şükela:  tümü | bugün
  • rte'nin yönetim biçimi nedeniyle muhalif kesimin farklı cevaplar çıkarttığı soru.

(bkz: neo osmanlı)
    (bkz: osmanlı cumhuriyeti)
    (bkz: şeriatla yönetilen türkiye)
    (bkz: monarşi)
    (bkz: islam cumhuriyeti)
    (bkz: 3'e 5'e bölünmüş türkiye)
    (bkz: hilafet egemenliği)

rte destekçilerinin istekleri de muhaliflerden farklı değil.
    osmanlıyı eskisi gibi geri isteyenler bir yanda, yeni tarz osmanlı cumhuriyeti isteyenler diğer tarafta. mevcut sistemin değiştirilip şeriat isteyenler bile var. küçük bir kesim ise mevcut düzene başkanlık sisteminin eklenip devam etmesi görüşünde birleşiyor.

kişisel kanaatime göre, mevcut anayasal düzeni ve devlet yapısını fazla bozmadan başkanlık sistemini fiilen hayata geçirmek, "en doğrusunu ben bilirim, en doğru şekilde ben yönetirim özgüveni"nin arkasından gelen "karşı çıkan herkesi sindir, çünkü onlar yanlış düşünüyor yada vatan haini" düşüncesindedir. en yakınındakileri bile zaman içerisinde uzaklaştırıp, "reis hata yapıyorsun" diyenleri ihraç etmesinden çok net anlaşılıyor bu. aksi fikirkere asla tahammülü yok.

bir başka ülke ile pazarlıkta olduğunu, başta abd olmak üzere dünyayı yönettiği söylenen ailelerin direktiflerini yerine getirdiğini düşünmüyorum. bence bu adam, harikulade bir şekilde kitleleri yanına alabilme yetisinin avantajını çok kötü kullanan, sadece ve sadece başarısız bir yönetici. ülkenin geleceği için 3-5 yıldan uzun bir planı yok. kısa vadeli planlar yapıyor, aklına eseni "hah bu güzel olur" diyerek uyguluyor. bu hamlelerinin %90'ını başarısız olunca veya randıman alamayınca suçlayacak bir siyasi lider, lobi ya da grup bularak tekrar değiştirme yönüne gidiyor. uzun vadeli sanayi, ekonomi, sağlık, eğitim yada herhangi bir konuda plan yapamıyor. doların sabit kalıp brent petrol fiyatının düştüğü dönemde, yüksek akaryakıt fiyatlarına zaten alışmış halk için ekstra vergi ekleyerek fiyatların yüksek kalmasını sağlıyor. dolar ve brent petrol yükseldiğinde ise ekstra vergi yüküyle birlikte akaryakıt fiyatlarına gelecek fahiş zamları düşünemiyor. o günlük hamlelerle yönetim sergiliyor. çünkü kendisinde o kapasite yok. kendisi de kapatesi olmadığının farkında ve gece gündüz kitap okuyor. lakin ilerleme kaydedemiyor. çünkü analitik düşünemiyor, takım çalışmasına yatkın değil.

eğitim sistemini 50 kere değiştirmesinden, sağlık sistemini yap boza dönüştürmesinden, vergi ve ticaret hukuğunu hallaç pamuğuna çevirmesinden de görüyoruz ki, anlık ortaya çıkan problemleri anlık ve kısa vadeli çözümlerle iyileştirmeye çalışıyor ve her seferinde yanılıyor. ne stk'ların görüşleri, ne akademisyenlerin tavsiye raporları ne de muhalif kesimin uyarıları onun gözünde değerli değil. tek doğru kendisi, tek bilen kendisi.

hedef 2023 diyor ama bu hedefin altını dolduracak argümanlar sunamıyor. 2023 yaklaştıkça da, 2053'den, 2071'den bahsetmeye başladı bile. sonuç olarak ülkeyi nereye götürdüğünü kendisi de bilmiyor.amacı da yok fikri de yok.
  • bana sorarsanız iş bu kadar basit değil. kapasitesiz biri olduğuna kesinlikle katılıyorum (muhalif aşağılaması bikbik ötmeyin, icraatından belli) ancak kurmaylarına bağlı bir birey kendisi. yani atıyorum 10 kişilik bir ekibi var ve kendisinin 2 oy hakkı var gibi düşünün.

islam cumhuriyeti işine gelir, ancak kısa vadede, uzun vadede, ki burada öldükten sonrasını kastediyorum, adını temizleyemeyecek. yani, o çok istediği "ata" ünvanına, bir grubun mutlak surette onu korumasına asla sahip olamayacak. çünkü yerine bir gün onun gibi düşünmeyen biri gelecek, bu daha dinci bir hıyar da olabilir, kafayı yemiş bir manyak da olabilir, öyle bir durumda "durun bu taptığınız adam hırsız ahanda 30 sene önceki belgeleri" diyerek her türlü, ailesini kaosa sürükleyecektir.

ööyle deli saçması şeyler değil bunlar. ilk olarak çok tanrılı dinlerde ve daha sonra sırasıyla musevilik, ara dinler, hristiyanlık ve pek tabii müslümanlıkla yönetilen ülkelerde (inanan değil yönetilen) mutlaka ortaya bir deli çıkmış, eskiyi unutturmuş, yeni tarih yazdırmıştır. neyse.

vizyonsuzluğu zaten ortada. bir ülke düşünün ki, yaptığı tek şey yol ve köprü olsun. tabi ki ekonomi eskiye oranla daha iyi, sata sata ebem de iyi bir iş çıkarırdı herhalde. ama onun dışında ülkede gelişen hiçbir şey yok. bilim yok, sanata saygı yok, varsa yoksa yol köprü anasını satayım. uzun vadede elimizde bu dönemi hatırlatacak hiçbir şey yok. hanginiz fsm köprüsünün hangi dönemde yapıldığını biliyorsunuz? ama hepiniz atatürk devrimlerini sayabilirsiniz. kültürel şeyler bunlar, ve kimse kusura bakmasın demet akalın şarkılarıyla da bir kültür oluşturamıyoruz.

sonuç olarak istediği, bir grup kesimi elinin altında her zaman tutmak. güç sarhoşluğundan kurtulması bu saatten sonra mümkün değil. yerine başka biri gelirse bu grubu her türlü sahaya sürebilecek.

(bkz: lord eddard stark) gibi eğitimlilerini, bundan 20 sene sonra tekrar kendi düşüncesinde biri tahta çıksın diye de kripto olarak bırakacak. hoş kendisinin bir kriptoluğu kalmadı, adı soyadına kadar herkes biliyor ya, olsun.

ne yaptığını bilmediğine eminim, ama istediği şey sadece oyunda kalmak, ve oyunda kalmak için de her şeyi yapacak.