şükela:  tümü | bugün
 • 2010 yılı dünya offshore şampiyonası'nın 9. ve 10. ayak yarışlarının yapıldığı yer.

  gaziantep'in yavuzeli ilçesinde bulunan rumkale, gaziantep şehir merkezinden 62 km. yavuzeli’nden ise 25 km. uzaklıktadır. rumkale’ye yavuzeli ilçesi kasaba köyünden ve halfeti’den teknelerle kolaylıkla ulaşılmaktadır.

  muhteşem doğasıyla, görülmesi gereken yerlerden biri.

  http://tinyurl.com/3xaxlj9
  http://tinyurl.com/33yafm8
 • olağanüstü bir doğal güzelliğin içerisinde kurulu tarihi şehirdir. fırat nehri kıyısında yer alan sert yamaç üzerindeki rumkale birecik barajı sonrası bir ada görüntüsüyle daha da bir masalsı karşılıyor insanı.

  gaziantep ve şanlıurfa'ya yolu düşen arkadaşlar mutlaka ziyaret etmeliler ancak bir tam gün vakit alacağını hesaba katmalılar. halfeti üzerinden tekne turları ile rumkaleye ulaşmak oldukça kolay (20 dakika) ve ucuz (15 kişilik tekneler 50 tl toplam). rumkale bir yarımada görüntüsünde ve göle bakan zıt yönlerde iki portali mevcut. tekne sizi bir tarafta bırakıp diğer taraftan alıyor, siz de bu sırada tarih ve tabiatın (baharda ayrı bir güzel), muhteşem manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. kazı çalışmalarının sürdüğü rumkale'de en üst kot neredeyse bölgenin en yüksek noktası ve yanıbaşındaki yapay hendek (yarımadanın kara bağlantısı yönünde) ile oldukça heyecan verici. savaşan köyü rumkale'nin tam karşı kıyısında, baraj sonrası karayolu bağlantısı kopmuş ve terk edilmiş bir köy. suyun içerisinden yükselen minare ve çevresindeki taş binalar oldukça ilginç ve estetik. köyün sahilindeki binalarda girişimci köylüler kafe açmışlar ve çay molası verebileceğiniz, sahilde dinlenebileceğiniz mekanlar oluşmuş.

  halfeti-rumkale ve savaşan köyü tekne turları turizm açısından oldukça yüksek potansiyele sahip görünüyor. güneydoğu'da insana denizi yaşatmak az iş değil. ben tekne turundayken kendimi cunda da hissettim. zaten halfeti'deki sahil restoranları tam da bu yolda ilerliyor.
 • 37.271543,37.838459 koordinatlarında bulunmakta olan doğa ve insan harikası.
 • yıllarca bakımsızlıktan heder olmuş bir çok yeri çökmüş tarihi kale.kale tamamen harabe bir halde diyebiliriz restore edilip turizm'e kazandırılmalı bence ama ne yazık ki birecik barajının gölgesinde kalmış bir mekan şu anda gaziantep'te büyük sanayicilerden biri el atıp restorasyonuna sponsor olabilir ama nerde antep'te öyle sanayiciler..
 • olur da düşmanlar tarafından kuşatıp susuz kalırlarsa diye içerden özel bir sistemle içeriye su taşınacak şekilde tasarıma sahip kale.
 • gaziantep (bkz: gaziantep) ili, yavuzeli ilçesi, kasaba köyünün yakınında bulunan yerdir. merzimen çayı' nın fırat nehri ile birleştiği yerde, dik kayalar üzerindedir.