şükela:  tümü | bugün
 • flamingolar, uzun ve ince bacaklara, yine uzun, eğri bir boyuna ve rosa rengi tüylere sahiptir. belirgin özelliklerinden biri kıvrık bir gagasının olması ve bunun üst kısmıyla daldırıp da yiyecekleri su ya da çamurdan çıkarırken filtre vazifesi görmesidir. tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. esaret altındaki genç kuşlar, çok az karotin içerikli besinler aldığından beyaz tüylere sahiptirler.
 • --- spoiler ---

  türkiye'de yaşayan türkiye vatandaşı olan ve ortalama bir vatandaştan çok daha fazla türkiye'nin bütün gelenek, görenek, inanç, tarih, hukuk, medeniyet vs bilgilerine sahip olan birisi olarak vardığım tespittir.
  --- spoiler ---

  ben ikna oldum.
 • kitleleri sürükleme bakımından atatürk'ü hariç bıraktığımızda muhtemelen doğru olan önermedir...

  yaptıklarına hiç girmiyorum, her türlü yanlışını kapattı bugüne kadar, mesela feto ile el ele memleketin amına koydu, şimdi feto terörist, kendisi sütten çıkmış ak kaşık...
 • erdal inönü'den sonra en uzunu olabilir, büyüklük buysa !
 • gayet doğru önermedir.

  (bkz: tr)
  (bkz: troll'ün rüyası)
 • sığır, geviş getirenlerden olup, etinden ve sütünden yararlanılan ve hizmet hayvanı olarak da kullanılan boynuzlu, büyükbaş evcil hayvanların genel adı. günümüzde soyu tükenmiş olan yaban sığırları ya da yaban öküzleri çok sayıda büyükbaş hayvan cinsinin yabanıl ataları sayılırlar. buzul çağının bitiminde bu türün geniş bir yaşam alanı vardı. avrasya, atlas okyanusu ve büyük okyanus’a kadar uzanan bu alanın çoğu yerlerinde, çeşitli zamanlarda, büyükbaş hayvanlar ev-cilleştirildi. avrupa büyükbaşlarının yanı sıra zebu (hörgüçlü hint sığırı) ya da yaban öküzleri soyuna dayanır. büyükbaş takımının evcilleştirildiği bölgelerde yaban sığırları da yaşıyordu. ancak, bu yabanıl soy, avlanılarak tüketildi. yaban sığırlarına 14. yüzyıla gelindiğinde, ancak doğu avrupa ormanlarında rastlanabiliniyordu. avrupa’da son yaban sığırlarının 1967’de öldürülmesiyle, çoğu sığır cinslerinin atası olan bu türün soyu tümüyle tükendi.