şükela:  tümü | bugün
 • demirören ailesinin bugunku servetinin kaynagiyla ilgili bir arastirmaya konu olmus haberdir.

  demirören'e suçlama: rum işadamı arşimidis'i öldürdü! 20/05/2013

  1978 yılında halkalı'da cesedi yakılarak öldürülen rum iş adamı arşimidis'in katilinin yıldırım demirören'in babası erdoğan demirören olduğu iddia edildi
  milliyet ve vatan gazetelerinin sahibi, demirören şirketler grubu yönetim kurulu başkanı erdoğan demirören’in cinayetle suçlandığı ortaya çıktı. iddia taraf gazetesinden mehmet baransu'ya ait. taraf'ın haberinde ttf başkanı yıldırım demirören'in babası erdoğan demirören, cinayet ve ölenlerin mallarına haksız yere el koymakla suçlanıyor.

  işte taraf'ta yer alan o haber:

  genelkurmay kayıtlarına göre, cinayet soruşturması 1982’den beri devam ediyor. genelkurmay başkanlığı’na ait 1982 tarihli belgeye göre, erdoğan demirören’in, arşimidis şirketi’nin haksız yere mallarının ele geçirilmesinde ve bir tuğla fabrikatörünün ölümünde parmağı var. her iki şirket sahibinin şüpheli ölümlerinin ardından, erdoğan demirören, bu şirketlerin tüm mal varlıklarına el koymuş.

  ihbar mektubuyla bildirildi

  skandal olay, o dönem genelkurmay başkanlığı’na iki kez ihbar mektubuyla bildirilmiş. gelen bilgilerin ardından konu önce mit’e, ardından 1. ordu komutanlığı’na değişik aralıklarla dört kez sorulmuş. her iki kurumdan gelen cevap yazılarında iddialar yalanlanmıyor. bunun üzerine, iddiaların ivedilikle incelenip sonuçlandırılması için başbakanlığa bir yazı gönderilmiş.

  demirören ailesi olayı sümen altı etti

  başbakanlığı gönderilen yazı, başbakanlık masasından alınıp, önce demirören ailesinden bir kişiye, ardından da erdoğan demirören’e ulaştırılmış. taraf ’ın demirören ailesine yakın kaynaklardan öğrendiği bilgiye göre, belgenin kendisine ulaştırılmasının ardından erdoğan demirören, arşivlerindeki kimi belgeleri imha ettirmek, dosyayı sümen altı etmek için bir dizi çalışma yapmış.

  ihbar mektubunda tüm detaylar anlatılıyor

  işte skandal olayın perde arkası ve 1982’den günümüze yaşananlar:

  yıl 1980 öncesi. rum asıllı, arşimidis şirketi sahiplerinden bir kişi, istanbul halkalı’da yakılarak öldürülüyor. cinayetin ardından da şirkete erdoğan demirören sahip oluyor. şirkete haksız yere el konmasıyla ilgili şirket temsilcileri tarafından dava açılıyor. bu dava uzun yıllar sürüyor.

  12 eylül darbesinin ardından genelkurmay başkanlığı’na hem arşimidis şirketi hem de bir tuğla fabrikasıyla ilgili ihbar mektubu gidiyor. ihbarı yapan inayet esen isimli bir kişi. 21 ekim 1981 tarihli ihbar mektubunda, hem işlenen cinayet hem de el konan şirketlerle ilgili bilgiler yer alıyor.

  bu ihbar mektubu üzerine genelkurmay başkanlığı konuyu incelemeye alıyor. konu, 23 ekim 1981’de sıkıyönetim koordinasyon başkanlığı’na konu aktarılıyor. konu incelenirken bu kez isimsiz ikinci bir ihbar mektubu genelkurmay başkanlığı’na geliyor. “arşimidis olayı ile ilgili” bu mektup da dosyaya konuyor.

  tüm ihbar mektupları, 26 ekim 1981 günü tek elde toplanıp, genelkurmay başkanlığı tarafından ikinci kez sıkıyönetim koordinasyon başkanlığı’na gönderiliyor.

  olay mit’e soruluyor

  ihbar mektuplarının içeriğindeki erdoğan demirören’in cinayet işlediğine dair iddialar ve biri rum asıllı iki kişinin mallarına haksız yere el konmasının ciddiyeti üzerine, konu başbakanlık milli istihbarat başkanlığı’na incelenmek üzere iletiliyor. mit, konuyla ilgili ilk cevabı yazısını 28 ocak 1982’de genelkurmay başkanlığı’na gönderiyor. taraf ’ın elindeki belgede mit’in 8 nisan 1982’de ikinci bir yazıyı genelkurmay başkanlığı’na gönderdiği görülüyor.

