şükela:  tümü | bugün
 • endonezya'nın çinli azınlığından olup yıllarca illegal bir şekilde yaşadığı kaliforniya'da şarap müzayedelerine gidip şişelerce değerli şarap satın alarak üne kavuşan ve sonrasında dandik şarapları eski şişelere kendi yaptırdığı eski görünen ambalajlarla şişeleyen, sonuncunda da 30 milyon dolarlık vurgun yapan dallama.

  neyse ki yakalanmış da sour grapes gibi bir belgesel ortaya çıkmış. domaine de la romanee-conti'nin tadına benzer şaraplar da yapmış deneme yanılma yöntemiyle. chateau petrus sahtesini yapmış satmış ve yakalananların haricinde piyasada ondan alınmış ne kadar sahte şarap olduğu dahi bilinmiyor.

  vay anasını diyoruz.

  http://www.decanter.com/…it-wines-destroyed-285397/
  https://www.theguardian.com/…raud-a-vintage-swindle
 • damak tadının bi noktadan sonra güvenilir olmadığını açıkça ispatlamış adamdır. "çok iyi şarap" diye uzatılan bir kadehi sevmesen de etrafında gördüğün kafa onaylarından sonra "evet abi gerçekten baya iyi" dersin ya işte bu kerizlemeyle hapisten çıktıktan (9-10 yıl) sonra kardeşlerine aktardığı paranın (alabilirse) bi kısmıyla bile hayatının kalanını 30 metrelik bir yatta geçirebilir.

  adam enselendikten sonra ellerinde kalan şarapları "abi şimdi bu sahte mi? bi bak şuna nesi sahte bunun?" diye ona buna tattıran özel koleksiyoncuların çaresizliği ve tadan kişilerin "yok la bildiğin sahte bu. kokarca suyu lan bu. öö şimdi kusacam" bilmişliği görülmeye değer. adam milyor dolarlık şarap kakalamış piyasaya o güne kadar çıkıp diyemememişsin "arkadaşım bu şarap sahte" diye şimdi gelmiş yaptığı artistliğe bak. haspam ya.
 • çok zeki bir dolandırıcı.

  adam iyi bir şarap uzmanı.ayrıca insan ilişkilerinde de iyi birisi.

  zenginlere tam 10 bin tane sahte şarap kakalamış.hala birçok zenginin mahzeninde bu adamın sattığı şaraplar var.