şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğru olabilecek iddiadır. 2009 yılında sızdırılan wikileaks belgelerinde rte'nin isviçre'de 8 ayrı hesabı olduğu belirtilmişti. hatta yine o belgelerde ciddi yolsuzluk emareleri görülmüştü. şimdi hepsi tek tek ayyuka çıkıyor.

  ama bunlar hep montaj hep dublaj!

  http://istihbaratalani.wordpress.com/…8-hesabi-var/

  edit: sadece isviçre değil; malezya, dubai ve katar gibi kara para cennetlerinde de olabilir.

  edit 2: sizin havuz medyada bile yazıyor, iktidara gelmeden 1 milyar doları var diye;

  http://arsiv.sabah.com.tr/2001/08/06/p01.html

  düşün bu adam 12 yıldır iktidarda kaç katına katladı acaba?

  edit 3: bak birazdan vereceğim linkte ayetullah hamaney'in kontrol ettiği para 100 milyar dolar olarak belirtilmiş.

  http://www.reuters.com/…tigates/iran/#article/part1

  reuters'ın yazı dizisini inceleyin. bu parayı çok uçuk görenlerin ıskaladığı bir konu var. forbes listeleri vergiler baz alınarak yapılır ve bu listedeki insanlardan her zaman çok daha zengin kodamanlar mevcuttur. ve illegal yollardan para kazanıp biriktirmek, legal yollara göre çok çok kolaydır.

  hele ülkenin denetimi sizdeyse bir düşünün bakalım?

  saddam'ın altınlarını ne çabuk unuttunuz?

  40 olmasın 20 olsun ne fark eder?

  çok para çok.

  can sıkan noktaysa, bizim cebimizden çıkmış olması.
 • bu iddianın doğru olması pek muhtemel değil. rte'nin bu kadar para kaldırmış olamayacağından değil, isviçre bankaları 11 eylül'den sonra eskisi gibi larj davran(a)madıkları, önüne gelenden para kabul etmedikleri, paranın kaynağının legal bir aktivite olduğunun ispatını talep ettikleri için.

  o paraları arıyorsanız, başınızı çevirmeniz gereken yön batı değil, doğudur.

  gelen mesajlara istinaden ek:

  "in principle, any adult person can open an account at a bank in switzerland. however, the legal provisions of the home country with regard to cross border business have to be respected. banks reserve furthermore the right to reject customers. for example, a bank might refuse to offer banking services to a so-called "politically-exposed person" who the bank believes would pose too great a reputational risk if he or she were to become a client. a bank might also refuse to start a banking relationship if it has doubts about the origins of the potential client's funds because swiss banks are forbidden by law to accept money which they know or must assume stem from crime."

  (http://www.swissbanking.org/…nanzplatz-link/faq.htm)

  burada geçen "crime", bütün dünyada kara para kabul edilen, rüşvet, irtibap, zimmet gibi faaliyetler sonucu elde edilen parayı da kapsıyor. milyar dolar da götürseniz, legal bir para olduğunu net bir şekilde belgeleyemediğiniz takdirde, isviçre bankası sizi kapıdan çevirir. rte gibi adı bilinen bir politikacı olmak da, -yukarıda görüleceği gibi- iyi değil, kötü referans olur ancak.
 • devlet bahçeli'nin "40 yapar!" söyleminin boş olmadığını gösteren iddia.*
 • erdogan'i hic sevmeyen biri olarak cocuk palavrasi olarak dusundugum aciklama. hadi 1 de, 5 de, 8 milyar de. ama 40 milyar ne lan oha. bana erdogan'in 3 milyar agac diktik lafini hatirlatiyor. eski paralarda kolayca kullanildigi icin milyarlarla sikintisi var turk insaninin.
 • 40 milyar doların büyüklüğü ile ilgili bir fikri olmayan insan beyanı. ufak bir örnek verirsek, merkez bankasında da yaklaşık o kadar aktif döviz vardır.
 • inanmak istemediğim iddia.

  ananı avradını sikim paraya gel! bütün türkiye'nin bir yılda ürettiğinin 20'de birinden fazlasına denk geliyor. oy oy, 60 tane psg(futbol takımı) kuruyorsun bu parayla, 22. boğaz köprüsünü yapabilirsin, 120.000 öğretmen atayıp 40 yıllık maaşlarını ödeyebilirsin. daha neler yapabilirsin de ben düşünemedim, düşünmek istemedim.
 • cok bulunan para miktari. 5-10 olsa sorun yok herhalde.
 • güzel haber.

  o paralar ile bu ülke için neler neler yapılır.
  derhal alalım buraya paralarımızı
  çünkü
  benim de cebimden çıkan para var orda.

  lan ben sandım, ülkeme harcanacak
  adam
  üstüne konmuş almış isviçreye kaçırmış.
  yuh !!!!!

  * 2004 tarihli wikileaks belgesine göre mi bu toplam yoksa
  2014 itibarıyla mı ? hani 2004 de 40 milyar dolar ise 10 yılda bu onbinyüzmilyon baloncuk olmuştur çoktan.
 • dış borcun 10' da 1 ' ini öder o parayla