şükela:  tümü | bugün soru sor
  • intihar edene kadar hitler de aynı şeyi düşünüyordu.
  • çünkü o güçler ile anlaştı.

ulan adam ingiltere’ye gitti geldi, dolar 7.30 dan 5.15’e düştü, faiz hala 25-26 puan. o çok sövdüğü faiz lobisine akıtıyor şu anda ülke parasını, adamlar milyarlarca doları ülkeye sokup, 7.30 dan 5.15 e düşürdüler şimdi de faizden paranın amına koydular.
    biraz basit düşün, adam ülkeye 1 milyar dolar soksa , 7.30 katrilyon(eski para) tl aldı kur 7.30 lardayken, o türk lirası da şimdiye kadar yediği faizlerle birlikte en az 10 katrilyon oldu.(farazi değerler ama yakındır), en son ülkeden çıkarken o parayla 2 milyar dolar a yakın dolar çekip siktirolup ülkeden gidecekler(şu anki kurla 1.88 milyar dolar falan yapıyor). sen de tayyip başarılı diyeceksin.

he yavrum he deviremiyorlar tayyibi he.

o faiz lobisinin elime verdi ülkeyi şu anda sen rahat ol.

edit : sonda bir cümle vardı, isteyene orjinalini özelden atarım problem değil. ama asıl laf sokmak istediğim kesimin tersi alındı nedense :) ben sanırım cümleyi biraz değişik kurmuşum, sildim o yüzden.
  • iç ve dış politikasındaki başarısının eseridir. sonrasını okumaya gerek yok hangi başarı ?
  • bir güç odağı dahi istemediğinden olan durum. arap baharı da iç savaş çıkan ülkeler de diktatörlükle yönetilen ülkelerdi. bir ülkede diktatörü genelde halk devirir.

yukarıdaki yazara bu noktada tek sorum var. recep tayyip erdoğan diktatör müdür ?

cevabının hayır olduğunu düşünüyorum.

neyse gelelim konuya, halk aç kalmadıkça tepedekilerle çok ilgilenmez. ama tarihin acı bir tesadüfüdür ki? diktatörlüklerde halk muhakkak açlıkla tanışır.

bir başka konu ise; sermaye yani emperyalizm çıkarları zarar görmediği noktada müdahale etmez. senin başında kim olduğuyla veya nasıl yönetildiğinde ilgilenmez. üstelik açık veya gizli diktatörleri daha çok sever.

bir başka gerçek hiç bir diktatör ve yandaşları kan dökülmeksizin gitmez.

eğer halkı aç bırakırsanız veya emperyalistlerin çıkarına çomak sokarsanız işiniz zordur. halk aç kalırsa kendiliğinden ayaklanır, emperyalistler bu ayaklanmayı bastırmanız için size yardım bile ederler. alttan alta da ayaklananlarla temas kurar, onları da etkisine almaya çalışırlar. bu arada durumu iyi gözlemlerler güçlere bakarlar, olayın gidişatını izlerler. ama iktidarınızı kaybettiğinizi anladıklarında, bir anda desteklerini keser ve ayaklananlarla yardım ederek sizi götürürler.

ya da emperyalistlerin çıkarına çomak sokarsınız, bu sefer halkı onlar kışkırtır her türlü sizi götürürler.

olay şu ki, halkı aç bırakmadıkça ve emperyalistlerin çıkarını tehdit etmedikçe korkmayın.
  • zamanı geldiğinde bütün siyasetçilerde olduğu gibi millet tarafından devredilecektir.
  • bizim kova fenerli arkadaşlar da , şike skandalından sonra hapse girip çıkan ve başkanlığa devam eden aziz yıldırım için de aynılarını konuşuyorlardı...

ulan kimse deviremedi adamı ne büyük adam filan...

bi bakmışsın sıfatını hatırlayan çıkmaz sonra , gelir geçer hepsi...
  • hatalı tespit.

(bkz: şerefli at cihan)
  • başarı mı? başarı ölçütünüz nedir acaba sayın akçomar?
  • kalan hiçbir şey değilse bile 17 aralığın amacının bu olduğu açık. deviremeyince de kapalı kapılar ardında anlaşıldı muhtemelen.
  • belki de devirmek istemiyorlar delikanlı... menfaatleri bunu gerektiriyor.. bop eş başkanlığını sorgusuz sualsiz kabul edecek birini bulsalar o değişim çoktan gerçekleşirdi...