şükela:  tümü | bugün
 • cok cok enteresan bir karakterdir. osmanli vatandasidir. osmanli imparatorlugu zamaninda ve kurulan turkiye cumhuriyeti sirasinda anadolu topraklarinda takilmistir. sonra gidip hitleri egittigi rivayet edilir, tabii ki thule vasitasiyla egitmistir.
 • baron von sebottendorf olarak da bilinir. thule societynin kurucusudur. gercekten cok enteresan bir karakterdir kendisi. 1901 yilinda 26 yasindayken istanbula yerleserek osmanli vatandasligina gecmistir. bu donemde denizci bir tuccar olarak calismaktaydi. turkiyede bulundugu bu sure zarfinda bektasi, sabetayci, mason teskilatlanmalarinin icerisine girmis, sufi, kabala ve diger dogu felsefelerini incelemistir. daha sonra burada edindigi tecrubelerle birinci dunya savasi sonrasi almanyaya donerek, yukselen komunizm tehlikesine karsi milliyetci sosyalist isci hareketleri organize etmeye basladigini goruyoruz. bunlardan en onemlisi thule society olarak gosterilebilir fakat genellikle bu gizli dernek nazizme okultist temeller yuklemek isterenlerce one cikarilir. oldukca makyavelist bir kisidir, alman nasyonal sosyalist hareketine kahraman sehitler kazandirmak icin ust suzey yonetici isimlerinin komunistlerin eline gecmesine goz yummustur yeri geldiginde. alman milliyetci isci partisini kurmus, fakat bu parti birkac yil sonra adolf hitler'in hakimiyeti altina girmis, ve kendisiyle ve partiyle aralari acilmaya baslamistir. 1930'larda gestapo tarafindan almanyadan sinirdisi edilince tekrar turkiyeye doner. ikinci dunya savasi sirasinda almanya ve ingiltere adina cift tarafli casusluk yaptiktan sonra 1945 yilinda kendisini bogazin soguk sularina atarak intihar etmistir.
 • arastırmacılar için diğer adları; adam alfred rudolf glauer ve erwin torre'dir. intihar ettiği süphelidir hele büyük devletlere calıstığı ve karısık gecmisi göz önüne alınırsa.. bir hatırat ya da anı bıraksaydı arkasında simdi birçok soruya cözüm olacaktı...
 • türk vatandaşı olarak türkiye'de (kimilerine göre bektaşiler tarafından) inisiye edilen(kimilerine göre bu uydurmadır, von sebottendorf da soytarının önde gidenidir), balkan savaşında türklerle beraber cephede savaşan cengaver bir ökültist, nazi partisi kurucularının da üyesi olduğu thule gesellschaft'ın kurucusu. soytarı veya değil ama alman mistisizminin/ ezoterizminin tohumlarının bir kısmının türkiye'de atıldığının göstergesi.
 • "ergenekon cemiyeti'nin muhtemel kurucusu."
 • son dönem artan tarikat olayları, illuminati vs sonra popüler olmamasına şaşırdığım adamdır. biraz incelense ve araştırılsa birçok boku kendisine bağlayabilirler. hali hazırda zaten hitler'i çıkarmış adamdır.
 • hitleri iktidara getiren bektaşi-mason karışımı kimse. osmanlı topraklarında doğduğu ikinci dünya savaşında öldüğü söylense de 1957 yılına kadar yaşadığı bilinmektedir. adanada öldüğü rivayet edilmektedir.
 • bir diğer adı "adam alfred glandek" olan osmanlı - alman.
 • thule örgütünün kurucusudur. 9 kasım 1875 tarihinde hoyersweda adlı küçük bir alman kentinde dünyaya gelmiştir.

  "biz cermen ırkının tarikatıyız. bizim tanrımız, walwater'dır. onun sembolü de kartaldır. bu günden itibaren kartalı, kızıla boyuyoruz. bu kızıl kartal, bize var olabilmek için, ölmemiz gerekeceğini bildirecektir." (1918)
 • ilginç bir adam. buyrunuz bilgiler aşağıda:

  almanya’nın hoyerswerda kentinde 9 kasım 1875’de doğan bir lokomotif sürücüsünün oğluydu. dünya’yı gezerken 1901’de yolu türkiye’ye düşen bu maceraperest, bursa’ya yerleşti. müthiş bir yahudi düşmanı olan rudolf veya alfred, orada termudi adlı bir yahudi tarafından çok karmaşık bünyesi olan memphis mason locası’na davet edilmişti. bu fransız locası aynı zamanda sultan abdulhamid ıı’ye karşı mücadele veren jöntürkler’in gizli örgütüydü.

