şükela:  tümü | bugün
 • dizel motorun mucid kişisi.
 • bu da intihar etmiş ya.
  nerden bulduğumu ((bkz: metinlerarasılık)not edeyim: (bkz: işler güçler) 31. bölüm 24. dakika.
 • hakkında bu kadar az entry girilmesi gerçekten şaşkınlık verici. oysa ki benzinli motor’dan daha verimli olan, içten yanmalı ve 4 zamanlı dizel motor’un mucidi için daha fazla bilgi olmalıydı ekşi sözlük’de.

  fakat şöyle anlaşılmasın; rudolf amca yeni bir icat yapmıyor. icatların kralını yapmış olan yine alman mühendis otto’nun teorisinden yola çıkarak, benzinli motorun nasıl daha verimli hale geleceğini araştırıyor.

  bu amcamız münih teknik üniversitesi’nin o dönemdeki en başarılı öğrencisiydi. daha sonra bir buz fabrikasında mesleğe başlıyor ve orada içten yanmalı motorlara merak salıyor.

  otto amcamızın içten yanmalı motorunda kullanılan yakıt olan gasolin yerine, daha ucuz olan kerosin kullanarak içten yanmalı motorlarda yeni bir çığır açıyor. benzinli motorun verimi %25 civarlarındayken, dizel motorun verimi %30-35 civarlarındadır.

  tabi mühendisliğin mimarı olan almanlar durur mu hiç... 1. dünya savaşında kullanılan ve verimi çok daha düşük olan bütün buhar makinaları ile çalışan lokomotif ve gemilere monte ediyorlar bu dizel motorları.
 • man truck bus şirketinin mühendislerinden olan mühendislik dehası
 • dizel motorun kullanma haklarını alman kuvvetlerine vermeyi reddetmiş. ardından londra'daki konsolide dizel üretim şirketinin bir toplantısına gitmeden önce eşi martha'ya çanta verip, bir hafta sonrasına kadar açmaması için tembih etmiş.

  toplantıya gitmek için belçika anvers'ta gemiye bindikten sonra gece 10 saati civarında inzivaya çekilmiş ve o gece kaybolmuş. 10 gün sonra kuzey denizinde norveç yakınlarında bulunmuş. cesedi çok fazla tahribat gördüğü için kimliğini belirleyememişler. üstündeki giysi ve eşyalar alınmış. daha sonra dizel'in oğlu tarafından tespit edilmiş.

  eşi martha, dizel'in verdiği çantanın içinde 200bin alman markı bulmuş. gemiye binerken yanında götürdüğü günlükte de ölümünü simgeleyen haç çizimi bulunmuş.

  dizel'in ölümü intihar mı, suikast mi olduğu çok tartışılmış. ben suikast yapıldığına inanıyorum. almanya devleti ile arasında husumet olduğu belli. rudolf başına bir iş geleceğini sezdi. ölümünden sonra dizel motorlar alman kuvvetleri tarafından 1. dünya savaşında kullanıldığını da unutmayalım.