  1’inci ordu komutanlığı da konuyu inceliyor

  genelkurmay başkanlığı, mit’in yanı sıra konuyu incelemek üzere 1. ordu ve sıkıyönetim komutanlığı’na da yazı gönderiyor. 1. ordu komutanlığı’ndan ilk yazı 6 nisan 1982’de genelkurmay başkanlığı’na ulaşıyor. ikinci cevap yazısı ise 16 temmuz 1982’de ankara’ya, genelkurmay’a geliyor.

  genelkurmay başkanlığı her iki kurumdan gelen dört cevap yazısının ardından, 20 ağustos 1982 tarihinde “başbakanlık makamı’na” iki sayfalık bir yazı gönderiyor. yazının konu başlığı “arşimidis şirketi hakkında.” bu iki sayfalık resmî yazıya, ihbar mektupları, mit ve 1. ordu ve sıkıyönetim komutanlığı’nın cevap yazıları da ekleniyor.

  aşağıda bu iki sayfalık belgenin tamamını ve içeriğini sizlerle paylaşacağız. ancak daha önce bir konuya açıklık getirmek istiyoruz.

  her iki kurum da iddiaları yalanlamıyor

  taraf ’ın elindeki resmî belgenin “ilgi” ekinde, mit ve 1. ordu komutanlığı’ndan gelen cevap yazılarının sayı numaraları ve tarihleri var. ancak, her iki kurumun genelkurmay başkanlığı’na ne tür bir cevap verdiği, elimizde ekler olmadığı için belgede yok. elimizdeki iki sayfalık belgenin son maddesinde yapılan bir açıklama, her iki kurumdan gelen dört yazının da erdoğan demirören’i aklamadığını gösteriyor. çünkü; genelkurmay başkanlığı, başbakanlığa gönderdiği yazıda, mit ve 1. ordu komutanlığı’ndan gelen cevabi yazıların dikkate alınarak “konunun incelenmesini” istiyor. buradan da ihbar mektubundaki iddiaların “yalanlanmadığı”, olumsuz bir cevap verilmediği anlaşılıyor.

  tekrar belgeye dönersek, genelkurmay başkanlığı 20 ağustos 1982 tarihinde sıkıyönetim koordinasyon başkanı nevzat bölügiray imzasıyla başbakanlık makamına gönderdiği iki sayfalık belgede şu satırlara yer veriyor:

  başbakanlığa gönderilen resmî belge ve iddialar

  “genelkurmay sıkıyönetim koordinasyon başkanlığı’na gönderilen ihbar mektubundaki, arşimidis şirketinin hileli yöntemlerle ele geçirildiği iddiası üzerine konunun ilgi (b) ile 1 inci ordu ve sıkıyönetim komutanlığı’nca incelenmesi istenmişti.

  arşimidis şirketi ile ilgili olarak alınan ilgi (c) duyumdan ise; (2 inci ihbar mektubu kastediliyor) bu şirket yöneticilerinin ermeni olayları ile ilişkisinin bulunduğu, sahip oldukları londra divan oteli’nde ermeni militanları barındırdıkları, paris, cenevre ve newyork’ta çok güçlü olan sermayelerini bu amaç için kullandıkları, türkiye’de de çok büyük bir sermaye potansiyeline sahip olan bu kişilerin, yargı organlarını bile kendi amaçları doğrultusunda saptırdıkları, hatta çok üst kademedeki asker kişiler ile ilişki kurarak yolsuzluklarını güvence altına aldıkları,

  genelkurmay sıkıyönetim koordinasyon başkanlığı’nın 24 şubat 1981 tarihli 7 numaralı bildirisiyle haklarında yurda dön çağrısı bulunan avukat necdet çobanlı ve eşi belma çobanlı’nın, (bu kişiler aynı zamanda erdoğan demirören’in de avukatları. bunlar üzerinden şirkete el konuyor) özel konumlarına güvenerek yurda döndükleri, yetkili savcıya rüşvet vermek suretiyle haklarında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesini sağladıkları,

  “demirören’in şüpheli ölüm olaylarında parmağı olduğu...”

