şükela:  tümü | bugün soru sor
  • canavar gibi ücretsiz iphone aplikasyonu. nike+ (bi sürü çeşidi var, fiyatlarını bilmiyorum) ve/veya garmin forerunner 305 (150-200usd) gibi profesyonel ürünlerinin yaptığı neredeyse her şeyi yapıyor. sadece nabzı ölçemediği için garmin'den bir adım geride kalsa da, gps'i kullanarak pace'i, mesafeyi, anlık ve ortalama hızı, dakikalara göre hızları logluyor, güzergahı işaretliyor, kısace nike+ ve nike+ sensör ile çalışan ürünlerinin yaptığı her şeyi ve biraz daha fazlasını yapıyor. (nike+ şeylerinin o digitli küçücük ekranda harita çıkardığını hiç sanmıyorum.)

iphone 3gs'in nike+ sensörlere desteği var. ipod nano'ların bile varken, iphone 3g'nin neden bu desteği olmadığını bilmiyorum. apple abinin marifetlerinde mantık aramayı da bir süre evvel bıraktım. ha var da ne oluyor, o da ayrı bir konu, zira bazı detayları çözemedim. bu sensör denen menem bildğim kadarı ile sadece konum bilgisini yayınlıyor. mesafeyi lokasyon bilgisini alan cihaz hesaplıyor. misal ipod nano, misal iphone 3gs. e iyi de, iphone 3gs zaten o alet olmadan da konum bilgisini ölçüp biçip mesafe hesaplayabiliyor tek başına. "runkeeper" programı bunun yaşayan kanıtı. cebinde iphone türevi herhangi bi alet olan bir insanın nike+ ürünlerinden birini kullanması için bir sebep bulamıyorum.

amaaaan. kendimden sıkıldım. tek istediğim kaç km koştuğumu bilmekti, gene bi sürü detay sayıp beynimi bulandırdı kapitalism.
  • enfes bir uygulama. birçok spor branşını destekliyor. mesela bisiklet için kullandığınızda gittiğiniz rotayı, tüm sürüş boyunca yaptığınız hız istatistiğinizi, yaktığınız kaloriyi ve gittiğiniz rotayı google map üzerinden görebilme imkanını sunuyor. 20 km. yol yapmak istiyorsunuz, sizi 20 km sonra uyarıyor ya da 1 saat bisiklet kullanmak istiyorsunuz sizi 1 saat sonra uyarıyor. bu da antrenman yapanlara büyük kolaylık sağlayabilir. üstüne de tüm bunları facebook, twitter gibi sosyal ağlarda da paylaşabiliyorsunuz. dolu dolu bir uygulama. ben şahsen bayıldım.

bu da linki;

http://www.runkeeper.com/
  • gitgide populerlesmeye baslayan uygulamadir. http://search.twitter.com/search?q=runkeeper gelecegi bir foursquare gibi olacak bence.

tekerlekli sandalyeden tutun yuzmeye kadar bir suru hareket aktivitesini kaydedebiliyor, android uygulamasi da sukela. gps'iniz calismasa bile manual olarak yazabiliyor ve sonra paylasabiliyorsunuz.sosyal paylasimli bir startup olmasi cok onemli. ben yapmis olmayi isterdim sahsen ama turkiye'de ogrenci basina 3 kurus parayla olmuyor arkadas.
  • super otesi icat yahu. gps kullanmasi mecbur ama keske gps pil tuketmese bu kadar, dedirtiyor insana. ama yine de oldukca guzel bir yapim. (ara: zannedersem tek eksiginiz) sadece kilometreyle mil'i beraber facebook-twitter'a post edememesi. o da olsun canim o kadar.
  • parasina kiyip elite uyesi oldugum icat. super lan bu baya guzel. ha turkiye'de i$ yapar mi orasini bilmiyorum ama amerika'da cok bomba bi uygulama, super isler yapiyo falan çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu tamam mı.
  • uygulamanin arka planda da calisabilmesi sayesinde, bisiklet - iphone 4 - tigra bikemount - google maps dortlusu ile harikalar yaratabilirsiniz. aktivitenizle ilgili daha kapsamli bilgi ve karsilastirmalari web sitesi uzerinden yapmaniza olanak verir. street team olarak belirlediginiz arkadaslariniz yada bulundugunuz lokasyona yakin diger runkeeper kullanicilari ile motivasyon amacli aktivitelerinizi paylasip karsilastirabilirsiniz. yakinda sozlukculerin runkeeper sayfalari diye bir baslik acilmasini bekliyorum.
  • sadeliği yüzünden hoşuma giden, üzerinde tuttuğu aktiviteleri earndit ile senkronize edebilen süper uygulama.
  • zamaninda sirf elite uyeligine para verdigim icin hala spor yaptigim, ko$tugum app. valla guzel fikir, execution da guzel, ama bu aralar cok gelistirme yapilmiyor ki yeni feature goremiyoruz. kullaniciyi bagimli tutmak icin yeni eglenceler $art.

total activities: 67
    total km: 612
    total calories: 42,184 seklinde 2011 eylul itibariyle bir istatistigim var. streetmate olmak suserlar ulasabilirler.

2013 temmuz editi: gelistirmeler yapmaya basladilar, strava'dan kaynaklanan got korkusu biraz...
    total activities: 223
    total km: 2080
    total calories: 115,216. zayifliyorum kizlar, iletisime gecin.
  • runtastic gibi iddialı alternatifleri mevcut. ben çok iyiyim herkes beni kullanıyor deyip yan gelip yatarsa kullanıcılarını kaybetme olasılığı yüksek.
  • zannettiğimden çok daha iyi olan bir uygulamaymış.

yalnızca katettiğiniz kilometreyi değil, yüksekliği de ölçüyor. yani misal yokuş aşağı iniyorsunuz yada yukarı çıkıyorsunuz, onu da algılıyor metresi metresine (elevation grafiği çıkarıyor hatta)
    ayrıca her 5 dk'da bir, programın katettiğiniz yolu ve ortalama hızınızı söylemesi de motive edici.**