şükela:  tümü | bugün
 • veciz bir vecdi bey vecizesi.
  cumhuriyetin 85 yıllık hamlığının özeti.
  sadece ekonomik sonuçlarını değerlendirsen bile elinde kalacak bir yorum.
  ihracatın %60'ını oluşturan kuru incir, kuru üzüm, tütün, zeytinyağı, pamuk vs. mübadele sonrası yerlerde sürünmüştür.
  ermenilerin yoğun olarak yaşadığı illerde* 1913'deki durum ise şöyleydi;
  10.000 dükkandan 7.000''i,
  153 sanayi kuruluşundan 130'u,
  37 sarraftan 32'si ermenilere aitti.
  şimdi neden doğu anadolu iflah olmuyor diye düşün dur.
  "doğuya milliyetçilik fikrinin aşılanmış olması, başından beri doğu toplumlarına gittikçe azalan oranlarda mutluluk ve refah getirmiştir." diyen toynbee'ye gel de hak verme.
  milli olmuşsun ama adam olamamışsın.
 • http://www.radikal.com.tr/…11.11.2008&categoryid=78

  "...o halde (türkiye’nin) gerçekten çağdaş, medeni ve aydınlanmış insanların ülkesi olabilmesinde cumhuriyet’in başlangıcındaki prensipler çok önemliydi" derken prensipler kelimesiyle mubadeleyi mi kastetti pek acik degil lakin mubadele sayesinde cagdas, medeni, ve aydinlanmis insanlarin ulkesi olduk gibi bir mantik iceren inci.

  once kendini techir edilmis sayanlarin katkisindan soz etmis sayin gonul, sonra prensipten falan filan. anlayan varsa bana aciklamasini rica edecegim cumle(ler).
 • - ne para kaptirdik ulan ruslara senin yuzunden.
  - olum her kurusuna degdi mi degdi. ne bicimdi ama karilar. ilk sefer icin paraya kiyacaksin. rum ve ermenilerle milli olamazdik.
  - haklisin abi.
 • "o zaman sen git bi milli ol, biz de geliyoruz" dedirten über gaf.

  gaf bir yana, anlatmak isteyip de fena bocaladığı şey de ayrı saçma. mübadele stratejik açıdan büyük bir hataydı.
 • ` : kendimden iğrenerek`(bkz: milli olmak)
 • memleketle ilgili her gün yeni bir söylemin yeni bir keşfin ortaya atıldığı şu günlerde karşımıza çıkan son icat. nereden tutulacağı belli değil, görevi ülkeyi savunmak olan bir zatın (bkz: savunma bakanı) bu tip her yöne çeksen gider laflar söylemesi ise şaka gibidir...
 • her 5 kişiden 1'inin gayrimüslim olduğu 100 sene öncesinden,
  her 700 kişiden 1'inin gayrimüslim olduğu günümüze gelene kadar hala ittihatçı kafaların değişmediğini gösteren sözdür.
  kanser ettiniz kuruttunuz canım coğrafyayı hala doymadınız.
 • mantıken "lakin onlardan kurtulduktan sonra da pek bir halt olamadık" şeklinde devam etmesi gereken cümle.

  ege'de ve türkiye'nin pek çok yerinde ermeniler'in devam etmesine engel olunmuş ama yine de pek bir halta yaramamış gibi görünüyor yapılan şey.onlardan kurtulmuşsun, talanını yapmışsın ama hala ekonominde de, tarımında da dışa bağımlısın. ermeniler'i devam ettirmediğin topraklarda da elde ettiğin tek başarı ermenileri devam ettirmemek olmuş zaten, hala kırılıyor oralar. açlıktan kırılıyor, çoraklıktan kırılıyor, insanları kırılıyor.

  bir de bu "rumlar'ın ve ermeniler'in devam etmesi" tabiri anlatım bozukluğu taşıyor gibi. ege'yi rumlar'dan bir çok yeri de ermeniler'den temizledik şeklindeki ittihatçı mantığını usturuplu bir şekilde ifade etmek istedi herhalde.

  radikal'in başlığı da enteresan olmuş cidden; gibisi yok zaten yapılan açıklamanın.
 • tarihi, bugünden bakarak değerlendirenlerin hoşuna gitmeyen cümle.