  erdoğan demirören’in ise camgaz şirketi sahibi metim camgaz ve tuğla fabrikatörü olan kayınbiraderinin şüpheli ölüm olaylarında parmağı olduğu, ölüm olaylarından sonra bu kişilerin şirketlerini ele geçirdiği öğrenilmiş olup, konunun milli istihbarat teşkilatı müsteşarlığı’nca incelenmesi istenmişti,

  konunun önemi ve özelliği nedeniyle, sağlıklı bir sonuca varabilmek için mit, 1. ordu ve sıkıyönetim komutanlığı’ndan gelen cevabi yazıların da dikkate alınarak konunun incelenip, sonucunun genelkurmay başkanlığı’na bilgilendirilmesi emir ve tensiplerinize arz ederim. sıkıyönetim koordinasyon başkanı nevzat bölügiray”

  semra özal devreye giriyor

  başbakanlığa gönderilen bu belge aşağıda detaylarını okuyacağınız gibi semra özal tarafından başbakanlık masasından alınıp, demirören ailesine ulaştırılıyor. ardından da konu sümen altı ediliyor.

  belgeyi gayrıresmi olarak mit’e sorduk

  taraf ’ın yaklaşık dört ay önce bu belgeyi elde etmesinin ardından önce 1. ordu komutanlığı’ndaki ardından da mit’teki haber kaynaklarımızla temasa geçtik. genelkurmaybaşkanlığı’na 1982 yılında gönderdikleri dört yazıyı almaya çalıştık. ancak, belgeleri elde edemedik.

  bunun üzerine konunun resmî muhataplarıyla görüşmek için harekete geçtik. önce gayrıresmi olarak mit müsteşarlığı’yla görüşüp, elimizdeki belgenin bir fotokopisini mit’teki kişiye verdik. belgeye göz gezdiren yetkili, konuyu bildiğini, bu dosyayla ilgili mit’teki tüm belgelerin zaman içerisinde yok edildiğini bizlere aktardı. son olarak bir depremde mit binalarından birinin yıkılması gerekçe gösterilip, bu ve buna benzer arşivde bulunan bazı belgelerin imha edildiğini söyledi. ayrıca kamuoyuna yansıyan mit raporu’nda da bu konuyla ilgili bazı iddialara bakmamızı istedi.

  mit raporu: olayı nuri gündeş kapattı

  mit yetkilisinin bahsettiği rapor, turgut özal’ın başbakanlığı döneminde kamuoyuna yansıyan, tartışmalara neden olan ve mehmet eymür’ün sık sık gündeme getirdiği rapor. o raporda, arşimidis şirketi’yle ilgili şu ifadelere yer verilmiş: “aynı tarihlerde intikal eden bilgilere göre nuri gündeş’in (mit istanbul eski bölge müdürü) erdoğan demirören’in arşimidis işini kapattırdığı.”

  aynı görüşmede, mit yetkilisi, demirören’le ilgili arşivlerdeki belgelerin zaman içinde imha edildiğini ikinci kez tekrarlayıp şu ilginç cümleyi kullandı: “bu haber yayınlandığında iddialarla ilgili ne ‘evet’, ne ‘hayır’ deriz.” bu cümlenin ne anlama geldiğini sorduğumuzda, gülümseyerek “siz de biz de ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz” yanıtını verdi. doğrusunu söylemek gerekirse taraf olarak, bunun ne anlama geldiğini bizler bilmiyoruz.

  mit’le yaptığımız bu gayrıresmi görüşmenin ardından, 15 mart 2013 tarihinde genelkurmay başkanlığı’yla konuyla ilgili resmî temasa geçtik. yazılı bir dilekçeyle, kendilerinin verdiği mail adresinden konuyla ilgili taleplerimizi ilettik.

  tüm iddiaları sorduk, tüm belgeleri istedik

  elimizdeki belgeyi, içeriğini, “ilgi” ekinde yer alan mit, 1. ordu ve sıkıyönetim komutanlığı’nın cevap yazılarının sayı numaralarını, mit’le yaptığımız gayrıresmi görüşmeyi, içeriğini, belgenin semra özal tarafından alınıp, demirören ailesine verilmesi gibi tüm bilgileri paylaştık. genelkurmay başkanlığı’ndan iddiaların doğruluğunu, konunun hangi aşamada olduğunu sorup, ellerindeki mit ve 1. ordu komutanlığı’nın cevap yazılarını bizlere vermelerini istedik.

  resmî yazımıza uzun bir süre cevap verilmeyince de genelkurmay başkanlığı’yla zaman zaman telefonla konuyu görüştük. konunun incelendiği, yakın bir zamanda bizlere cevap verileceği söylendi.

