şükela:  tümü | bugün
 • 2 eylül günü, khk'yla rtük'ten ihraç edilen 29 kişi, çalışma odalarında arama yapılması için polis eşliğinde kuruma getiriliyorlar. ihraç edilenlerden biri de hasbelkader arkadaşımın odasında çalışan 4 kişiden biriymiş. polisler odaya giriyor ve ihraç edilen kişinin masasını inceliyorlar. bu arada odada diğer çalışanlara da şöyle bir "bakıyorlar". arkadaşımın çalışma bilgisayarı açık. ekran görüntüsüyse işe başladığından beri vikipedi'den aldığı şu türk pasaportundaki türk bayrağı. polislerden biri bilgisayara yaklaşıp inceliyor ve o an bir şey demeden odadan çıkıyor. birkaç dakika sonra da koridorda büyük bir gürültü duyuluyor ve bizim polis memuru yanında rtük başkan yardımcısıyla bağıra çağıra odaya tekrar giriyor. polisin iddiası türkiye cumhuriyeti pasaportundaki bu türk bayrağının bir fetö simgesi olduğu yönünde. "bu personeli burada nasıl barındırırsınız!" diye yanındaki yöneticiye çıkışıyor. yöneticinin ve etraftakilerin sessizliği polisi daha da cesaretlendirmiş olacak ki tehditler savurmaya başlıyor. "eğer bu adamı kurumdan atmazsanız, sizin hakkınızda da soruşturma başlatırım" diye buyuruyor sonrasında. cebinden çıkardığı türk lirasını hiddetinden elleri titreyerek ekrana yaklaştırıyor ve bakın diye bağırıyor tekrar. "fetö simgesi işte!" polisin bahsettiği simgeyse şu. koza ipek grubunun halleyli simgesi. arkadaşım kendini savunmak için konuşturulmuyor bile. polis işini(!) yapmasının vicdan rahatlığıyla odadan çıkıyor. rtük başkan yardımcısı oradaki herkesi anında odadan dışarı çıkarıyor ve odanın kapısını özel güvenlik görevlisine kilitlettiyor. aynı güvenlik görevlisine verdiği emirle arkadaşımı göz hapsine aldırıyor. tüm bu olanlardan sadece 15 dakika sonra rtük başkanı imzalı, açığa alınma belgesi arkadaşımın eline tutuşturuluyor!

  işte o gün bugündür rtük'ten ses yok.

  açığa alınmak size basit mi geldi?

  hakkınızı nerede arayacaksınız? kim dinleyecek sizi? böylesi bir dönemde alakanızın olmadığı bir konu yüzünden işinizden olma korkusunu yaşamak nasıldır bir düşünsenize. yeni bir khk'da isminizin geçmeyeceği ne malum? her sabah hatanın anlaşılacağı, kuruma geri çağırılacağınız ümidiyle uyanıp mesai bitiminde kahrolmak nasıl bir duygudur kim bilir. ya da bir terör örgütü üyesi olma yaftası yeme riskini yaşamak! ailenizin, arkadaşlarınızın konuyu anlatınca önce gülmesi, inanmaması, anlamaması...

  bizim başımıza gelmedi diye bir şey yok aslında. bu ülkede yaşıyorsak henüz başımıza bir şey gelmedi demektir. kayışı koparmış birinin hayatınızı başınıza yıkması an meselesi.

  işsiz kalabilirsiniz, evsiz kalabilirsiniz, aç kalabilirsiniz... an meselesi!
 • fetoculeri simgelerle yakalayacagini zanneden bir adet polis iceren rezalet. renklerle gidilirse turk bayragindan cok kibris bayragi olabilir. pasaport uzerindeki damgaya ne isim veriliyor emin degilim ama bayrak degil. t.c. amblemi gibi bisey olabilir.
 • vahim bir iddia.

  bu yaşananlar doğruysa at izi it izine gerçekten karışmış demektir.
 • (ara: adalet)