şükela:  tümü | bugün
  • bunun nedenini anlamaya çalışıyorum. bir insan yönetimine geldiği ülkeyi neden böyle ahmakça bir kavganın içine sürükler.

bir kahvehane tezi derki; “kendi doları var ondan yapıyor.” bu tezi yok sayıyorum, çünkü saçma. parası olan adam yüksek faiz ister. döviz zaten bir yatırım aracı değildir.

ikinci ve aklıma en yatkın gelen sebep ise şöyle. erdoğan muhafazakar iklimde yetişmiş, dindar bir ailenin dindar bir çocuğu. burada dindarlığın tanımı ve nasıl olması gerektiği tartışmasına girmiyorum. buranın konusu değil. malumunuz islam’da faiz haram. ekonominin bir türlü düzelmiyor olmasına çözümü erdoğan din de buluyor. allah buna haram demiş demek ki bu kötü, bu ekonomistler allah’tan daha iyi bilecek değil ya diyor. fakat kendi sığ dünyasında algılayamadığı şeyler var. bir gün tüm dünya artık paradan kira alınamayacak ve paraya kira verilemeyecek dese bu belki paranın yatırıma daha çabuk ve daha efektif ulaşabilir olmasına neden olabilir. bilemiyorum. bir mantığı olurdu yani bunun. fakat sen kendi başına bir ülke olarak faize savaş açamazsın, çünkü diğer ülkeler bu sistemin içinde. senin sistemindeki para faiz olan başka sistemlere hızla akacaktır. sen yatırımcıların parasının senin para biriminde ve senin ülkende paralarını tutması için iyi bir kira ödemiyorsan neden burada dursunlar? kendi vatandaşın bile durmuyor. bankalar dolara % 4, tl ye %14 verirken kim neden tl de kalsın. faiz almayan dindar kesim bile parası çarçur olmasın diye döviz biriktiriyor.

allah’ın emri ona inanan müslümanlar için geçerli ama bizim ülke olarak gevurdan da para almaya ihtiyacımız var. bu finansal sistemin içindeyiz. ya kapatıcaz şalteri kuzey kore gibi kendi içimizde olduğu kadar bir ekonomi çevireceğiz (ki bu mümkün değil) ya da sistemin gereklililerini yerine getireceğiz. bir kaç yıldır sürdürülen bu merkez bankasıyla kavga etme hali bizi sıkıntıya sokuyor. faiz yüksekse inşaat sektörü yavaşlıyor diye dar gelirliyi bu kadar fakirleştirmenin anlamı nedir?

domatesin kilosunu 1 dolara satan adam yurt dışına 0,90 cent deyip satışına devam ediyor ama de ülke içinde vatandaş domates alamıyor bu sefer. biz ülke içinde alışveriş yapamaz hale geldik. kimse bir iş yapmaya cesaret edemiyor. eleman alımları durma noktasında. kimse bu belirsizlikte malını satmak istemiyor, kimse de almak istemiyor.

sayın cbaşkanına bir vatandaş olarak iletebilsem tek çağrım bu olurdu, oyum size değil ama seçilirseniz benim de cumhurbaşkanım olacaksınız, ne olur biraz daha az konuşun. her şeyi bilmek zorunda değilsiniz bilenleri bulun. onları dinleyin. kandırılma korkunuz olduğunu biliyorum ama böyle de olmaz.
  • genel olarak yaklasim sorunudur. islamcilarin ekseriyeti hem musluman hem kapitalist hem de adil olacaklarini dusunurler. ancak bunlarin 3nu de duzgun olamadiklari gibi daha beteri olurlar. dogrusu islamin sosyalizme ihtiyaci olmasidir. sosyalizmin islam'a ihtiyaci yoktur. ama o.dogu cografyasinda olursa kulturel olarak sereflenir.
  • eyyy faiz! sen kimsin ya? hele gel şöyle bakiiiym.