şükela:  tümü | bugün
 • oldukça net biçimde göze çarpan benzerliklerdir.

  1) ikisi de uzun adamdır.

  2) biri orthanc'a sahiptir diğeri ak saraya.

  3) masumiyet vurgusu yapmak adına "ak" kelimesinin sık kullanımı benzer özelliklerdendir.

  4) ikisi de başlarda işinde gücünde olan ve mütevazi bir malvarlığı bulunan adamlarken daha sonra içlerinde ki karanlığı keşfederek diğerlerinin üzerine basıp güç, makam ve servet sahibi olmuşlardır.

  5) her ikisi de lüks bir hayat sürerken kayıtsız şartsız peşlerinden gelen kulları zorlu şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışmakta buna rağmen herhangi bir şekilde sorgulama emaresi göstermemektedir. hobbitler tarafından yağmalanan saruman'ın kileri adeta bir ziyafete ev sahipliği yaparken urukların ise 3 gün kurtlu ekmekle beslenmesi malumunuzdur. türkiye'de ise bir tarafta yaşam mücadelesi diğer tarafta gemicikler söz konusudur.

  6) kötülük bünyelerinde bir anda hasıl olmamış, önceleri iyi görünürken efendilerinin* tesiriyle bu dürtü belirgin şekilde ortaya çıkmıştır. yine benzer olarak her ikisi de biat ettikleri efendilerinin kuyusunu kazma eğilimi göstermişlerdir.

  7) her ikisi de makyavelist bir yaklaşımla beraber yürüdüğü dostlarına kazık atmaktan imtina etmemiştir. rte'nin davutoğlu'nu ve nicelerini harcaması gibi saruman da aynı sofradan yeyip aynı tastan su içtiği gandalf'a işkence etmekte beis görmemiştir. doğal olarak içlerinde tek adam olma arzusu taşımaktadırlar.

  8) her ikisinin de hüküm sürdüğü dönemde doğadaki tahribat azami düzeye ulaşmış ve betonarme yapılanma inanılmaz artış göstermiştir. özellikle ağaçlara yönelik yok etme tutkusu gözden kaçmamaktadır.

  9) iki liderde adeta efsunlu bir dile sahip birer hitabet ustasıdır. kitleleri konuşmalarıyla etkisi altına almak ve onların algılarını gerçekleri göremeyecek derecede manipüle etmek ikisi içinde zor bir olay değildir. bu bağlamda iki liderin arkasında da sorgusuz sualsiz biat etmiş kalabalık bir güruh bulunmaktadır. balkon konuşması yapma alışkanlığı yine olmazsa olmazlardandır.

  10) her ikisi de kitlelerini kent planlaması, işsizlik, kamu harcamaları gibi etkenleri dikkate almadan pervasızca çoğalmaya teşvik etmektedir. rte 3 çocuk üzerinde dururken saruman da isengard çukurlarında durmaksızın urukhai yaratmaktadır. doğal olarak ortaya eğitim seviyesi düşük bir kalabalık çıkmıştır.

  11) iki lider de nifak tohumu ekme konusunda master yapmıştır. saruman'nın propagandaları sonucu orta dünya'da dirlik, düzen kalmamış rohan'da kardeş kardeşe kılıç çekmiştir. türkiye'de de benzer şekilde tahammülsüzlük ve hoşgörüsüzlük had safhaya ulaşmış, insanlar en ufak olayda dahi parlama eşiğine gelmiştir.

  12) orta dünya'da kara üzerinde en tehlikeli binek saruman'ın özenle yetiştirdiği, insan etiyle beslediği warglar iken türkiye trafiğinde ise en tehlikeli binek benzer zihniyette ki osmanlı tuğralı doblodur.

  13) son olarak her ikisinin hükümranlığında da liyakat kültürü yoktur. türkiye'de önemli mevkilere gelmenin formülü torpil iken orta dünya'da da saruman liyakat sahibi orc ve goblinleri çeşitli bahanelerle tasfiye ederek yerlerine kendi yarattığı melez ırk olan urukhaileri yerleştirmiştir.