şükela:  tümü | bugün soru sor
  • saparmurat türkmenbaşı tarafından yazılan kitap. üniversiteye girmek için okunması şart imiş türkmenistanda.
  • bütün bu anlatılanlara karşın ekselansları hâlâ kendini peygamber ilan etmediğini savunmaktadır oysa.
  • "türkmen atalarimiz yigit insanlardi ve cocuklarini daha dünyaya gelmeden önce egitmeye baslarlardi."
    "türkmen halkinin tarihi 5000 yil öteye oguz han dönemine gider... sadece kendi ülkelerinde, türkmenler 70'den fazla devlet kurmuslardir."
    "günümüzdeki türkmenler yemesine icmesine dikkat etmelidir ki, sagligini ve direncini koruyabilsin."
    "bizden önceki türkmenler, tüm bilimlerde en üst seviyelere varmalarina ragmen, yeni bilimler gelistirmeye ve ögrenmeye devam ettiler."
    gibisinden bilgelik fiskiran satirlarin samanlikta saman cöpü misali kaynadigi, "aslinda ben öyle her yerde heykellerimin dikilmesine karsiyim, ama halk bunu istiyor" diyen büyük türk bilgesi ve türkmenistan respublikasi presidenti türkmenbasi'nin her türkmene hayati kullanma kilavuzu olarak kuponsuz, cekilissiz armagan ettigi dünyanin sayili felsefi basyapitlarindan. http://www.ruhnama.com/ adresinden ingilizce olarak derinlemesine irdelenebilir. bu büyük eserin, ayni adresten siparis edilebilecek, ruhnama damgali kahve bardaklari, alisveris cantalari ve tisörtleri de mevcuttur...
  • türkçeye henüz çevrilmemiştir. ingilizce ve türkmence versiyonlarının internet sitesine adres bırakan herkese bedava, promosyon niyetine gönderilmemesi, üstüne üstlük bir de parayla satılması, türkmenbaşı'nın büyük ideallerinin sadece türkmen halkı için geçerli olduğunu ve dünyanın geneli için bir planının bulunmadığını idrak etmemiz açısından rahatlatıcıdır.
  • turkmenbasi nin, iki kez hatmeden insanlarin cennete gidecegini iddia ettigi, turkmenistanda ehliyet sinavlarinda dahi icinden soru sorulan iki ciltlik kitap.
  • bizim devlet adamlarının da hakkında iki kelam ettikleri kitaptır. bu adamların ülkeyi yönetmiş, halihazırda yöneten ya da yönetmeye aday kişilikler olduğunu lütfen akıldan çıkarmadan okumak lazım, ibret niyetine.

süleyman demirel :
    “değerli kardeşim aziz biraderim büyük devlet adamı türkmenbaşı’nın yapmış olduğu hizmetler fevkalade önemlidir.. ruhname türkmen’in ruhudur. o ülkesine hizmeti şiar edinmiş bir devlet adamıdır. aziz kardeşim sayın türkmenbaşı ülkesi için sadece maddi kalkınmayı kafi görmemiş, manevi kalkınmayı ve vatandaş şuurunu da hedeflemiştir. sayın türkmenbaşı’nın yazdığı “ruhname” kitabı, korkut ata’yı* referans göstermiştir. “ruhname türkmen’in ruhudur”.

devlet bahçeli:
    “türkmenbaşı tarihin ruhuna kulak verdi. türkmenistan’ın altın asrı’na sahip çıkmanın mutluluğunu ve şerefini ruhname’yle yaşatacaklarına inanıyorum.”

istemihan talay :
    “ruhname” kitabının tüm insanlığa bir armağan olarak sunulmasını büyük bir mutlulukla karşıladım. saparmurat türkmenbaşı bir devlet adamı olduğu kadar kültür sanat ve düşün adamı olarak da toplumuna öncülük ediyor.”

