şükela:  tümü | bugün
  • rte'nin yönetim biçimi nedeniyle muhalif kesimin farklı cevaplar çıkarttığı soru.

(bkz: neo osmanlı)
    (bkz: osmanlı cumhuriyeti)
    (bkz: şeriatla yönetilen türkiye)
    (bkz: monarşi)
    (bkz: islam cumhuriyeti)
    (bkz: 3'e 5'e bölünmüş türkiye)
    (bkz: hilafet egemenliği)

rte destekçilerinin istekleri de muhaliflerden farklı değil.
    osmanlıyı eskisi gibi geri isteyenler bir yanda, yeni tarz osmanlı cumhuriyeti isteyenler diğer tarafta. mevcut sistemin değiştirilip şeriat isteyenler bile var. küçük bir kesim ise mevcut düzene başkanlık sisteminin eklenip devam etmesi görüşünde birleşiyor.

kişisel kanaatime göre, mevcut anayasal düzeni ve devlet yapısını fazla bozmadan başkanlık sistemini fiilen hayata geçirmek, "en doğrusunu ben bilirim, en doğru şekilde ben yönetirim özgüveni"nin arkasından gelen "karşı çıkan herkesi sindir, çünkü onlar yanlış düşünüyor yada vatan haini" düşüncesindedir. en yakınındakileri bile zaman içerisinde uzaklaştırıp, "reis hata yapıyorsun" diyenleri ihraç etmesinden çok net anlaşılıyor bu. aksi fikirkere asla tahammülü yok.

bir başka ülke ile pazarlıkta olduğunu, başta abd olmak üzere dünyayı yönettiği söylenen ailelerin direktiflerini yerine getirdiğini düşünmüyorum. bence bu adam, harikulade bir şekilde kitleleri yanına alabilme yetisinin avantajını çok kötü kullanan, sadece ve sadece başarısız bir yönetici. ülkenin geleceği için 3-5 yıldan uzun bir planı yok. kısa vadeli planlar yapıyor, aklına eseni "hah bu güzel olur" diyerek uyguluyor. bu hamlelerinin %90'ını başarısız olunca veya randıman alamayınca suçlayacak bir siyasi lider, lobi ya da grup bularak tekrar değiştirme yönüne gidiyor. uzun vadeli sanayi, ekonomi, sağlık, eğitim yada herhangi bir konuda plan yapamıyor. doların sabit kalıp brent petrol fiyatının düştüğü dönemde, yüksek akaryakıt fiyatlarına zaten alışmış halk için ekstra vergi ekleyerek fiyatların yüksek kalmasını sağlıyor. dolar ve brent petrol yükseldiğinde ise ekstra vergi yüküyle birlikte akaryakıt fiyatlarına gelecek fahiş zamları düşünemiyor. o günlük hamlelerle yönetim sergiliyor. çünkü kendisinde o kapasite yok. kendisi de kapatesi olmadığının farkında ve gece gündüz kitap okuyor. lakin ilerleme kaydedemiyor. çünkü analitik düşünemiyor, takım çalışmasına yatkın değil.

eğitim sistemini 50 kere değiştirmesinden, sağlık sistemini yap boza dönüştürmesinden, vergi ve ticaret hukuğunu hallaç pamuğuna çevirmesinden de görüyoruz ki, anlık ortaya çıkan problemleri anlık ve kısa vadeli çözümlerle iyileştirmeye çalışıyor ve her seferinde yanılıyor. ne stk'ların görüşleri, ne akademisyenlerin tavsiye raporları ne de muhalif kesimin uyarıları onun gözünde değerli değil. tek doğru kendisi, tek bilen kendisi.

hedef 2023 diyor ama bu hedefin altını dolduracak argümanlar sunamıyor. 2023 yaklaştıkça da, 2053'den, 2071'den bahsetmeye başladı bile. sonuç olarak ülkeyi nereye götürdüğünü kendisi de bilmiyor.amacı da yok fikri de yok.