şükela:  tümü | bugün soru sor
 • modern tababet ilmi tarafından kullanılmaktan kaçınılan bir terim. psikiyatri ve psikoloji "ruh hastalığı" denen metafizik, (belki gotik) göndermeye alternatif isimler sunmuştur.

  misal akut şizofren birinin yaptığı eciş bücüşlere bakıp "gotik dışgörünüm" de denebilir "ruh hastalığı" da. ama ne gereği var? herşey ismiyle güzel. fix.
 • tarihi insanlik kadar eski arizalara tibbi kimlik kazandirarak, toplum nezdinde biraz daha sevimli kilmayi amaclayan kavram.

  sinirin di$a vurulmaya cali$ildigi anlarda, yuzdeki kizarma e$ligindeki sessizlik sonrasinda ortaya cikmasi en yaygin kullanim alanidir. benzer bir ornek icin (bkz: kartal maltepe) (bkz: kuzucigim)
 • (bkz: hasta ruh)
 • "klinik tablo hastanın kendisiyle ve dünyayla ilgisini, kişiliğinin evrimsel bir dönemini ortaya koyuyordu. bir başka deyişle, psikanalizin özgünlüğü ruhsal hastalığın işlevsel bir kavramlaştırmasını gerçekleştirmesinde saklıdır. “ ruhsal hastalık” bir düzeltme denemesi, çözümlenemeyen sorunları daha hoşnutluk verici bir yolla düzenleme girişimidir. çatışma, hastalığın ve sağlığın ortak nedenidir. kendi içinde patolojik değildir; psikolog için olduğu kadar fizyolog için de hayat, dengenin ve dengesizliğin nöbetleşmesi, kişinin bozulan dengeyi yeniden sağlamak için art arda yaptığı denemeler ve hatalardır; eğer bu çabalar bir sonuca ulaştırırsa, bu düzeltme organizma ve içinde bulunduğu ortam arasında daha iyi bir denge sağlayabilirse, normatif ya da yapıcı bir bütünleşmeden bahsedebiliriz. " daniel lagache
 • görünmez hastalık mı desem en biçare hastalık mı desem bilemiyorum. insan 40 derece ateşle hasta olup salya sümük yatakta yatsa çevresindekiler etrafında dört döner iyileşsin diye normalde yapmayacakları ne var ise yaparlar ama ruh hastalığı hastalıklar arasında diğer hastalıkların gördüğü itibarı görmez ruh hastası birine ilgi göstermek anlamaya çalışmak zararsız manyaklıklarıyla (ki kime göre neyin manyaklık olup neyin olmadığı tartışılır bi konudur) olduğu gibi kabul etmek, biraz suyuna gitmek şöyle dursun, iyice damarına basılır, suratına sen ruh hastasısın diye dumaksızın böğrülür evet ruh hastasıdır ama bi sor bakalım niye ruh hastası. lütfen ruh hastalarına biraz daha ilgi anlayış gösterelim onlar iyi insanlardır. herşey bi yana tedavisinin en kolay olduğuna inandığım bir hastalık ama gelgelelim insanın etrafında bunca normal gürünümlü manyak varken iyileşmek pek zor
 • bilimsel tanım hatasıdır. ruh hasta olmaz, bazen yaşadığı beden ruhu kaldıramaz.
 • katil vs olmadıkları sürece ilginç olabilen bir hastalıktır bana göre. dostoyevski sıkça bahseder romanlarında bu hastalıktan.
 • çağımızın en büyük amansız hastalığı. salgın varmışçasına yaygın. yapacak hiçbir şey de yok maalesef. bunlardan biriyle karşılaşırsanız afedersiniz ama s.ki tuttunuz demektir. hali hazırda ülkemizin büyük bir kısmı bu hastalıkla cebelleşiyor. üstüne bu kişi bir de kara cahil ve yobaz ise koşarak uzaklaşmanız iyi olacaktır. zira ya katil olursunuz ya da cenaze.
 • bakidir geçmez, çok uğraşmayın. ruh hastalarından uzak durun huzurlu ve dengeli bir hayatınız olsun.
 • ruhu ele geçiren hastalık veya hastalıklar bütünüdür

  (bkz: birleşik bütünleşmiş hastalıklar birliği)