namık kemal zeybek :
    “türkmenbaşı yazdığı bu kitapta; insan sevgisi, yurt sevgisi, komşuya saygı, zenginlikleri kıskanmama ve fikirleri ezmeme felsefesini ön plana çıkarmıştır. ruhname, türkmen dininin islâm olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğini beyan etmektedir. bu nedenden dolayı ruhname türkmenler için temel bir kitap olarak değerlendirilebilir.”,

reşat doğru :
    “saparmurat türkmenbaşı, ruhname kitabı ile bir millet, bir devlet yaratmış, ülkesine bir ruh kazandırmış ve halkının önüne büyük hedefler koymuştur. tıpkı, ulu önder atatürk’ün, türk milletinin önüne koyduğu nutuk ve bir ulus devlet olan türkiye cumhuriyeti’ni kurduğu gibi, türkmenbaşı da halkının önüne ruhname’yi koymuş ve bir ulus devlet olarak türkmenistan cumhuriyeti’ni kurmuştur. kısacası ruhname, bir devletin kuruluş misyonunu ifade eden başucu kitabıdır.”

mehmet şandır :
    “türkmen halkına yeni bir ruh, taze bir iman ve parlak ışıklı bir gelecek hazırlayan bu kitabın sadece türkmenistan’da yaşayan türkmenler için değil, tüm dünyadaki türkler için bir ilham kaynağı bir başucu kitabı olduğunu gördüm.”

cemil çiçek :
    “keşke, türkiye’de bu kitabın enine boyuna trt’de veya başka bir kanalda tanıtımı yapılsa, tartışması yapılsa ve oradaki fikirler türkiye tarafından da bilinir hale gelse. bizim kültürümüzü, düşüncemizi bir manada bir devlet başkanı tarafından dile getirilmesi olarak görüyorum. türkiye’de milli eğitim bakanlığı, okullarımıza tavsiye etse, anadolu’daki insanlar da buradaki düşünceyi öğrenebilse diye düşünüyorum.”

şimdi bir de türkmenbaşı kendi kitabı için ne demiş ona bakalım :
    "kim ki ruhname'yi üç kez hatmeder; onun gönül zenginliği artar, feraseti ve zekası keskinleşir, ilahi varlığı tanır ve dosdoğru cennete vasıl olur"

maalesef söylenecek hiçbir şey bırakmamışlar. götümüze girebilir endişesi taşıyarak bkz vermek yerine sadece aratıyorum.

(ara: elalarını elalarını allah versin*)
  • amerikanın sürekli dalga geçilmesi sürekli aşağılanması için binbir yalan attığı kitap kendi ahlaksız gerizekalı (gerçek manada gerizekalı 300 milyonda 298 milyon) halkına bakmadan hızla gelişen türkmenistana bok atma çabası açıktır. sözlükçülerde bu işe kuyrukçu olmuş yazık cahillere. belirtmek gerek abd nin ve batının hiç bir şirketi türkmenistanı talan edemiyor orada iş yapamıyor yani zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarını sömüremiypr(türkmenistan senede %25 büyüme gerçekleştirerek dünyanın en hızlı kalkanan ülkesi ve dışa kapalı ekonomiye sahip) belkide bunun etkisi vardır lağım ağızlı liboşların "ruhnama mi herkese ezberletiyorlarmış orda hahaha" gibi konuşmalarında.
    onun dışında unutturulmaya çalışılan türk benliğini tekrar yüreklere yerleştirmiş bir felsefe kitabı keşke bizim liselerde de ders olarak okutulsa
  • türkmenistan’ın eski cumhurbaşkanı saparmurat niyazov ‘un 2001 yılında yazmış olduğu kitap. hatta eskiden türkmenistan’da üniversiteye girebilmek için bu kitabın okunması şartı varmış. o kadar şanslıyım ki ilk basım ve imzalı hali * bir devlet büyüğümüzdeyken artık bende. *

edit:

(bkz: saparmurad türkmenbaşı)
    (bkz: türkmenistan)