  genelkurmay’dan telefonla cevap beklerken, geçtiğimiz günlerde postayla, üzerinde “genelkurmay başkanlığı, ankara” yazılı sarı bir zarf aldık. müracaatımızın üzerinden iki ay geçtikten sonra genelkurmay başkanlığı dilekçemize yazılı cevap verdi. yanda genelkurmay başkanlığı’nın verdiği cevabı detaylarıyla okuyacaksınız. burada şunu belirtelim. genelkurmay başkanlığı da tıpkı mit ve 1. ordu ve sıkıyönetim komutanlığı gibi sorduğumuz sorulara, iddialara “yalandır” demedi. arşiv kayıtlarına göre konunun 1982 yılından beri soruşturulduğunu, dosyanın kapatılmadığını bizlere aktardı. istemiş olduğumuz belgeleri de bizlere veremeyeceklerini söylediler.

  belgeyi semra özal alıp, demirören’lere verdi

  mit ve 1. ordu komutanlığı’ndan gelen yazıların ardından, dönemin sıkıyönetim koordinasyon başkanı, genelkurmay başkanlığı adına, başbakanlık’a bir yazı gönderiyor. yazıya, tüm iddialar, ihbar mektupları, mit ve 1. ordu’dan gelen cevabi yazılar da ekleniyor. belgenin başbakanlığa ulaşmasının ardından, turgut özal’ın eşi genelkurmay başkanlığı’ndan gelen “gizli” damgalı, “kişiye özel” bu belgeyi, başbakanlık’taki masada görüyor. başbakanlık makamına yazılan belgeyi kimseye haber vermeden gizlice alıyor. ardından da erdoğan demirören’in kız kardeşine bu belgeyi veriyor. taraf ’ın elinde, belgenin semra özal tarafından alındığına dair bir yazı da var. el yazısı erdoğan demirören’in kız kardeşine ait. başbakanlığa giden resmî belgenin arkasına bu not düşülmüş. kardeş demirören, ağabeyi erdoğan demirören’e gönderdiği belgenin arkasına şu notu düşmüş:

  “bu belgeyi semranım bana verdi. başbakanın önüne okusun diye konmuş, o da görmüş almış. bana verdi. senin düşmanın olan biri koydurmuş. özal’a okutmamış.”

  genelkurmay: kayıtlarımızda soruşturmanın sürdüğü görünüyor

  erdoğan demirören’in suçlandığı belgeyle ilgili olarak genelkurmay başkanlığı’na resmî bir yazı yazdığımızı söylemiştik. bu yazıda belgedeki tüm yazışmaların sayı ve tarih numaralarını genelkurmay’a ilettik. iddiaların doğru olup olmadığını, mit ve 1. ordu komutanlığı’ndan kendilerine gönderilen cevap yazılarında neler yazıldığını, bu yazıların tarafımıza verilmesi mümkün ise bunu kamuoyuyla paylaşacağımızı ilettik. ayrıca, mit müsteşarlığı’ndan konuyla ilgili görüştüğümüz kişinin aktardığı bilgileri de paylaştık.

  15 mart 2013 tarihinde verdiğimiz dilekçeye, genelkurmay başkanlığı 7 mayıs 2013 tarihinde cevap verdi. resmî yazı postayla adresimize gönderildi. 16 mayıs 2013 tarihinde de posta gazeteye ulaştı.

  genelkurmay başkanlığı’ndan gelen yazıda, sıkıyönetim koordinasyon başkanı korgeneral nevzat bölügiray imzalı belgeyle ilgili istemiş olduğumuz bilgilerin bize verilemeyeceği, bunların bilgi edinme kapsamı dışında olduğu belirtiliyor. ardından da çok önemli bir bilgi aktarılıyor. adli müşavir hakim albay muharrem köse imzalı belgede, konuyla ilgili taraf yazarı mehmet baransu’ya şu açıklama yapıldı.

  “ilgi (a) yazı ile, 20 ağustos 1982 tarihinde dönemin sıkıyönetim koordinasyon başkanı korgeneral nevzat bölükgiray imzasıyla başbakanlık makamına ‘arşimidis şirketi hakkında’ konu başlıklı bir yazı gönderildiği belirtilerek, bazı bilgiler talep edilmiştir.

  genelkurmay başkanlığı kayıtlarında, konu ile ilgili beyoğlu cumhuriyet savcılığı’nca soruşturma yürütüldüğü bilgisi bulunmaktadır. bunun dışında, ilgi (a) dilekçede yer alan diğer taleplerin ilgi (b) 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanunu’nun 18 ve 21’inci maddeleri uyarınca bilgi edinme hakkı kapsamı dışında olduğu bilginize sunulur. genelkurmay başkanı namına. muharrem köse. hâkim albay. adli müşavir.”

  genelkurmay başkanlığı bu yazısında, 1982 yılına ait belgedeki iddiaları yalanlamayıp, kayıtlarında soruşturmanın halen sürdüğünü belirtmekle yetiniyor.

