şükela:  tümü | bugün
 • rte den sonra akparti makparti kalmaz.
 • berat albayrak diyenler siyaset konusuna nokta koyup edebiyata yönelmeli.
 • kısa bir süre damat.

  peşine parti otomatik olarak parçalanacak ve tarihe karışacaktır.

  anap gibi, varlığı yokluğu bir bir hale gelecektir. ödenek alanlar devam ettirebilirler.
 • demirel - dyp
  ecevit - dsp
  erbakan - refah
  özal - anap

  partilerin akıbeti ortada.
 • 1. beraaddin keykubat
 • soylu mu ahahahahhaha.

  olm onu damat tek başına şamar oğlanına çevirdi.
  o kendini çekip çevirsin ahahahahha.

  sonrası yok ki.
 • ak parti=rte
  akp, geçmişte ki tüm siyasi partiler gibi otoriter ve karizmatik lideri gittikten sonra çöküşe geçicek siyasi partidir. şu anda dsp yok, anap yok, demokrat parti yok ama chp var. yani türk siyasetin de herkes gidici chp kalıcı.
 • akp ilk seçimde yüzde 30’lar civarında oy alsa da iktidarı kaybedecek ve şu an gitmeyi düşünüp erdoğan’ın varlığı ve gücünden çekinen yöneticiler partiden ayrılıp başka partilere doğru siyaset yapacak. ben erdoğan’ın o saatten sonra muhalefette aktif olarak çalışıp tekrar iktidara gelmek için enerji sarf edeceğine inanmıyorum. abdullah gül olmaya çalışacaktır. partiyi de damada emanet edip köşesine çekilmek isteyecek eğer o günkü iktidar izin verirse. neticede anap gibi yok olmayacaklar ana reis’i sevenler partisi şeklinde siyasetin içinde yüzde 10 civarı bir oyla bir süre daha yaşayacaktır akp.
 • damat. tabi parti seçimlerde kaybetmez ise. kaybederse zaten ortada parti kalmaz.
 • erdoğan’dan sonra merkez sağ bir kere daha ve alakasız yeni bir figür önderliğinde başa gelir ve bu son gelişleri olur. milliyetçi sağ ve sosyal demokratlar zaman içerisinde eriyecek, yerlerine liberallerden oluşan bir koalisyon geçecek, öne çıkan lider bir figür olsa da gücü kendisinde toplamaya gerek duymayacaktır.

  neden?

  türkiye’nin sosyal yapısı değişiyor. tiktok nesli geliyor. tüketim her türlü kimliği devirip toplumu nötralize ediyor. internet artık her yerde.

  kimliği konusunda ısrarcı olan tek grup kürtler olmaya devam edecektir. ama o da bir yere kadar. kürtlerin de, tarihi geriden yaşamaktan sıkılmış bir nesli gelecek, ideolojik yüklerini atacak, bagajını reddedecek ve bunu da öyle örgütlü ve kuramsal bir çerçevede yapmayacak, gündelik pratiğinde kürt olmanın bir karşılığını zaten görmeyecektir. eğer etnik kimlik ve oradan köklenen ideolojiler, somut sonu olan bir süreç teşkil edebilse, cumhuriyetin ilk isyancıları olan çerkesler bugün bambaşka bir yerde olurdu.

  paşa paşa herkes serbest piyasaya eklemlenecek.

  ideolojik mavralara tez yazan sözümona akademisyen aydın kitleden başka, saiklerle konuşup düşünen kimse kalmadı. onlar bile bu işten cepleri dolmasa dakika orada durmazlardı. akademide yuvalanıp sınıf intiharının etrafından dolanan, asıl halkın pozisyonu karşısında proleteryanın tanımını silip silip baştan yazan ve en sonunda solun vebası olan kültürel marxizm’e saplanıp kalan bu arkadaşlar, itiraf edemeseler de neoliberalizmle 7/24 flört halindeler. ama onların bu sol ve steril söylemlerinin yarattığı sahtelikten doğan nefret sayesinde yükselen sağ, orta sınıfın direksiyonu tamamen liberalizme kırıp muhalif kozmetiği bir kenara atmasıyla boşa çıkacak.

  gel kürt kardeşim, gel, eğer adını telaffuz edemezsen söyle, starbucks sana özel kürtçe kahve menüsü de çıkarır.

  ideolojilerin ruhu tükendi. makyaj silinemediği için hakikat tecelli edemiyor, yoksa herkes dürüst olsa bugün kimse “ben devrimciyim” yahut “müslümanım” diyemezdi zaten.

  radikal muhaliflerin çelişkilerinden başka merkez sağ söylemi besleyen hiçbir şey yok. ve o radikaller de, o kadar da radikal olmadıklarını, iki yüzlülüklerini elbet itiraf edecek ya da vaz geçecekler. çağımızın rabbi serbest piyasadır, onun önünde kimse duramaz. işte o gün geldiğinde, bu işin diyalektiği gereği, kendisine karşıt yaratamayan sağ söylem de teslim olacak.

  amazon, netflix vs...

  artık bizlerin imanı tüketimdir.

  secde edin!