şükela:  tümü | bugün
 • 2002 senesinde ortaya çıkan injection problemi nedeniyle sphere yerine tercih edilmeye başlanılmış uo emulatoru.ha sonradan takip etmedim bilemiyorum su an spheree geri dönüş yaşanıyor olabilir.
 • bir ornegine runuo.ada.net.tr (age of shadows) adresinden ulasilabilen ultima online emulatoru
 • .net teknolojisi kullanan ve oldukca basit bir nesne yonelimli programlama tabani uzerine oturan ultima online sunucusu emulatoru. ozellestirilmesi sphere'e gore oldukca hizli ve kolaydir, c# gibi basit bir dil kullandigindan da ogrenmesi zor degildir.
 • 1.0.0 sürümünün kaynak kodunu açmış uo emulatörü... çıkan bu son sürümü ile samurai empire'ı destekler olmuş kendileri.. runuo 1.0.0 ı çıkardıktan sonra geçen kısa sürede 20 milyon hit'i bulup terabyte'larca veri aktarmış serverları.. bu da demek oluyorki herkesin beklediği birşeymiş onun gelişi... pek çok shard şimdiden onu kullanmayı başlamış durumda...

  haricinde, forumu hariçi pek fazla kaynağa sahip olmayan bir freeware.. eh zaten freeware olan bir yazılımda kaynak aramak kadar saçma bişi olamaz.. lakin ben shard açacağım, kendi shardımda tanrı olacağım, olursa da 5-10 oyuncu ile oyunumu oynayacağım diyenler için, hele de benim gibi c# dan anlamıyorlarsa, modifiye etmesi zor bir uygulamadır..
 • .net kullanılarak yazılmış bir ultima online emulatorudur. tüm core kodlar ve scriptler c# dilinde yazılmıştır ancak vb.net script desteği de bulunmaktadır.

  2.0 versiyonuna kadar kapalı olan core, bu release ile birlikte open source olmuştur. ciddi miktarda oyuncu ile başedebilecek bir yapısı vardır. harici bir rdbms vesaire kullanmaz, zire bütün world object oriented yazılmıştır ve memory de tutulmaktadır. belirleyeceğiniz bir interval içinde bütün world disk e serialize edilmektedir ki bu oyun içinde world un büyüklüğüne bağlı olarak duraksama demektir. (500+ online lı bir serverda 30sn'ye yaklaştığı görülmüştür) 2.0 ile save sistemi duraksamayı minimuma indiren bir yapıyla değiştirilmiştir. yine bu versiyonda c# 2.0 nimetlerinden olan generic classlar ve 64 bit desteği sağlanmaktadır.

  güzel yazılmış bir programdır. kodları çok tatlı trickler barındırmaktadır ve eğer uo ile ilginiz oldu ise oturup incemeye değer olduğunu söyleyebilirim.

  single threaded bir serverdır, bir çok şeyi kolaylaştırsa da bu tasarım terciği multiprocessor sistemlerden fayda alınmasını engellemektedir. (network sistemi ve yeni save sistemi threading kullanır ancak diğer herşey tek thread altında olup bitmektedir.)
 • sağladığı müthiş güvenlik sistemlerinin yanında oynayışı çok düşüren uo emulatörüdür. oyunu sadece kod olarak geliştirmekle yetinmeyip oyun içindeki sistemlere de karışmıştır ki, bunlardan en önemlisi pvp sistemidir. ultima online'ı özel kılan şey, o eşsiz pvp sistemidir zaten. oyunda role playing bile pvp üzerine kuruludur. bu açıdan oyunun çok riskli bir döneme girmesini sağlamıştır runuo. pvp sisteminde gerçekçilik seviyesi yükselsede, oynayış yerlerde sürünmeye başlamıştır. mesela büyücü karakterlerin manasını doldurmak için kullandığı meditasyon skill'i sadece karakter sabit iken çalışmaya başlamıştır. bu saçmalığı önlemek için farklı skill'ler devreye sokulmuş, fakat iyice sıçılmıştır.
  zamanla sphere tabanlı server'ları ezmeye başlayıp, tüm server'ları ele geçirince de, uo'yu bırakmama sebep olmuştur.
 • (bkz: emulator)
  (bkz: origin)
 • ultima online'in benim icin 2 bitis sebebinden bir tanesi. bundan seneleeer once sphere sistemini domine edip pre-cast denen boktan olayla beni ve bircok arkadasimi oyundan sogutmustur bu lanet sey. guvenlik sebebiyle ne kadar tercih edilesi olsada oynanabilirlik ve zevk acisindan sphere surumlerinin yanina bile yaklasamaz. ama oyunu biraktirttigi icin tesekkur etmeden olmaz. beni duyuyorsa kendisine selam ederim.
 • sphere'nin eline su dökemez.