şükela:  tümü | bugün
 • uzun zamandır uygulanmaya çalışılan halkı uyutma ve icraatları yutturma yönlü yetişkinleri hedef alan yoğun uğraşıların ardından sıranın çocuklara geldiği, körpe beyinlere kendi dünya görüşleri ile inanış ve yaşayışlarını empoze ederek vücuda getirilip geleceğe dair yalanlar ile sarmalanmış düşlerin elma şekeri kıvamına büründürerek yedirilmesi ile ağacın yaş iken eğilmesinin amaç edinilmesidir.

  bu masallar genellikle nurlu yollardan ilerleyen nur yüzlü çocuklar ile ilgilidir. başından takkenin düşmediği, sözünden şeriatın eksik olmadığı, aklından hurafelerin bitip tükenmediği masal kahramanlarıdır. hayatlarını onlara egemen kıldırılan inanışa adamışlardır, bu masallarda anlatılan çocuklar.

  kendilerine bu masalların anlatıldığı çocuklara ise; masallardaki şartlanmışlığı ve o masal kahramanlarının yaşayışlarını yapmaları tembihlenir. bir başka tembih ise, akıl yoluna, bilim yoluna, ata'nın yoluna, aydınlığın yoluna, cumhuriyetin yoluna, muasır medeniyetlerin yoluna hiçbir suretle sapmamalarıdır.

  ne de olsa söz konusu masalları anlatanlar aynı masalları dinleyerek yetişmiş ve tembihlenen yollara sapmayarak bugünkü hüviyetlerini kazanmışlardır.
 • "bir varmış bir yokmuş ülkenin birinde tüm dünyanın kıskandığı bir dünya lideri yaşarmış." diye başlar.

  "sonunda amerika'yla avrupa'yı birbirine bağlaması için yapılması gereken ve kimsenin yapamadığı dev köprüyü yapmış ve tüm dünyanın lideri olması için teklif yapılmış. ben tüm dünyanın çobanı olmak istiyorum demiş ve yaşadığı sarayına geri dönmüş." diye biter.
 • ahlak dersleri kadar fantastik degildir.
  (bkz: bilomakhos'a etik)