şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugunku trabzon ve rize bolgesi bizans doneminde khaldia themasina baglandi. konstantinapolis’in latinler tarafindan isgal edilmesi uzerine komnenos hanedani ,1204 yilinda gurcu kralicesi tamara’nin yardimiyla bu bolgede rum pontus imparatorlugunu kurdu. aleksios komnenos (1204-1222) ilk imparator ilan edildi. onun ardindan yabanci hukumdarlarla evliliklere dayali ittifaklar kurarak diger bizans ailelerinden daha uzun sure ayakta kalmayi basardilar.
 • m.o 298 yilinda kurulan pontus devleti m.s 63 yilinda roma imparotorluguna baglanmistir. 1461 yilinda fatih sultan mehmet'in trabzon'u fethetmesi ile osmanlı devletine katilmistir.
 • torunlari, su aralar koylerine turistik amacla geldiklerinde, ayni dili konustuklarini gorup bunu da saf bir cocuksuluk ile kendilerine aciklayan helenlere "uyy ha bu gavurlar bize de gavur diyu la, hacan koman la vurun la" diyerek tekme tokat dalmaktadirlar. karadenizde hala bildiginiz yunanca konusan koyler olmasinin sebeb-i hikmetidir.
 • hatta trabzonlu bir dostumdan edindigim bilgiye gore bolgedeki koylerin cogunlukla eski adlari kullanilirmis, rumca adlari. sahsim gibi kokleri bati trakyadan gelmis kisiler icin bu cok dogal iken, tepede kukuleta hamsi agini toplarken rumca konusan pembe yanakli bir adam hayal etmek kisiye cok garip gelebilmektedir. trabzonlu bir arkadasinizin catir catir rumca konustugunu duyarsaniz sasirmayin, nedeni bizanstir.
 • kral mythridates tarafindan kurulmus olan ve dogu karadeniz yani pontus denilen cografyada yaşamış bir uygarlık. karadeniz helen'lerinin ülkesiymis vakti zamanında. şu an yunanistanda yasayan karadeniz göçmeni rumlarla , turk karadenizlilerin aynı pontus kokeninden geldikleri gibi duygusal bir dusunceye sahip bir grup insan hala bu imparatorlugun torunları oldugunu dusunmektedir.
  http://www.pontians.info/

  (bkz: pontos)
  (bkz: romantizm)
  (bkz: abarti)
 • 2004 atina olimpiyatı kapanış törenlerinde, horon teperken gördüğümüz insanlar olsa gerek. hafif bir tebessümle seyrettik. yalnız kemençenin boyutu büyüktü.

  edit: redo açıklık getirdi. girit kemençesiymiş o.
 • trabzon ve çevresinde kurulmuş ,fatih sultan mehmet tarafından yıkılmış, dilinin yunancaya pek benzemediği ve hala trabzonun iç kısımlarında konuşulduğu ,hangi sebepten dolayı imparatorluk diye adlandırıldığı meçhul,tarihi devlet.

  bu devletin torunları hala trabzonda yoğun biçimde bulunmaktadır. (bkz: çaykara)(bkz: sürmene)(bkz: of)
 • prensesleri asya'nın en güzel kadınları olarak nam salmışlardır. sarı saçlarıyla dillere destan oldukları bilinir. komşu devletlerin prensleri bu prenseslerle evlenmeyi çok isterlermiş. şah ismail'in büyükannesi de* bu meşhur prenseslerden biridir.
 • mithridates adlı bir kralı yoktur bu devletin. milattan önce de kurulmamıştır.

  milattan önce kurulmuş olan, efsanevi mithridates'in yönettiği devletin adı pontus (pontos) imparatorluğu'dur. bu devlet rum değildir. pers etkisi altında, yerel halkın oluşturduğu bir devlettir.

  rum pontus imparatorluğu olarak adlandırılan devlet ise 4. haçlı seferi neticesinde istanbul'dan kaçan komnenos'lar tarafından kurulmuştur.