şükela:  tümü | bugün
 • kızkardeslerinin kuculmus giysilerini giyecek kadar fakir bir aileden gelen zerafet abidesi balet...babasi sert bir asker olarak onun dans etmesine karsıydı ve hep uzaklardaydi; nureyev'in ornek alacagı bir erkek yoktu etrafında. kiz kardesleri ve annesinin kadınsı duyguları ve kıyafetleriyle ozdesleştirmişti kendisini belki de ...babasi onu ormana goturup bırakarak cesur bir erkek yapmaya calıssa da ters tepki almasından baska bir işe yaramamıstı bu empatiden uzak davranısları. hayranı olmama olasiligi cok kuçuk olan asla unutulmayacak baletlerden...
 • cuku at siki kadardir:
  (bkz: not work safe) (18 yasindan kucukler bakmasin) http://www.christies.com/…ages/d48932/d4893269r.jpg
  afedersiniz.
 • 1938 ne bir tren de dunyaya geldi.ural da buyudu. babasi dansci olmasina karsiydi, ama o yilmadi 17 yasinda leningrad koreografi enstitusune(ki bale de epey gec bi yastir) kabulunu aldi. burada tekniginin zayifligi yuzunden elestirildi(ve butun hayati bu itham altinda gecti) sonra kirov balesine gecerek batiya acilan sayili rus performans sanatcilarindan oldu.

  kendisinin hoppa tavirlari kgb yi ve polit buroyu kizdirdi, lonra yerine ulkesine geri goturelecegini anlayinca dunyasi yikildi, fakat film gibi bir alavere dalavere ile(sevgilisi kiligina giren bir kizin ona kacis planlarini soyleyip, fransiz polisi ile antlasmasi) fransada kaldi. celebrity nin allahi oldu.

  onun icin balenin jim morrison i desek yalan olmaz.tum zamanlarin en cok taninan baleti ve bale emekcisi oldu. 54 yasinda aids den oldu, her balet gibi yasadikca varoldugundan yavasca unutulmaya baslandi, magazin sayfalarinda rastlanilir oldu ismine.
 • asil adi rudolf hametovich nureyev olan bildigimiz nureyev’in ailesi tatar ve müslüman oldugundan “ne balesi kirmiyim bacaklarini erkek adam balerin olur mu, simdi git ormanda biraz odun kes” yaklasima maruz kalip yilmayip, allah ne verdiyse mevcutiyetini kimseden esirgeden hem erkeklerin hem de kadinlarin gözdesi tas gibi bir dansçi olmayi becermis, karizma isminin sözlük anlamina katkida bulumus balet.
  ayrica o dönem hiv tasiyicilarinin sadece yüzde onunun aids hastasi oldugu gerçegi mevcutken, panige kapilip, burada yazmaya kalkilsa bir paragraf yer tutacak yan etkileri olan ve virüs üstünde etkinligi tartismali zt adinda kanserojen madde içeren bir ilaç tedavisini yillarca sürdürüp, sonunda da ilacin yan etkileriyle aslen vucudu ilaçtan zkilmis sekilde belki de aids hastaligindan degil de sadece hiv positive’den gitmis müthis rus.
 • batı'ya ilticasını soğuk savaşın yoğun olduğu yıllarda gerçekleştirmiştir. ünlü bir sovyet baletin batı'ya ilticası sovyetler için utanç, batı ülkeleri için de propaganda zaferi olmuştur. bu yüzden batı'da hiç bir politik eylemi olmamasına rağmen sürekli izlenmiş ve taciz edilmiştir. bir performansı sırasında sovyet ajanları sahneye cam kırıkları fırlatarak kendisini herkesin gözü önünde sakat bırakmaya çalışmıştır.
 • geçtiğimiz hafta izlediğim, yasemin pirinççioğlu'nun ağzından hikayesinin anlatıldığı ve türkiye ziyaretlerinde çekilen amatör video kayıtlarıyla bezeli kısa metraj belgesele göre, kökeninin de etkisiyle türkiye'ye ve türk kültürüne ilgili biriymiş.
  1981-1990 arası yılda üç kere geldiği türkiye'de, ilkin, hayallerini süsleyen bir adayı* satın almak istemiş, yasal düzenlemelerden dolayı bu isteği gerçekleşmeyince adayı karşıdan gören karadaki bir araziyi satın almayı deneyip yine mevzuata takılmış.
  sonunda, italya'da bir adayı satın alıp yerleşmiş ama oranın sefasını sürmeye de ömrü vefa etmemiş...
 • mezarı, üzerine bir kilim ya da halı örtülmüş izlenimi veren mozaik bir yapıt ile kaplı olan kazan tatarı sanatçı.

  https://nureyev.org/rudolf-nureyev-grave/
 • (bkz: dancer/6)
  (bkz: colum mccann)
 • seksenlerin ortasında istanbul 'a gelmiş ve uyuyan güzel balesindeki üstün performansıyla kendisini dakikalarca ayakta alkışlatmış eşi benzeri olmayan dansçı.