  şimdi kamuoyu şu soruların cevabını merak ediyor; 1982 yılındaki soruşturma halen devam ediyor mu? soruşturmanın sonucu ne oldu? soruşturma neticelendi ise neden genelkurmay başkanlığı’na konuyla ilgili bilgi verilmedi? yoksa dosya, 1982 yılından beri sümen altı edilip, zamanaşımına mı bırakıldı? genelkurmay başkanlığı bu kadar ciddi iddiaların olduğu bir olayla ilgili olarak, mit ve 1. ordu ve sıkıyönetim komutanlığı’ndan gelen dört yazıyı niçin kamuoyuyla paylaşmaktan çekiniyor?

  kamuoyu şimdi hem başbakanlık’tan hem de diğer muhatap kurumlardan, bu soruların cevabını bekliyor.

  mehmet şevket eygi: arşimidis şirketinin sahibi yakılarak öldürüldü
  arşimidis şirketiyle ilgili arşivlerde yer alan bir bilgi de mehmet şevket eygi’nin 13 ocak 2009 tarihinde milli gazete ’de yazdığı bir yazı. eygi, işlenen gayrımüslim cinayetlerini ele aldığı “dönen dolapları bilmiyoruz” başlıklı yazısında, arşimidisle ilgili şu ilginç bilgilere yer vermiş:

  “çocukluğumda ve gençliğimde istanbul’un büyük zenginlerinden rum asıllı bir arşimidis vardı. bu zat, üzeyir garih gibi bir cinayete kurban gitmişti. üç saygın kişi onu öldürmüşler, cesedini halkalı’da gözden uzak bir yerde yakmışlar ve servetinin üzerine oturmuşlardır.”

  eygi yazısında isim vermese de arşimidis şirketinin bu ölümlerin ardından 1978 yılında demirören grubuna geçtiği biliniyor. belgede bahsedilen tuğla fabrikası gibi arşimidis şirketi halen demirören şirketler grubu bünyesinde. bu bilgilerin ardından şu soru akla geliyor. eygi’nin bahsettiği üç saygın kişi kim?

  http://m.radikal.com.tr/…arsimidisi_oldurdu-1134158
 • türkiye standartlarında normal olan servettir zira anadoluda özellikle adana'da kaçan veya öldürülen ermenilerin toprakları, altınları gibi yanlarında götüremedikleri her türlü ganimete ağalarımız çok güzel çökmüştür. bir çok ağanın ermeni konağı vardır.

  (bkz: ince memed)
 • türkiye gibi köklü ailelerin, lordluk, düklük kavramlarının olmadığı, 100 yıl öncesine kadar sermayenin neredeyse tamamının gayri-müslim vatandaşların elinde olduğu bir ülkede bugünkü süper zenginlerin mal varlıkları taş çatlasa 60 yıl öncesine dayanır.

  kimlerin nasıl zengin olduğunu/yapıldığını herkes çok iyi biliyor. özellikle de yabancı istihbarat servisleri. bu sermaye bir bakıma kendilerine ait değil. sistemin bir parçası olarak varlar. bu sermaye zaman zaman el değiştiriyor.

  biraz zeki ve tarih bilgisi olan insanlar için parçaları birleştirmek o kadar kolay ki...
 • adana ve kayseri'nin zenginlerinin, bazi meshur ailelerinin serveti de rum ve ermeni hazinelerinin gasp edilmesiyle olusmustur.
 • 1969 yılında yayınlanan mario puzo'nun "baba" kitabının açılışında şu söz yer alır;

  "her büyük servetin ardında bir suç yatar." - balzac
 • yandaşlığın sebebi belki de büyük suçlardır, dedirten haber.

  doğru mu değil mi bilemiyoruz ancak halk arasında bilinen ve derlenip toplanmadığı için ses getirmeyen böyle çok 'malına çökülen gayrimüslim' hikayesi var.
  bu ülkede bir türlü huzur bulamamamızın sebebi, belki de bu denli ah alınmasındandır.
 • (bkz: salkım hanımın taneleri) bu filmi iyi izleyin.
 • sadece demirören ailesi değil; koç ve sabancıların da çukurova'da terkedilen rum yerleşkeleri, varlık vergisi ve akabinde 1955'te rum ve yahudilerin istanbul'dan kaçarken devlet tarafından ele geçirilip, yok pahasına satılan devasa mülklerine konarak nasıl zenginleştiklerini bilmek, biliniyorsa da hatırlamak yeterli bu konuda.

  https://www.ulusal.com.tr/…in-oldu-makale,1604.html

  (bkz: varlık vergisi ve türkleştirme politikaları)