şükela:  tümü | bugün
 • bochum'da, bölgede* henüz üniversite yokken bölgedeki ögrencileri toplamasi icin kurulmus olan bu sebeple basinda ruhr bulunan alman üniversitesi. sanayi bölgesi üniversitesi olmasinin tüm özelliklerini tasimaktadir; gridir, fonksyoneldir, ögrenci intihar orani yüksektir. ayrica mesut yilmaz'in önümüzdeki 1 sene (2 dönem) boyunca da ders verecegi üniversitedir.
 • her sene giden türk öğrencilerin sayısının artmasına bakarak çok geçmeden türk üniversitesine döneceğini beklediğim üniversite... ingilizce eğitim veren bir yerde okuyanlardan (bkz: odtü) (bkz: boğaziçi)
  toefl'a girmelerini beklemeden kabul eden türk dostu üniversitedir...
  makina ve inşaat mühendislerinin tercih ettiği bir okuldur.
  (bkz: computational engineering)
 • biraz önce computational engineering programına kabul edildiğimi belirten bir mailı şahsıma göndermiş okul. ama ben daha okulu bitirmediğim için kan ağlıyorum.
  (bkz: allahım bana bi yol göster)
 • her ne kadar görüntüsü pek de üniversiteyi andırmasa da benim gibi marmara bahçelievler kampüsünden çıkma şahıslar için yine de baya bi kampüs baya bi üniversite sayılabilecek okuldur kendisi.amma ve lakin hocaları genelde kan ağlatmayı seven kişilikte olduklarından ne zaman biter bu okul bilememkteyim,biter mi acep onu da bilmemekteyim,hayırlısı...
 • üç kat şekillenmiş ana mimarisi afallatır insanı. fakültelerin aralarında, bahçelerinde çokça merdiven vardır. işletme ve ekonomi fakültesi binası (bkz: wiwi) üniversitenin merkezine en uzak fakültedir.

  bünyesinde sadece çok sayıda türk bulundurmakla kalmayıp son yıllarda uluslararası öğrenci alımı olayında aşmıştır. her milletten insana rastlanabilir içinde, dolayısıyla yolda herhangi birinden ingilizce bir soru duymak çok rastlanılır, ingilizce anlaşabilmek de çok kolaydır.

  ulaşım u35 numaralı tramvayla sağlanır. diğer saatlerde değil ama sabah 9 sularında metrobüsü aratmaz, sağ olsun. resmen üniversiteye tahsis edilmişçesine, ruhr universitaet istasyonuna kadar tıkış tıkış giden tramvay, boşalıverir üniversitede. 'hiç mi son durağa giden olmaz yahu' diye merak etmişimdir hep. yine de çok pratiktir, severiz u35'i.

  menzası almanya standartlarına göre hayli ucuzdur. ~3 euro'ya, ana yemek (salatalı, patates kızartmalı kocaman bir tavuk döner tabağı her gün bulunur mesela) + salata/makarna + içecek alınabilir.

  kultur cafesinde sınav ayları haricinde haftada ortalama 2 parti olur. bira çok ucuzdur bu organizasyonlarda ama ne yazık ki dans edemeyen, sadece sağa-sola sallanabilen alman öğrenciler ve başarısız dj'ler nedeniyle öğrencilik tarihinin en vasat partileridir bunlar. bu yüzden eğlenmek isteyen rub (bkz: ruhr-universitat bochum) öğrencileri eskişehir misali bi kent olan bochum'un riff , prater , apartment45 , zeche , sachsvb. güzide mekanlarını -ki içlerinde en iyisi prater'dir- tercih ederler.

  okulun tam karşısında unicenterı vardır bir de: kuaför, postane, alışveriş merkezi, telefon bayii ve birkaç cafe ile öğrencilerin hemen her türlü ihtiyaçlarına cevap verir.
 • ekim ayında erasmus öğrencisi olarak iki dönemliğine eğitim göreceğim üniversite. havasının sürekli kapalı ve yağmurlu olması bizim gibi yaz insanlarını sıkıntıya soksa da erasmus için değer. daha önce bulunmuş veya halen bulunanlardan tavsiye beklenilen okuldur ayrıca.
 • 1 dönem erasmus yaptığım, almanya'da olması sizi yanıltmasın en iyi erasmus yapılabilecek üniversitedir. hayatımın en güzel 5 ayıydı. üniversite ve üniversiteyi çevreleyen yurtları tam anlamıyla öğrencilik ve üniversite hayatının yaşandığı yer. üniversitede quidditch dahil 60 farklı spor yapabilirsiniz. çok muhatap olmasanız da bölge insanı oldukça kibardır ve okulun 24 saat ulaşım imkanı vardır(okulun içine gelen metro ile).
 • kültürel çeşitliliğini başka hiç bir yerde görmediğim üniversite. her milletten insan var ve bunlar numunelik değil gayet de fazlalar. alman üniversitelerinin geneli yabancı öğrenci kotası uygular. bu da emin olmamakla beraber yüzde 10-15 arasıdır diye düşünüyorum. burası o konuda gayet esnek.
 • kısa adı ruhr-uni ya da rub (ruhr-universität bochum'un kısaltılmışı) olarak bilinen, yerleşkesi kuzey ren vestfalya (nordrhein westfalen) eyaletinde bochum şehrinde bulunan, almanya'nın on büyük üniversitesinden biridir.

  bkz: ruhr uni

  diğer fakültelerin ve öğrenim birimlerinin yanı sıra tıp, hukuk, mühendislik, edebiyat gibi fakülteleri bünyesinde toplamaktadır.

  ayrıca asta (bkz: asta bochumgibi üniversite kapsamındaki öğrenci kuruluşları yabancı öğrencilere yönelik danışma v.b. destekler sunmaktadır. asta bünyesinde daima önemli oranda türkiye kökenli öğrenciler aktif çalışma yürütmektedirler. (bkz: aktif türkiye kökenli öğrencilerle asta ) asta danışma hizmetleri vermesinin yanı sıra maddi durumu zayıf olan öğrencilere - bu durum belgelendiği takdirde - belli ölçülerde (çok kısıtlı) yardım da verebilmektedir. (bu yardım daha ziyade sosyal katkı payını üstlenme şeklinde yapılmaktadır. bkz: sosyal katkı payı üstlenme)

  farklı kategorilerden gelen yabancı öğrencilere yönelik kabul ve kayıt koşulları söz konusudur. türkiye'den gelen öğrenciler için bu koşullarda bazı farklılıklar mevcuttur.

hesabın var mı? giriş yap