şükela:  tümü | bugün soru sor
 • inanılmaz ama gerçek. nükleer bir savaşa önlem olarak yapılmış resmi bir haberdeki çağrıymış. haberin devamında hangi yiyeceklerin stoklanması gerektiği, hangilerinin ne kadar süre dayanıklı olacağı söylenmiş.
  https://www.cnnturk.com/…sa-hazirlik-yayini-yapildi
  https://www.turkiyehabermerkezi.com/…-haberi-144371
  http://www.memurlarahaber.com/…bozulmayan-18464.htm
  https://www.sabah.com.tr/…r-sey-soyledi-ki?paging=4
  http://ogretmenlerajans.com/…ida-stoklayin18464.htm
  http://sondakika.website/…smi-uyari-gida-stoklayin/
 • nükleer savaştan ziyade, olası bir ağır ambargo sürecinde meydana gelebilecek gıda krizine ön hazırlık çalışmasıdır.

  olası bir karaborsacılık eylemlerine karşı ufak da olsa bir tedbirdir.

  bunların yanısıra vatandaş üzerindeki gerilimi artırarak vatandaş üzerindeki kontrolün daha rahat sağlanmasına yönelik bir hamledir.
 • bombaların başka ülkelerde patlaması da olasılıklar dahilindeyklen* **, kendi ülkelerinde patlasa dahi pek çok vatandaşlarının hayatta kalmayı başaracağından ve dünyanın neresinde olursa olsun öyle bir patlamanın olması tüm düzenin ve ekosistemin bozulması dolayısıyla maddi imlansızlıklara ek olarak yiyecek temiz gıda ve suyun bulunmasının imkansızlaşacağından yapılmış olmalı bu uyarı
  (ara: arkadaşları ona einstein diyor)
  savaş demek kıtlık demektir. hele nükleerlerin konuşturulduğu bir ortamda, kaynaklar ölür, kaynaklar biter. yenilenmeleri çok uzun yıllar alır. azıcık okuyun, araştırın. adamlar önlem alın diye uyarı yapmış vatandaşlarına. gerekli görmeseler yapmazlardı herhalde. "nükleer patladığında gıda stoğu ne halta yarar" demek cahillikten başka bir şey değil.
 • her şeyi savaşa bağlayanların artık savaş fikrinden keyif aldığını düşündüğüm için bugüne dek savaş çıkmasına neden olmuş olan, savaşı destekleyen ve savaşla ilgili hevesle varsayımlarda bulunan bütün ruh hastalarına içimden sövmeme neden olan çağrıdır.

  ulan bu insanoğlunun derdi ne anlamıyorum, koskoca bir dünya var, artık her kaynağın bir alternatifini bir şekilde üretecek gelişmeler yaşanıyor, sağlık vs. konularda umut veren ilerlemeler kaydediliyor, ama hala geri kafalı barbarlar gibi koca koca ülkeler, devlet adamları vs. savaş savaş diyor. neden herkes kendi hayatına bakmıyor anlamıyorum gerçekten, hayat çok kısa, gerçekten bu kadar şiddet, kötülük ve karanlıkla doldurulamayacak kadar kısa. elimde olsa internet vs. her yerde içinde savaş kelimesi geçen bütün cümleleri yasaklayacağım, belki gözden uzak gönülden de uzak olur.

  ne olur açgözlülüğü bırakıp biraz iyi yürekli olsun şu insanlar!
 • cehalet diye giydirilmiş ama tacnuke değil, ciddi bir nükleer başlık patlasa bir yerde nereden bakılsa 50 sene sözkonusu radyoaktif kirlilik, ki bu sadece işin atmosferik boyutu. maddeye verdiği kalıcı hasar kaç yıl gider, besin maddesi olacak bitkilerin ve hayvanatın genetiğini değiştirip işe yaramaz veya zararlı hale getirmesine yapılacak ne var? medeniyet denen altyapılar zincirinin zaten topyekün iptal olması ve neticesinde insanların önünde sonunda kelimenin tam anlamıyla birbirlerini yemeğe başlayacak olmaları apayrı bir olay.* bu bakımdan bir insan kendi geri kalan ömrüne yetecek hangi ve ne kadar gıda ve tıbbi malzemeyi stoklayabilir ki?

  bu tip bir açıklamanın nedeni olsa olsa psikolojik, kızım sana diyorum gelinim sen anla olur herhalde.

  (bkz: mutually assured destruction)
 • fıtrat kelimesinin anlamını karşılayan rusça bir kelime olmadığını gösteren açıklamadır.
 • 3 yildir hazirlaniyorlar, yeni degil ama bu sefer yakin sanirim.
 • haber 13nisana ait.bu yayından sonra yaşanan gelişmeler de en azından konserveleri almak için henüz erken olduğunu gösterir gibi durmakta,zira ömürleri ebedi değil.

  edit:imla