şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığın tam hali “rte’nin başkan olduğu ama cumhur ittifakının 299 milletvekili aldığı meclis” olacaktı
  (bkz: karakter sınırı)

  böyle bir durumda rte meclisi hiç muhattap almadan ülkeyi yönetebilir mi?
  yani cumhurbaşkanlığı kararnamesi ne kadar etkin kullanılır?
  meclis ne için toplanır? kanun çıkarmak istese ve cumhurhurbaşkanı veto ederse en sonunda kimin dediği kabul edilir?
  (bkz: senaryoları merak ediyorum)

  ihtimal dahilinde olandır.
 • cevap : yönetemez. zira, anayasa md. 104'e göre, "anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle dördüncü bölümde yer alan siyasi haklar ve ödevler cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenemez. anayasada münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. kanunda açıkça düzenlenen konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde kanun hükümleri uygulanır. türkiye büyük millet meclisinin aynı konuda kanun çıkarması durumunda cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz hale gelir."

  cevap : meclis kanun çıkarmak istedi ancak cumhurbaşkanı veto etti diyelim. türkiye büyük millet meclisi, geri gönderilen kanunu üye tam sayısının salt çoğunluğu (301 vekil) ile aynen kabul ederse, kanun cumhurbaşkanınca yayımlanır.

  yani, cumhurbaşkanlığı kararnamesi özetle şudur: arkadaş vekiller olarak birleşin adam gibi bir kanun çıkarın, ha eğer çıkaramazsanız işi ben devralacağım. tabi ki işi benim devralmam da anayasa md. 104'e bağlı, kafama göre her konuda devralamam.
 • akp’den meclise girmemiş 1 adet milletvekilinin çok zengin olmasına sebep olacak durumdur.