şükela:  tümü | bugün
  • dogu alman entelektuel, aktivist. 1950'lerde komunist parti'ye girdi. 1968 prag bahari, komunizm'e olan inancini buyuk olcude sarsti. 70'lerde dogu almanya'da muhalif kimligi ile, alternatif sosyalizm anlayisiyla tanindi. 1977'de yayinladigi "dogu avrupa'da alternatif" kitabinin yayinladi ve devleti karsisinda buldu. iki sene sonra, bati almanya'ya "suruldu". bati almanya'daki "yesiller" hareketinin onde gelenlerinden biri haline geldi. tarihsel materyalist anlayistan uzaklasip, "ekoloji" eksenli, ademi merkeziyetci, maneviyatci, anarsist tonlar tasiyan bir soyleme yakinlasti.
    turkcede yayinlanmis iki kitabi var. ayrinti yayinlari'ndan cikmis "nasil sosyalizm? hangi yesil? nicin tinsellik?", makalelerinin toplandigi, tanil bora cevirili iyi bir kitap. otobiyografik "kizildan yesile", metis'ten cikmis. 1997'de turkiye'ye gelip, crr'de, konferans vermisti.
  • kızıldan yeşile isimli kitabında sosyalizmle hıristiyanlığı bağdaştıracak kadar imanlı bir sosyalist olduğunu gösteren yazar. zira kendisi hıristiyanlıkta birçok sosyalizm propagandası olduğunu ileri sürmüştür.bir diğeri için:

(bkz: roger garaudy) (bkz: sosyalizm ve islamiyet)
  • reel sosyalizmi, teori ile pratik arasındaki farklılıkları vurgulayarak ve toplumun devlet gücünün egemenliği altına girmiş olduğuna dikkat çekerek eleştirir. üretimci toplum modelini benimsemez, çünkü ona göre insanın kurtuluşu yalnızca üretim biçiminin değişmesiyle sağlanabilecek bir şey değildir.
  • 12 eylül rejiminin en azılı döneminde başka alman aydınlarla birlikte ankara'ya gelip bir eylem yaptıklarını az önce taner akçam'ın yeni yazısının dipnotundan öğrendiğim politikacı ve yazar. taner akçam da bunun az bilinen bir şey olduğunu belirtmiş zaten.

https://ahvalnews2.com/…sunme-tarzimizi-degistirmek

"*konumuzla alakalı olmasa da pek kimsenin bilmediği bir gerçeği açıklamak isterim: rudolf bahro, yılını tam hatırlamıyorum, 1982 veya 83’de, ankara’ya giden ve kendilerini kızılay güven park’ta zincirleyerek, 12 eylül rejiminin işkence ve idamları protesto eden bir grup alman aydından birisi idi. avrupa ile çok sorun çıkartmasın diye, tutuklanmak yerine, apar-topar geri yollanmışlardı. anısı önünde, bu nedenle de saygıyla eğiliyorum."