şükela:  tümü | bugün
  • tarihte nice olaylar var ki tekrar ediyor.

hz. nûh (as) bugünkü ırak topraklarında bulunan kûfe’de ikamet ediyordu. kavmi de o bölgede yaşıyordu. bunlar inançsızlık ve dalâlette çok ileri gitmişlerdi. bu kavmin sapıklıktan kurtulup hidâyete ermesi için cenab-ı hak hz. nûh’a peygamberlik vazifesi verdi. o sıralar hz. nûh kırk yaşındaydı. hz. nûh yılmadan ve bıkmadan insanları hakka dâvet etti. onları allah’a inanmaları ve tanımaları için çağırdı. îman ve küfür mücadelesi bütün şiddetiyle devam etti. fakat, kavmi inatla küfürlerinden vazgeçmediler, hakkı kabul etmediler.

nûh sûresinde, hz. nûh’un cenab-ı hakk'a ilticası şöyle ifade ediliyordu:

“ey rabbim! kavmimi gece gündüz imana çağırdım. fakat ben dâvet ettikçe onlar daha çok kaçtılar. her ne zaman onları bağışlaman için senin mağfiretine çağırdıysam, parmaklarını kulaklarına tıkadılar, beni görmemek için elbiselerini başlarına geçirdiler. inat ettiler, kibirlendikçe kibirlendiler.” (nûh, 71/5, 6, 7)

nuh, dönemin yerli ve milli olmayan güçleri tarafından mağlup edilince konuşmasını şöyle sürdürür.

“ey rabbim, mağlup düştüm; benim intikamımı al.” (kamer, 54/10)

“ey rabbim, kâfirlerden hiç kimseyi yeryüzünde bırakma. çünkü, sen onları yeryüzünde bırakırsan senin kullarını saptırırlar. ve ancak kâfir ve günahkâr nesiller dünyaya getirirler.” (nûh, 71/26, 27)

sonrasını biliyorsunuz:

cenab-ı hakk'ın öğretmesiyle hz. nûh bir gemi yaptı. kendisine îman eden üç oğlu ile birlikte mü’minlerin tamamı seksen kişi idi. gemiye hz. nûh’a inananlar bindi. her hayvandan da bir çift alındı. yerden fışkıran sular ve gökten yağan yağmur kısa zamanda her tarafı deryâya çevirdi. gemide bulunanlardan başka bütün insanlar ve canlılar helâk oldu. tûfan dindikten sonra gemi musul civarında bulunan cûdi dağına oturdu.

diyeceğim o ki herkes ayağını denk alsın. rte'den sonra işlerin ne olacağı belli değil. bir tufan bekliyorum. ekonomik bir tufan olabilir. bu tufandan ancak bir kişinin gemisi kurtulacak. bu bir gemi olabilir ya da gemicik olabilir.