şükela:  tümü | bugün
 • ruanda'da 6 nisan1994 yılında başlayan iktidardaki hutuların fransa'nın da desteği ile sistematik bir biçimde tutsi azınlığının yaklaşık 1 000 000 kadarını katletmesi olayı.şu günlerde dünya medyası harıl harıl 10.yıldönümünü yaşadığımız bu soykırım olayını tartışırken bizim medyamız yine uyumakta.
 • fransa'nın sırf güzel para getiriyor diye hutu'lara silah satması üzerine olmuş soykırımdır. sonuçta suçlu hutu kadar fransadır..
 • aynı zamanda o zamana kadar savaş muhabiri olan savaş ay'ın olaya şahit olduktan sonra magazin gazetecisi olmasına neden olmuş hadise. 1 milyon'dan fazla insanın 100 gün içersinde palalarla doğranması şeklinde cereyan etmiştir. artık ne gördüyse orda, rwanda'dan dönen savaş ay bir anda sosyete ve popüler kültürün bayraktarı olmuş, adeta tövbeye gelmiştir. bambaşka-pırıl pırıl bir insan olmuştur. dönemin her davaya meraklı yeni-roma konsülü, balkan'lara konsantre olduğu için arada tutsiler kaynamıştır. keza şu an benzer bir filim sudan'da yaşanmaktadır. (bkz: cencevit)
 • 10. yılında utançla anılırken the economist'in bir yığın haline getirilmiş kafataslarının üzerine "never again" şeklinde bir başlıkla kapak yaptığı soykırım. ruanda'da hala tutsilerin cesetlerinin çürüdüğü yerde olduğu gibi bırakılmış kemikler var bu vahşeti insanlara hatırlatmak için, ama dokunaklı başlıklar tabii ki yetmiyor. güvenlik konseyi "ay kınasak mı, kınamasak mı.." diye düşünürken, avrupa devletleri daha kendini kurtaramamış afrika ülkelerinin kurduğu african union'dan medet umduğunu utanmadan söyleyebiliyorken, bütün dünyanın gözü önünde, 10 yıl önceki bu olayın biraz daha kuzeyinde yeni bir soykırım yaşanıyor. (bkz: darfur)
 • bir diğer adı ruanda katliamı.

  afrika’nın orta kesiminde yer alan ruanda’da 7 nisan 1994 günü başlayan ve yaklaşık 100 gün devam eden etnik çatışma sonucunda 800.000 kadar insanın bm barış gücünün sukuneti sağlamasına rağmen(!) vahşice katledildiği soykırım.
 • laiklik ilkeleri ve insan haklarının uluslararası arenada öncüsü olarak geçinen fransa’nın(!) dünyaya örnek bir davranışta bulunduğu bir başka arenadır ruanda.

  katliam süresibce bm barış gücünün operasyonlarından sorumlu komisyon üyesi zamanının bm genel sekreteri, kıbrıs'a barış için gidip gelerek mekik dokumuş şahıs kofi annan idi.
 • (bkz: hotel rwanda)
 • bm barış gücünüe rağmen yapılan başka bir katliam için; (bkz: srebrenitsa katliamı)
 • tutsi'lerin üstün ırk olarak tanınması, aslında almanların egemenliği döneminde başlamıştır, belçikalılar tarafından da işlerine geldiği için sürdürülmüştür. biz bu ismi bir yerden hatırlıyoruz değil mi? yani, madem onlar yaptı, ben de ırkçılık yapmaktan çekinmeyeceğim izninizle, sağolsunlar, yakın zamanlardaki en büyük iki soykıyımın fikir babası almanlardır. sadece almanları da suçlamayalım, biri pişirdiyse biri yemiş, fransa da soykırım milislerini bifiil eğitip, üstüne üstlük sokaklarda insan doğramakta kullanılsın diye o palaları satmıştır.
  üst üste iki dünya savaşı çıkardıkları yetmedi, yugoslavya'da, arnavutluk'ta, çeşit çeşit milletin burunlarının dibinde birbirini öldürmesini el el üstünde izlediler. avrupa'nın elleri kirlidir özetle.
 • köpeklerin insan etine çatlarcasına doyduğu soykırım.