  bir yanda, 1820'lerden başlayarak anadolu'da isyan çıkaran, milliyetçilik hezeyanıyla, on yıllarca terör dahil her yola başvurup kan döken ermeniler. dünya savaşında işgal güçleri üniformasıyla anadolu'da halka zulmeden, kapanmaz yaralar açan ermeniler. diğer yanda, hiçbir zaman kendilerini osmanlı olarak görmeyen, her fırsatta yunanistan'la birleşmek için fırsat kollayan, yunan ordusunu yunan bayraklarıyla, haçlarla, papazlarıyla yollarda karşılayan yerli rumlar.

  savaştan sonra birbirine kan davası güden, bir kaşık suda boğmaya hazır milletlerle, bu toplumlarla mı devlet kurulacaktı ? üstelik mübadeleyi yunanistan da kabul etmiş zorla olan bir şey yok. sevimsiz bir durum ama gerçek bu.

  madem öyle o zaman kıbrıs'ta niye kurulamıyor yıllardır milli devlet? al işte rum da var, ermeni de var türk bile var..

  zorla kurulan milli devlet görmek isteyenler için bir tane burnumuzun dibinde doğuyor işte. kuzey ırak'ta araplar, türkmenler zorla, korkutularak, öldürülerek sürülüyor bölgeden. gidin görün. milli bir devlet yapıyorlar amerikan desteğiyle. niye sesiniz çıkmıyor ?
 • ege cansen'in bugünkü yazısıyla çok güzel açıkladığı cümledir. herşeyden türkleri sorumlu tutma hastalığına tutulanlara basit ve etkili bir cevap:

  "...sebebi ne olursa olsun, ermeni tehciri bu topraklarda yaşanmış en büyük insanlık faciasıdır. rus işgaline uğrayan doğu anadolu’daki türklerle, balkanlardan ve kafkaslardan sürülen müslümanların yaşadıkları da büyük facialardır.

  batı anadolu’daki türk-rum mübadelesi de bir dramdır. ama bu acılar türkler kötü insanlar olduğu için yaşanmamıştır. olanlardan dolayı türklerin suçlanması haksızlıktır.

  bu gerçeğe önce türkler inanmalıdır. cumhuriyet kurulmadan önce anadolu’da yaşayan müslüman türkler (ve de kürtler) bu toprakların tabiri caizse zencisiydi. "böl ve yönet" taktikçisi, emperyalist batılıların himaye ettiği ermeniler, rumlar ve yahudiler ise efendiydi. gayrimüslimler, meslekleri ve görgüleri olan becerikli insanlardı. kentlerin ve kasabaların en iyi evlerinde hatta konaklarda oturuyordu. yaşam kaliteleri aşağı yukarı avrupa düzeyindeydi.

  birinci dünya savaşı ve onu izleyen istiklal harbinden sonra bu durum "olayların zoruyla" değişmiştir. cumhuriyet, ne mutlu türküm diyenleri ülkenin efendisi yapmıştır. o günkü şartlar altında devletin bekası için yapılması gereken, hem bir millet ve hem de milli bir ekonomi yaratmaktı. cumhuriyetin ilk döneminde ülke ekonomisi ve sosyal hayatı, nitelikli insan açığı yüzünden gerilemiştir.

  ancak, cumhuriyet sayesinde türkiye’nin ama çok daha önemlisi türklerin durumu çok iyileşmiştir. "gelişmiş bir ülkenin gelişmemiş halkı olmayı özlemenin, millet için anlamı yoktur." savunma bakanı vecdi gönül, belçika’da bunları anlatmıştır. bu konuşma üzerine, ezelden beri türk diye bilinmekten mutsuz bizim bilgiç "ecnebi türkler" ve "hiçbir şeyin aslını bilmeyen" gafiller çok utandılar. halbuki utanması gereken batılılardır. çünkü yaşanmış facialar, onların eseridir..."

  http://www.hurriyet.com.tr/….asp?yazarid=260&gid=61

  bu yazının en önemli kısmı, balkanlardan sürülen, balkanlar'da katliama uğrayan türkler kısmı. mübadeleyi ve tehciri sürekli gündeme getirenler, türklerin balkanlar'dan sürülmesine hiç değinmezler. hep söylediğimiz gibi: ölen türkse onlar için önemli değildir.