şükela:  tümü | bugün
 • birkac yil icinde super moda olacak, belki php'nin popularitesine eri$ecek programlama araci.
  (bkz: web programlama sonbahar ki$ kreasyonu)
 • asla ve asla php kadar ozgur olmayan bir yapıdadır, bu da c'den gelen bir programcıya hic bir haz vermeyecektir. halen insanların .net kullanmaktaki cekincesi arkaplanda neler donuyor anlamamak iken ruby on rails ve hatta ruby on rails isi oldu bittiye getirip bir programcıdan cok builder'a seslenmektedir.

  http://www.onlamp.com/…p/2005/06/09/rails_ajax.html

  ornegine bakalım, http protokolu bunun neresinde? hazır bir kac fonksiyon ruby hazretlerinin istedigi dogrultuda ekliyor, cıkartıyor, link koyuyor. link'i bir fonksiyondan vermek kolaylik olsaydi sayet 4-5 senedir yazdıgım php icerisinde bir kez gereksinimini duyardım, ama olay daha cok extendible olmak. kaldi ki ruby on rails bunu fark edememis olsa gerek.

  ruby on rails uygulamaları .net icin satılan componentlerden olusan bir cuvaldan farksız sekilde basmakalıp bir web sunar en fazla onumuze, pratikde asp.net cok daha uygun bir cozum.

  ayrıca veritabanı üzerinde super hızlı olarak tabir edilmis, islem gucunu bilemem ama php'de pdo, .net'de dataset de hızlı uygulanır ama yavaş çalışır arabirimlerdir, database üzerinde her layer şüphesiz ki cache yapmadığı sürece socket ve veritabanı hızında kalır, hatırlatmalıydım.

  ruby için: (#8930923)
 • (bkz: pillinetwork)
 • yazilim gelistiricilerinden biriyle daha dun tanistigim, inanilmaz kullanisli ve iyi dusunulmus open source framework.
  tek kisinin birkac haftada temelini kodladigi daha sonra hemen google'in odul verdigi bir proje.
  web gelistirme dunyasinin en son buzz wordlerinden.
  yaraticisi : david heinemeier hansson
 • java icin kullanilan struts ve hibernate cozumlerinin birlesimi tadinda,rapid web development icin gelistirilmis pek taze framework. communitisinin cogunu apple kullanicilari olusturmaktadir, en azindan simdilik.
 • bir object publisher, bir de orm kitaplığından ibaret olan aslen pazarlama yeniliği olan framework. bu framework'ü öncelikle açık kaynaktan nasıl para kazanılır başlığı altında incemelekte fayda vardır.
 • öğrenmeyi, normal kodlamayı unutacağımdan korktuğum ve yazılan syntaların arkada neler çevirdiğini merak ettiğim için sürekli ertelediğim, anlatıldığı ve gördüğüm kadarıyla kodlaması gayet basit framework.
 • sol framede görüp, bir çeşit kokteyl sanıp tarifine bakmak için tıkladığım, velhasıl yazılım çıkan bir hede...ben c++ bile zor öğrendim yau germeyin beni...railgun vardır bi de...
 • programcıya zevk vermesi mvc yaklaşımıyla başlıyor. ruby dilinin güzelliğini macle birleştirdiğinizde zevk vereceğine emin olduğum web programlama sistemi. bunun yanında getirdiği rails scaffolding ve active record yetenekleri, (n)hibernate'in önceden ortaya koyduğu çözümler. geliştirme aşamasında rorın mvcyi nasıl algıladığını akıldan çıkarmamak gerekir. controller->model->view şeklinde çalışıyor. bir eksik ya da özellikle düşünülmüş feature: controller, view'dan habersiz çalışıyor.

hesabın var mı? giriş yap