şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alper çeker'in altıkırkbeş tarafından yayımlanan yeni kitabı. mostar dergisi'nde celil civan imzalı tanıtım yazısında şunlar söylenmiş:

  "yazarımız alper çeker’in rus avangard manifestoları isimli kitabı, yaşarken fark edilmeyip öldükten sonra keşfedilen avangardların yenilikçi ve kederli hikâyesini anlatıyor. kitapları az basılıp satılsa da avangardlar, tüm dünyada edebiyatta ve sanatta oynadıkları öncü rolle dikkat çekiyor.
  kıta avrupası avangardları ülkemizde yakından bilinse de rus avangardları entelektüel kesim için hâlâ bir muamma olmayı sürdürmekte. bu bakımdan çeker’in kitabı rus edebiyatının bu çileli kuşağını tanımak açısından önemli bir boşluğu dolduruyor.

  kitap dönemin iki kuramcısı ve şairi osip mandelştam ile velimir hlebnikov’un yaşam öykülerini, o dönemde yayınlanmış yazı ve manifestoları ve mandelştam, hlebnikov, kruçenih ile mayakovski’nin şiirlerinden oluşan bir seçkiyi kapsıyor.

  yazar, mandelştam ve hlebnikov’un yaşam öykülerini anlatırken devrim öncesi ve sonrası rus siyasal hayatıyla söz konusu avangardların türk şiiriyle olan yakınlıklarına da değiniyor.

  rus avangard manifestoları, hiçbir zaman ikbal peşinde koşmamış, kendi dönemlerinde “anlaşılmamış ve sevilmemiş”, sessiz ve çileci bir biçimde hayatlarını sadece sanata ve şiire adamış bir öncü kuşağın hikâyesini anlatıyor."

  kaynak: mostar aralık 2010 (70. sayı)
 • bu hafta sonu gitmeyi planladığım sakıp sabancı müzesi'nin ev sahipliği yaptığı sergi.
 • nisan ayına kadar sabancı müzesinde bulunan sergi. hafta sonu ziyaret ettim, gayet hoştu.