şükela:  tümü | bugün
 • 2-4 kisinin oynayabilecegi,okey taslariyla oynanan,yere acilmis taslari da kullanmayi iceren keyifli bir oyun..
 • rummi adli iskambil oyunun ta$larla oynanan boardgame versiyonu. bizdeki okeyin hemen hemen aynisidir. abd'de meshurdur.
 • hoyle puzzle&board games'te karşıma çıkan*, başlarda bu ne dedirten ama sonradan sardıran, evde okey taşları ile bile oynanabilecek bir oyun. 2-4 kişi arası oynanan, kurallar bakımından okeye benzerlik gösteren, hatta gayet de okey taşları ile oynanabilen bir oyun.

  taşlar 4 ayrı seri, 1-13 arası 2taş/seri şeklinde ve 2 de joker ile 106 adet oluyor(okey taşları işte bildiğin). oyuncular bu taşlardan okeyde olduğu gibi kombinasyonlar oluşturmaya çabalıyorlar. okeyden farkı ise, kombinasyonların ortada oluşturulması ve kombinasyon oluştururken ortadaki taşları da kullanabiliyor olmanız. elindeki taşları ilk tüketen oyunu kazanıyor ve diğerleri o anda ellerinde kalmış taşların sayı değerleri kadar cezaya çarptırılıyor.

  herkes ortaya koyduğu ilk kombinsyonunda toplam sayı değeri olarak en az 30u tutturmak zorunda. yoksa, en az 30luk bir kombinasyon ortaya koyabilene kadar pas geçiyorsunuz. pas geçmek demek, yerden(rezervlerden) taş almak demek, ve de ilk kombinasyonunuzu tamamen kendi taşlarınızla oluşturmalısınız. ilk kombinasyonunuzu oluşturduktan sonra ortadaki taşları da artık kombinasyonlarınızda kullanabilirsiniz. ortadan taş alırken de ortada yalnız taş bırakmamak gerek, çünkü ortadaki her taşın bir şekilde bir kombinasyona dahil olması gerekiyor. bu kurala uyduğunuz sürece ortadaki taşları istediğiniz gibi oynatabilirsiniz.

  jokeriniz varsa, ilk kombinasyonunuzda kullanabilirsiniz. eğer ortada bir joker varsa, o jokerin yerine gerekli taşı koyarak jokere sahip olabilirsiniz ve o jokeri hemen o elde elinizden en az iki taşla beraber yeni bir kombinasyonda kullanmanız gerekli.

  kısaca, okey gibi ama okeyden çok daha dinamik ve etkileşimli bir oyun.
 • zynga'nın texas hold'em pokerinden sonra yeni vakit öldürme aracım. yalnız okeye oranla şansın etkisi daha mı az, daha mı çok çözemedim henüz.