyerek bu haliye anayasayı onayladı. anayasa boru değil.

  seçimden sonra yapabiliyorsanız anayasayı değiştirirsiniz, muhteremi ömür boyu başkan falan ilan edersiniz. görürüz doları falan da o zaman.
 • 1 khk ile düzelecek birşey. buna mı kaldı umut?