şükela:  tümü | bugün
  • vk da dolanırken farkettiğim bir mevzu. tamam güzeller, giydikleri yakışıyor vs ama nasıl diyim hani fakir mahallesindeki güzel kız olur ya. karşına çıkar. "böyle güzel taş gibi kızın bu idüğü belirsiz varoş gettosunda ne işi var yahu?" diye içinden bu anlamsızlığa dair sorular sorarsın felan. ya eksilersiniz diye de korkuyorum tam olarak ifade edemiyorum. işte rus kızında da tam olarak bu var. bi anglo sakson asaleti yok sanki. statüsel bir şey bilemedim...özenti gibiler yaa.
  • (bkz: ezik fetişi)
  • beğenmiyorsanız gidin yabancılarla evlenin ulan ayılar sadada pardon ya kafam karıştı türk kızlarına laf edince bunu diyorduk dimi?
  • sen bir rusyaya git ortami gor bir daha konusalim. adamlar deden fakir, evler kucuk tuvalete geri vitesle giriyorsun o kadar dar, devlet hastaneleri hala deftere yazarak hasta kabul ediyor, cogu erkek calismiyor issiz. adamlar yillarca ambargo yedi, yonetim sekli son 100 yilda 2 kere degisti. zengin varlikli elit olanlar ya olduruldu ya ulkeden kacti, kalanlar ciftciler ve aileleri iste... prens harry, prenses charlotte modunda pek adam kalmadi yani yigidim...

o yuzden biraz parali bir rus gorursen muthis rukustur, gosterisi sever. ama bu eziklik degil tamamen farkli bir kultur, arada kalmislik... senden benden cok farkli degil yani...
  • içten içe yaşadıklarını düşündüğüm duygu durumudur.

sovyetler'den ve ailelerinden gelen bir miras bu açıkçası. bir rus kadın ile evlenirseniz nasıl sahip çıktıklarını, nasıl gözlerinize baktıklarını görürseniz daha kolay hissedebilirsiniz bu duygularını.

çalışanımın kuaförünün şimdiki eşine yardımcı olmuştum 2 yaz evvel. o minnet duygusunu gördükten sonra baktım benim de gözlerim doluyor uzadım gittim ortamdan. birileri sahip çıktığında o miras çıkıyor ortaya.

olayı da anlatayım.

bu kızcağız ailesi sefalet içerisinde yaşadığı için bir vesile ile tanıştığı bir çalışanımın kuaförüne ailesi tarafından emanet edilmiş. hani burada zorla alıkoyulup fuhuşa sürüklenen var ya onlardan biri olmamasının tek sebebi kuaförün iyi niyetli bir insan olması. burada aç kalacağına orada yaşasın diyerek göndermişler kızı.

neyse bunlar aşık olmuş, sevgili olmuş, tam düğün tarihi alacaklar kızın hamile olduğunu öğrenmiş bunun üzerine de oturma iznini uzatmak için gereken asgari ücret x 12 gibi bir ücretin bankaya yatırmaları gerekmiş.

kuaför ortağından kazık yemiş ve borç batağında ayrılmış ve eşinin dostuna kredi alıp kendi yerini açtığı için bu parayı yatıramamış son 2-3 gün kalmış ki haberim oldu çalışanım sayesinde bu durumdan. çağırdım oturduğum kafeye bekle dedim (çalışanımın sorumluluğu alacağını söylemesi üzerine) gittim bankaya sanıyorum 8000 dolardı çektim verdim bunlara.

yaptığım da bu. para 2 gün hesapta kaldı belgeleri yenilendi para bana geri ödendi. o çaresizliğe ve ülkesine dönme korkusu nasıl sarmışsa hatunu yarım saat teşekkür ağlama teşekkür döngüsüne girince çalışana dedim sen kal ben kaçıyorum ve uzaklaştım. gözlerindeki o minnettarlığı halen unutmam. daha da görmedim onları umarım iyilerdir.

tarihleri maalesef çok derine işlemiş. bir kaç nesil sonra düzelebilirler belki ama şuan ki nesil şimdilik bu eziklikle yaşıyor maalesef.
  • barda çalıştığım dönemlerden beri nefret ettiğim bir kültürü var bunların. tuvalete bi girmeye görsün, orta yere sıçıp çıkıyor mesela. asla elini yıkamıyor. sipariş vereceği zaman garsonla muhatap olmayıp yanındaki ayıdan istiyor isteyeceğini. baya sıradan çinko karbon rus bu. date'e çıkmış. sadece bir tanesi kokteyli beğenip bana teşekkür etmeye gelmişti, kusura bakmasın asla dokunmadım eline. ha teşekkür ederek diğer ruzlardan ayrıldığı için belki hijyen hususunda da güvenebilirdim ama güvenmemeyi tercih ettim.

orospu çocukları.

edit: isyan.