şükela:  tümü | bugün
  • http://sdr.osmocom.org/trac/wiki/rtl-sdr adresinden ulaşılabilecek, rtl2832u chipset kullanan ve ~20$/€ olan dvb kartlar ile 64 mhz - 1700 mhz arasındaki bantları dinlemenize olanak sağlayan yazılım (&sürücü ). linux, windows altında sorunsuz olarak kullanılabilir.

terratec cinergy t stick rc (rev.3) marka 19€'luk usb kart tarafımdan denenmiş ve onaylanmıştır, üzerinde gelen anteni + ssd# yazılımını ( linux altında kurulumu yaptım fakat gnuradio 'ya daha bulaşamadım ) kullanarak klasik fm ve oturduğum yerde bulunan bir taksi firmasının telsiz konuşmalarını dinleme şansım oldu.
  • penetration tester dediğimiz tatlı insanlar hususiyetle bu dongle'ı vmware player ile kali linux üzerinde çalıştırıyor. virtualbox'ı usb sıkıntıları yüzünden tercih etmiyorlar. am/fm sinyalinden tut gsm datası toplamaya kadar pek çok bandı dinleyebilir.
    (bkz: software defined radio)
  • sdr-sharp gibi yazılımlar aracılığı ile geniş bir frekans aralığını dinlemeye, istediğiniz frekans aralığına getirip sinyali kaydetmeye olanak tanıyan, elektronik-haberleşmecilerin alanına giren bir cihazdır.

genellikle yanında bir adet minik anten, kumanda ve driver cd ile satılır. bu driver zadig denilen başka bir program kullanılarak rtl nin bağlı olduğu usb hub hangisi ise zadig arayüzünde seçilerek manuel bir şekilde yüklenmelidir. aksi takdirde sdr-sharp cihazlar kısmında rtl-sdr bağlı görünmeyecektir.

türkiye'de bunu satan bir yer olmamasından dolayı yurt dışından alınması gerekir. fiyatı yedi ile on üç dolar arasında değiştiği için yaptığı işle kıyasla fiyatı çok makuldur fakat yurt dışından getirtmek gerektiği için kargosu kendisinden pahalı tutacaktır. sanırım çin'den başka bir yerde üretilmiyor o yüzden çin malı diye tereddüt etmeye gerek yok.
  • 9 dolarlık usb dvb-t tv stick ve bir bilgisayar ile 26-1800 mhz arasındaki tüm frekansları dinlemenizi sağlayan müthiş bir "hack". bu frekans aralığı, el telsizlerinden, meteoroloji uydularına kadar pek çok cihazın çalıştığı aralığa dahil. hatta teorik olarak cep telefonlarını bile dinlenebilir. tabi bunları stickin yanında gelen dandik antenle yapmak pek olası değil, ben ambülans telsizlerini dinleyebildim ama pek düzgün ses aldığım söylenemez. meteoroloji uydusundan resim almak gibi niyetleriniz varsa mutlaka düzgün bir anten edinmeniz veya yapmanız gerekiyor. yazılım tarafında windows için sdr#, mac os için gqrx iş görüyor.

http://www.rtl-sdr.com/ adresinden daha detaylı bilgilere ulaşılabilir ve telekulak diye içeri atılabilirsiniz*
  • redsea isimli tool sayesinde fm radyolarin yayinladigi rds datalarini goruntulemenin de mumkun oldugu olay.