şükela:  tümü | bugün
  • çeşme çarşısında; sakızlı dondurması, diğer sakızlı mamülleri ve çeşitli reçelleriyle meşhur pastane. çeşme'de en güzel sakızlı dondurma burada yenir. kalabalık akşamlarda önünde kuyruk olur.
  • çeşme'yi farklı kılanlardan. sakızlı dondurma deyince ilk akla gelen pastane. dondurmasının kalitesi tartışılmaz, türkiye'nin en iyilerinden. sakızlı dondurması meşhurdur, ama meyveli dondurmaları da harikadır. kasım ayında kış kavunundan yapılmış dondurma yersiniz, müthiş. limonlusu, harika.

pastanenin ikinci nesil işletmecisi hüseyin abi de çok kral bir insandır. yoğun olmayan bir zamanda giderseniz dondurması yanında muhabbeti de çok iyi gider. işine aşık sevecen bir esnaf. eski toprak.
  • uzulerek soyluyorum ki artik ununun hakkini veremeyen pastane. dikili, foca, cesme guzergahli gezimizde en kotu sakizli muhallebi ve dondurmayi burada yedik. ege'de sakiz tati bi kadar az olan dondurmayi arasam bulamazdim herhalde. foca'da nazmi'ye gidin, dikili'de roma'ya gidin... hepsi kat kat iyi bu pastanenin dondurmasindan. muhallebi icin ise bizzat bizim evi veya foca'da carsi lokantasini oneriyorum.
  • sütlü dondurmaları çok ağırdır, bitmez yani. sevmiyorum. ama karadut-limon-kavun triosunda ününün hakkını cidden verir. hatta başka yenirse hata etmiş olur.

kavunlu dondurmanın yarısı gerçek kavun parçalarından oluşuyo. sahibi arada bize uğrayıp ne kadar para kazandığından bahsediyo, ben de can sıkıntısından 1 lirayı 30 liraya satarak nasıl kar ettiğini hesaplıyorum dondurma üzerine verdiği bilgilerden.
  • geçen hafta itibariyle bir top dondurma 1.5 lira. kavunlu ve damla sakızlı dondurmaları çok güzel, tek puan kırabileceğim yeri külahları. yeterince taze ve çıtır değildi.
  • bu yaz çeşmede buranın dondurmasını yeme şerefine nail oldum.

ben hayatımda bu kadar güzel dondurma yemedim. dondurma değil, adeta aromasını veren şeyin kendisini yiyorsunuz.

sadece ben de değil, kalabalık bir gruptuk herkes çok beğendi.

tekrar ediyorum. değil bu kadar güzel, buna yakın lezzette bir dondurma yememiştim. bundan sonra çeşmeye gittiğimde her boş vaktimde gidip yerim. o kadar net.
  • bugune kadar yedigim en guzel dondurmayi yapan mekan, utanmasam hepsinden ayri ayri isteyecektim. ustelik bu lezzete fiyati cok cok uygun. firsat varsa kesinkes gidilmeli.
  • bilmediğimiz bi yunan karamel tanrısı gelip "alın, bu benim etimdir, yiyin" demiş, rumeli pastanesi de "biz bundan dondurma yapalım" demiş, işte öyle kutsal lezzete sahip karamelli dondurması var.
  • iğrenç bir dondurması olan yer. bildiğin keçi veriyorlar dondurma diye, ağır bir koku, keçi peyniri yesen öyle tat alamazsın iddia ediyorum.
    halbuki daha geçen sene bayılarak yemiştim. ilk kez bir dondurmayı attım. müşteriyle dalga geçiyorlar sanırım. sadece ben değil kimse yiyemedi, o kadar kötü.

sakın yemeyin, uyarıyorum.