şükela:  tümü | bugün
 • caz tarihinin bir numaralı efsanesi. birşeyler kaydetmeye ufacık yaşında başlayan van gelder, blue note için 1953 yılında çalışmaya başladı. part time kayıt yapan isim, aslında optometrist olarak çalışmaktaydı. 1959 yılında tamamen kendini müziğe adadı. cazın bütün devleri ile beraber çalışmış ismin tekel olduğu da söylenir. sallallahu aleyhuvesselleme selam olsun, kısaltması rvg pek mühimdir; blue note'un özel rvg edisyonlarını görürseniz, elinizi asla korkak alıştırmayın, kapın.
 • bir albümü sadece üç harfe* bakarak rahatlıkla satın almanızın nedenidir seksen beş yaşındaki bu adam. bir cazcının cd'sinin üzerinde rvg yazısını***** görüyorsanız lütfen onu mp3'e çevirerek katletmeden satın alınız. çünkü rudy van gelder o eşsiz kaydın pürüssüzlüğünden, saksofoncunun bir anlık derin nefesine kadar tüm arka plandan sorumludur.
 • bu zatın yaptığı mastering'i beğenmeyen biriyle arkadaşlığımı kesmişliğim var. o derece büyük bir ses mühendisidir nezdimde.
 • bugün 91 yaşında hayatını kaybeden, caz tarihinin en büyük kayıt mühendisi. bir çok efsanenin enstrümanından çıkan sesi ete kemiğe bürüyen adamdı. eşsizdi, emsalsizdi. hiçbir müzik dalında, onun caza verdiği katkıyı o türe katabilen bir stüdyo teknisyeni olmamıştır.

  önce bobby hutcherson, şimdi rvg... herbie hancock ile wayne shorter kendilerine dikkat etsinler. azrail onların tarafta çok dolaşıyor bu sıra.

  bu hafta kaybettiğimiz iki efsanenin birlikte yaptığı çalışmalardan biri: https://www.youtube.com/watch?v=rpoym49g_nw (1966)
 • dün gece 91 yaşında ölmüştür. tek tesellim elimde -cd de olsa- re-mastering'ini yapmış olduğu birkaç kaydının bulunması.

  rvg bir gerçek anlamda bir markadır. sağda solda bulmanız zor ama rvg'nin bulduğunuz her kaydını bir şekilde almaya çalışın. ve evet, yukarıda da bahsedildiği gibi mp3 yapmayın, kırpmayın o kaydın doğuşkanlarını. adama hakaretten içeri alınırsınız inan olsun. ayıp bir de lan, hakkaten yapmayın.
 • allah yüzbin kere razı olsun, cazı caz yapan bir tapınaktır stüdyosu. birlikte çalışmadığı efsane cazcı yok gibi.
 • mp3 gibi saçma sapan formatların bulunmadığı, sesin gerçek ses gibi ,analog sistemlerle itina ile kaydedildiği zamanlarda , kayıtları efsaneleşmiş dolayısı ile jazz ın geniş kitlelerce sevilip sayılmasında büyük katkısı olmuş , tezgahından bilumum jazz cıların geçtiği , efsanevi kayıtların sahibi. tabii tam lezzetine ulaşmak için mümkünse doğru dürüst bir sistemde plaklardan dinlenmeli.
 • iyi ki varolmus dedigim adam. bu adamin imzasini tasiyan albumleri mutlaka dinleyin.
hesabın var mı? giriş yap