şükela:  tümü | bugün
 • başlık esasen “recep tayyip erdoğan’a hakaret eden üniversiteli kızın tutuklanması” olacaktı karakter sınırından böyle açtım.

  evet yüce hakanımız, reisimiz, önderimizi haşmetli erdoğan efendimize hakaret eden bu kızın idam edilmesi gerekiyor olsa bile türk demokrasisi ve özgürlükler adına(!) bu da olumlu bir gelişmedir.

  `https://odatv.com/…aretten-tutuklandi-08021845.html`
 • haber içeriğine baktım ancak ne yazmış ne demiş belli değil. bu durumda herhangi bir yorum yapmamız mümkün görünmüyor pek. baskıcı bir sistem olduğu konusunda hemfikir olsak da sosyal medya üzerinden edilen hakaretler konusunun herhangi bir özgürlükle bağdaştığını düşünmüyor aksine eleştirilen baskıcı rejimle farklı ideolojilerde olsalar da aynı kafada olduklarını düşünüyorum.
 • tck 5237 sayılı kanunun 125. maddesine göre değerlendirilecek olan eylem.

  bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil ya da olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

  hakaret suçunun; kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,
  dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uymasından dolayı, kişinin mensup olduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle işlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

  yine hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda bir oranında arttırılır.

  hakaret sadece yüze karşı değil, mektup, email, sms, whatsapp, twitter gibi sosyal medya aracılığyla işlenmesi de aynıdır.

  bir insanı sevmemek, hatta nefret etmek, yaptığı şeyleri onaylamamak hakaret etme hakkı vermez. hoşunuza gitse de gitmese de bu böyledir.

  düzeltme: sadece vatandaşa karşı işlenen hakaretleri madde 125 anlatmış. ama cumhurbaşkanına karşı yapılanı 299 söylüyormuş. bilgilendirenlere teşekkürler.
 • öncelikle,

  (bkz: onur)
  (bkz: şeref)
  (bkz: haysiyet)

  bir insanı sevmemek, hatta nefret etmek, yaptığı şeyleri onaylamamak onu tutuklama hakkını vermez. insanlar sizi sevmeyebilirler ve bunu uluorta söyleyebilirler. buna ifade özgürlüğü denir. hoşunuza gitse de gitmese de bu böyledir.

  edit: çomarlar mesaj kutuma doluştu, "atatürk'e hakaret edilse hoşuna gider mi?" diye soruyorlar. hoşuma gitmez, ama kimsenin tutuklanmasını da gerektirmez. işte buna ifade özgürlüğü deniyor canım. ifade özgürlüğü, senin hiç hoşuna gitmeyecek bir şeyin söylenme hakkıdır.
  bir de şu sığırların her fırsatta malum şahsı atatürk'le kıyaslama çabası beni güldürüyor.
 • buraya kanun maddesini yazmaya gerek yok. kızın yaptığı doğru değil ama recep tayyip erdoğan dilediği gibi insanlara hakaret ederken hiçbir yaptırıma uğramıyor. adaletsizlik buradadır.
 • (bkz: şeref madalyası)

  ileride gururla anlatır.
 • kızın ne yazdığı belli değil (haberde geçmiyor), burada "tamam şimdi olmasa daha iyiydi ama öyle herkese de hakaret edemezsiniz" cümleleri havada uçuşmaya başlamış bile.

  bakın ben bu ülkede, hüseyin avni coş isimli canlıya "sapıklık derecesinde kıskanç adam" dediğim için 7080 türk lirası para cezasına çarptırıldım. ha ek olarak devlet memuru da olamamama hükmettiler. hayır bir insana "bundan sonra devlet memuru olamayacaksın" demek bence iyi bir şey, neden ceza olarak kullanıldığını anlamadım. kim memur olmak ister ki daha faydalı binlerce iş varken? çoğu insan için bu son çaredir. tabii böyle de güzel bir yanı var, artık "sapıklık derecesinde kıskanç adam" diyebiliyorum rahatça. cezamdan bahsediyorum sonuçta, neyse.

  türkiye gibi ülkelerde ceza, suçla değil, olaydan rahatsız olan insanla ilgilidir. eğer gücü olan birini rahatsız ettiyseniz ceza alırsınız. yaptığınız şeyin ne olduğu çok da önemli değil, bir şekilde kılıfına uyduruluyor. hakaret ve ifade özgürlüğü ile ilgili de birkaç şey söyleyeceğim.

  insanlar neden "tamam eleştirsin ama küfür/hakaret etmesin" gibi cümleler kuruyor ki sürekli? ederse etsin, ne var bunda? bir insanın sana "orospu çocuğu" demesi, senden bir şey mi götürecek? memnun olmazsan kafanı çevirir, dinlemezsin. zaten hiçbir şey anlatmadan, manasız biçimde küfürler savuran insana bir süre sonra toplum da sırtını çevirecektir.

  ben burada "herkes birbirine küfür etsin" demeye çalışmıyorum, isteyen edebilmeli diyorum. hiçbir insan, kurduğu bir cümle yüzünden cezalandırılmamalı diyorum. çünkü bir şeylere sınır koymaya başladığımız zaman, gücü elinde tutan insanlar bu sınırları kafalarına göre esnetirler. ondan sonra yeni türkiye olursunuz.
 • yıl olmus 2018, hala rte'ye hakaret eden insanlar var. insan hayret ediyor gercekten.
 • yıl olmuş 2018, cumhurbaşkanına küfür etmeyi ifade özgürlüğü sanan insanlar var. hayret etmemek mümkün değil.
 • gülben ergene hakaret eden seren serengil 3 gün hapis yattı. bir ülkenin cumhurbaşkanının gülben kadar hakkı olsa gerek