şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ing. kaç saklan savaş

  active shooter olaylarında, yani birinin silahla rastgele etrafa ateş etmeye ve insanları öldürmeye başladığı durumlarda, hayatta kalmak için fbi'in izlenmesini önerdiği strateji.

  run (kaç): yapabiliyorsanız öncelikle kaçın. etrafınızda ilk önce saklanmaya çalışan insanlar olacaktır. bir an önce onları da ikna edin ve olay yerinden uzaklaştırmaya çalışın. ikna olmuyorlarsa onlarla daha fazla vakit kaybetmeyin. unutmayın, sahip olduğunuz hiç bir şey sizden önemli değil. eşyalarınızı almakla meşgul olmayın. olay yerinden uzaklaşır uzaklaşmaz polisi arayın.

  hide (saklan): eğer kaçamıyorsanız saklanın. saklanırken saldırganın sizi görmediğinden emin olun. durumun farkında olmayan insanların tehlikeye doğru gitmesini olabildiğince engellemeye çalışın. olduğunuz yerin kapısını kilitlemeye, kapının açılmasına engel olmaya çalışın. koyduğunuz engellerin kaçmanız gerekirse sizi engellemeyecek olmasına dikkat edin. bulunduğunuz yerin ışıklarını söndürün. telefonunuzu sessize alın, titreşimini de kapatın. sessiz olup, elinizden gelen en iyi şekilde sakin kalmaya çalışın. saklanmak için seçtiğiniz yerin saldırganın atış yönünde olmamasına dikkat edin.

  fight (savaş): eğer yukarıdaki iki şeyi yapamadıysanız ve hayatınız tehlikedeyse, tek başınıza veya grup olarak, savaşın. bunu yaparken acımasız olun ve hayatınız pahasına olacak olsa da saldırganı silahından uzaklaştırın. çünkü bunu yapmazsanız zaten büyük ihtimal hayatınızdan olacaksınız.

  ülkemizin, hatta dünyanın ve dolayısıyla hayatımızın artık bir hayatta kalma savaşına döndüğü şu günlerde böyle bir olayın gerçekleşme ihtimalinin hiç uzak olmadığını bilin ve hazırlıklı olursanız saldırganın silahı ilk patladığında vurulan kişi değilseniz kurtulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. bu nedenle sevdiklerinizle bu tür bilgileri olabildiğince çok paylaşın. zihinsel olarak hazırlıklı olun ve çevrenizdekileri de olabildiğince hazırlayın.

  hayatta kalmamızın artık şansa bağlı göründüğü şu günlerde hepimize şans diliyorum.