şükela:  tümü | bugün
  • rus antropolog ve tarihçi andrei belarov'un sovyetler birliği'nin en ünlü tarihçisiyken bir anda ortadan kaybolmasına eserlerinin toplatılıp isminin sistematik bir şekilde silinmesine sebep olan açıklaması. herifi öyle bir silmişler ki google'da bile çıkmıyor.

ekleme: neymiş efendim "ben bu bilgiye nasıl ulaşmışım?"
    tek bilgi kaynağı google ya da youtube filan olunca bu tip soruların gelmesi de normal. ayrıca ben bu iddianın doğruluğuna inanmıyorum ki, ya da iddianın sahibi ben değilim ki. sadece iddiayı buraya taşıdım. andrei belarov'u belki şöhret şımarttı, belki kafası güzelken söyledi.
    sovyet haber ajansı itar-tass'ın moskovadaki arşivinden bizdeki adı türk budunu eğitim araştırma vakfı gibi bir şey olan bir vakıf konuyla ilgili bir bilgilendirme istiyor. (vakıftaki türk budunu kelimesini net hatırlıyorum, budun kelimesini ilk defa o gün duymuştum çünkü) onlar da arşiv prosedürlerinden bahsediyorlar. özetle diyorlar ki "bu bilginin sadece t.c yetkilileri tarafından talep edilebileceği ve o zamanki rus devlet başkanı boris yeltsin'in atadığı bir heyetin yapacağı içerik kontrolünün ardından paylaşılıp paylaşılamayacağına karar verilebileceği yazıyor. rus yetkili memur konuşmasında "kaynağı belarov'a dayanan bir bilginin size verilebileceğini sanmıyorum" diye de ekliyor. bizim devletten birileri böyle bir talepte bulundu mu bilmiyorum. ben bunu rahmetli tarihçi halil inalcık'tan 2000 ya da 2001 senesinde dinledim. 85 senesinin sovyetlerinden bahsediyorum. adam o zamanlarda silinmiş piyasadan. o tarihlerde böyle hokus pokuslar gayet normalmiş. bizimkiler de herif kaybolduktan 8-10 sene sonra (belki biraz eksik belki biraz fazla) istemiş o bilgileri.
    hatta o gün halil hoca "işin ilginci o bilgiyi talep eden vakıf da buhar oldu, aklıma gelmişken x'e sorayım belki o bilir onların akıbetini" dedi ama o ismi hatırlamıyorum. kırım sürgünü ile ilgili bir söyleşiydi zeytinburnu tarafında. o güne dair hatırladıklarım bu kadar.

enteresan arkadaşlar var...

eskiden teşbihten, ironiden, kinayeden, hicivden anlamıyorlar diye kızardım...
    sonra fark ettim ki bunlar okuduğunu da anlamıyor... bir de ne yazdığımı hiç okumadan saçma sapan yorum yapan birkaç dalyarak var ki onları tanımadığım için şükrettim. allah çevrelerindeki insanlara sabır versin.
  • doğru bir bilgi ise biraz daha ayrıntı alabilir miyiz.
  • moğol, tatar ile vikinglerin karışımı millettir. iskandinavca'da rus kelimesi kürekçi anlamına gelir ve slav yani köle kelimesinden cagrisimla bugüne gelmiştir.
  • sen de bu bilgileri deep web 9999999 levelda buldun değil mi
  • slav ırkı çok güzelken, türk ırkı çirkin olduğundan katılmadığım teori.
  • millet diye bir şey yok. dünya türk'tür. keza hz. adem de türk'tü.
  • bunu diyen kızılderililer türkmüş de dedi. hep şu dış mihrakların işi. yoksa bütün dünya önce türk doğuyor.
  • ara sıra putin de söyler; (bkz: hangi rusu kazısan altından tatar çıkar)
    yani öyle kimsenin ortadan kaybolmasına gerek olmayan önermedir. bildiğim kadarıyla putin hala ortalarda dolanıyor. ha ruslarda adam kaybetme ne bileyim camdan atma gibi şeyler yaşanıyor olabilir orası ayrı. ama bu sebepten olması mümkün görünmemektedir.
    görsel
  • aslında türk değil, kuzey asya kürdü diye başlarlar şimdi şemmameler.
  • çinliler doğu türküdür.
    fransızlar batı türküdür.
    afrikadaki zenciler güney türküdür.
    her şey çok basit sadece görmesini bilin :-)