şükela:  tümü | bugün
  • ' akıl denilen şey vardır, sizde mutlaka,
    böyle nasıl devinip durabilirdiniz yoksa. ' hamlet
  • dallama zekalilarin soracagi bir soru.
  • ruh mu bedeni yönetir beyin mi diye soracaktım ki bu başlığı buldum . beyin de bedenin bir parçası sonuçta. peki gerçekten hangisi yönetiyor ?
  • ruh diye bir sey yoktur. vucudumuzu beynimiz yonetir.
  • beyinin olduğu yerde ruh sadece dublördür. beyin o düblörü istediği gibi yönlendirir.
  • (bkz: ruh kim amk)
  • bu sorunun cevabı yoktur; ruh var olmadığından beden bedeni yönetmektedir diyebiliriz ama bedenin yönetiminde elektrik akımı, kaslar, iskelet daha bilinmeyen durumlar olduğundan ruhun da var olduğunu söyleyebiliriz.
  • ruh denen şeyin herhangi elle tutulur bir kanıtı yok.
    din temelli argümanlarla bilim ve salt gerçeklik elde edilemeyeceğinden bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
    sizin ruh diye adlandırdığınız şey, bilinç in ta kendisidir.

vücudumuzu beynimiz yönetir fakat bilinç olmadan beynin de bir anlamı olmuyor ne yazık ki. sadece yaşamsal faliyetler sürdürülebiliyor.
    beyin ve bilinç; birbirini tamamlayan, biri somut, diğerinin henüz somutlaşmadığı iki olgu!
    bu iki olguyu birbirinden ayırdığımız takdirde, beyin olmadan vücut işlevini gerçekleştiremez ve bilinç olmadan fotosentez yapan bir bitkiden farkımız olmaz.

sinirbilimciler bilince dair yüzlerce belki daha fazla araştırma yapmasına rağmen kesin bir açıklama getiremedi. bu getiremeyecekleri anlamına gelmemekle birlikte bunu başardıkları zaman ruh kavramı yok olacağından ve bu dini argümanlarda sorun oluşturacağından ve din dünya üzerindeki en, en büyük kitle yönetim aracıyken, bu keşfi yapsalar bile kabul görmesi dünyanın yuvarlak* olduğunun kabul görmesi gibi uzun ve sancılı bir süreçten geçecektir.

sonuç olarak ruh yoktur.
    vücudu beyin yönetir ancak bilinç olmadan insan bir meşe ağacıdır.
  • "beden ve ruh birbirine zıt ve ikisine birden insan diyorlar. almakla beden doyar, vermekle ruh doyar."
    *