şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rusya devletinden başkası değildir.

  türkiye gibi ilişkilerinin haftalık dolar grafiğine döndüğü bir ülkedeki 1 numaralı temsilcinin yanına 1 tane bile koruma vermiyorsun. daha geçen gün konsolosluğunun önünde binlerce kişi tekbir mekbir getirerek seni protesto etmiş, orada biraz gaza gelseler, güvenlik de biraz yetersiz olsa ateşe verecekler binayı. sen ertesi gün sergiye gidiyorsun yanında bırak silahlı profesyonel korumayı şöyle en azından caydırıcı görüntü verecek bir tane adam yok.

  şimdi diyeceksiniz ki adamı korumak türkiye'nin görevi. e doğru da adam koruma istemedikten sonra türkiye'nin yapacağı bir şey yok ki, diplomata zorla koruma mı tahsis edecekler? türkiye ancak adam koruma istediği halde bu olay gerçekleşseydi 1. dereceden sorumlu olurdu. tabi ki bu polis kılıklı muhtemel fetocuyla ilgili istihbarat alamadıkları, önüne geçemedikleri için türkiyenin sorumluluğu vardır ama burada 1 numaralı sorumlu türkiye gibi ayda bir - iki patlama olan, milyonlarca cihatçı kafalıya ev sahipliği yapan bir yerdeki büyükelçisini korumaya tenezzül bile etmeyen rusya devletidir. yok adam mütevazıymış da hiç korumayla dolaşmazmış da geçin bunları. sorsan rusya büyük devlet. amerikalılara baksınlar bir en huzurlu en olaysız avrupa ülkesinde bile en azından yanında 1-2 kişi olmadan büyükelçilerini sokağa çıkartıyorlar mı.
 • ülkede patlayan her bombada olduğu gibi, teröristlerce öldürülen her türk askeri/polisinde olduğu gibi,

  malum yüzde elli ve onun başındaki temsilcisidir.

  (bkz: konu kilit)
 • öz hakiki gerçek sorumlu
 • idlib'de suistastin fotoğrafıyla gösteri yapıldı: (bkz: aleviler duysun biz kan içen insanlarız)

  bu hem rusya'ya düşmanlık ilanı hem de suikastı sahiplenme demek. yani suiskasti suriye'deki teröristler gerçekleştirmedilerse de gerçekleştirmek istiyorlardı.