  bektaşilik ve masonluk

  termudi’lerin kütüphanesinde çok gizli bilgileri içeren kitaplar bulan von sebottendorf, türk bektaşiliği ile masonluk arasındaki gizli ilişkileri anlatan almanca bir kitap yazmıştı. bu kitapta, baron masonluğun esasının türk bektaşi geleneğinde bulunduğunu ve avrupalı masonların bu bilgileri kullanarak, tahrif edilmiş bir anayasa (1717 anderson anayasası) yaptıklarını ve masonluğu amacından saptırdıklarını iddia etmişti. (die praxis der alten türkischen freimaurerei (theosophisches verlagshaus, leipzig, 1924) adlı kitabı eski türk masonlarının uygulamaları adı altında türkçeye çevrilmiştir (hermes yayınları, 2006).

  türk baron von sebettendorf

  kendisi gibi istanbul’a yerleşmiş olan baron heinrich von sebottendorf tarafından evlatlık alınan alfred rudolf glauer adını rudolf freiherr von sebottendorf olarak değiştirdi. 1911’de türk vatandaşlığını alan von sebottendorf, 1913’de 2. balkan harbinde osmanlı askeri olarak savaştı. meditasyon, astroloji ve numeroloji bilimlerinin de uygulayıcısı olan bir farmason’du. imperial konstantin tarikatı’nın esrarengiz baronu istanbul’da beyoğlu’nda bir “occult” grubu oluşturmuş ve buna “thule” adını vermişti. sadece soyluların üye olabildikleri thule’nin o zamanlar münih’te 200 ve almanya genelinde bin 500 üyesi vardı ve bu üyelerden biri de ünlü thurn und taxis prensi idi… aşırı yahudi düşmanı olan bu gizli örgüt, toplantılarını 1919 ile 1924 yılları arasında münih’teki hotel vierjahreszeiten’da yapardı ve amblemi de taçlı, kılıçlı bir gamalı haçtı…

  ve hitler’in doğuşu…

  örgüt, 1919’da sokaktaki adamı siyasete çekmek için baron von sebottendorff’un isteğiyle alman işçi partisi (dap)’yi kurdurdu. ve zamanla “thule” örgütünün yönetici kadrosunun çoğunluğunu daha sonra adını alan alman nasyonal sosyalist işçi partisi (nsdap) üyesi idi. dieter echardt adlı bir okültistin getirdiği bir adamı, yine baron von sebottendorff’un isteğiyle 7.555 kayıt numarası ile bu partinin başına getirdiler. bu adam adolf hitler’di…

  hitler’e de yaranamadı

  almanya’daki adının bazı olaylara karıştığı karışıklılardan dolayı tekrar türkiye’ye dönen baron burada astroloji ve sufilik konularında araştırmalarına devam etti. 1933’de hitler’in iktidara gelmesi ile heyecanla almanya’ya döndü. burada yazdığı “hitler gelmeden önce” adlı kitabı yüzünden bu kez hitler’le başı belaya giren sebottendorf, kitabı yasaklanınca, 1934’de tekrar türkiye’ye dönmek zorunda kaldı. kitabında ayrıntılı olarak yazdığı “thule” örgütünün nasyonal sosyalist hareket konusundaki katkıları abartılı bulunmuştu.

  istanbul’da intihar etti

  sebottendorf , 1942 ile 1945 yılları arasında bu hem almanlar’a hem de ingilizler’e çifte ajan olarak çalıştı. 8 mayıs 1945’de sebottendorf’un cesedi boğazdan çıkartıldı. yetkililer, sebottendorf’un mecera dolu yaşamının 70 yaşında intihar sonucu boğazın serin sularında son bulduğunu açıkladı.

  sebottendorf’un kurduğu yahudi düşmanı “thule” örgütü, almanya’da aşrı sağcılarca tekrar canladırılmaya çalışılıyor. 1980’da kurulan “thule-seminer” den sonra 1990’da “thule-ağı” diye bir oluşum kuruldu.

  (bkz: aytunç altındal)

  kaynak link