şükela:  tümü | bugün
  • bence modern çağ hastalıkları arasına eklenmesi gereken hal(ya da halsizlik).

bir insan "nasılsın" sorusunu her duyduğunda nasıl olacağını neden bilemez ki? iyi hissetme gayreti bir yanıyla insanın kendisine yapabileceği en büyük kötülük olabilir mi aslında? ve tabi ki babam böyle rasta yapmayı nereden öğrendi?

boşver, devam...

insan ruhu yüzyıllar boyunca türlü çeşitli hallere girmiştir. erbede günlerinde napeleon olmuştur, diyojen karşısında ezilmiş kalmıştır mesela. fatih olmuştur kimi zaman, ne gemileri ne karalardan yürütüştür falan filan.

geçiyorum, ben son zamanlar hasıl olan bir ruh halsizliğiyle nasıl başedeceğimi bilemez haldeyim. adını ben koydum böyle, eğer aramızda "açılın ben doktorum" diyen birileri varsa daha latince bir isimle ifade edebiliriz bu hali.

geçenlerde bir yerlerde okumuştum aslında reflü-gastrit teşhisi iyi ruhlu insanların ortak özelliğiymiş. akşam eve gelirken tekele uğradım, bir ruh hali aradım dolabın soğuk camının ardında, kaptım kaçtım ama şu anda oda duvarımda asılı duran dart tahtam ve fi tarihinden beridir her defasında bakıp bakıp başka bir detayını yakaladığım, yakaladığım her detaya her defasında bir başka anlam yüklediğim "entre les trous de la memoire" tablosunun karşısında ruh halsizliğiyle can çekişiyorum. imdat mı diyorduk böyle durumlarda; birisi 911'i arayıp ruh halim için kayıp ihbarında bulunabilir mi? onu da siktiredin...

birisi bana leyla'nın ahmed'ini bulup getirebilir mi? bir daha hangi ana doğururmuş bizi, bir sorasım var.

kötü bir his var içinde ruh halsizliğimin, muhtemelen ilerleyen saatlerde gene öğüre öğüre kusacağım allah'ın belası güzel ruhlu insan hastalığım yüzünden.

bir kere daha öğreniyorum şimdi, hayat senden istediği şeyi gözlerinin önünde söke söke alıyor ve sen hiç bir şey yapamıyorsun. ama hiç bir şey yapamıyorsun.

dipnot: ruh halimi bulanların insaniyet namına polise... vazgeçtim 2013'ten beridir polislere ve bağlı bulundukları kuruma güvenini yitirmiş bir yurttaş olarak keşişlere haber vermelerini rica ediyor, kusmaya gidiyorum.