şükela:  tümü | bugün
  • evliya çelebi’nin “yeşil sütunlu ılıca” dediği rudas hamamı budapeşte şehrinin buda kısmında tuna nehrinin kenarında yer alır. çelebi'nin hamama bu ismi vermesinin sebebi ise sütunlardan birinin yeşil olmasıdır. evliya sen de devletten yemekli yevmiyeli görevlendirmeyi almışın ve iyi gezmişsin. iyi ki de gezmişsin. allah senden razı olsun vallaha. sayende pek çok eserin zamanını, yaptıranını teyit edebiliyoruz.
    rudas hamamı, budin’in 15. paşası mustafa sokullu zamanında (1566-1578) tuna nehrinin kıyılarında yaptırıldı. ılıcayı, gellert dağının kaynakları beslemektedir. kare planlı yapının 10 mt. çapında kubbesi vardır ve bu kubbeyi duvarlar değil aslında granitten yapılma sekiz köşe kesitli ve 60 cm. çapındaki sütunlar ayakta tutmaktadır. bu sütunlar, beş basamakla inilen granitten havuzun çevresinde sıralanmaktadır.
    duvarların her bir köşesinde bugünkü havuzların üstlerinde kesme kumtaşından en güzel ve en büyük mukarnas kemerler görülebilir. ılıcanın kuzey yönünde bulunan iki hamam, ıı. dünya savaşı sonrasında zarar görmüştür. bu anıt eser budapeşte'lilere 400 yıldan fazla bir süredir hizmet vermektedir. budapeşte şehrini ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından birisidir. diğer güzel bir termal havuz için (bkz: széchenyi termal hamamı)
  • eski osmanlıdan kalma hamamı ve yeni bölümü olmak üzere iki farklı termal deneyimini bir arada yaşama imkanı sunan termal havuz. terasında yer alan müthiş bir manzaraya sahip dev jakuzisi sebebiyle kış aylarında tercih sebebi olmalıdır.
    internet sayfası : http://en.rudasfurdo.hu/