şükela:  tümü | bugün
  • saat olsun, fotoğraf makinesi olsun rus malı ürünler ucuz, gösterişsiz ve fakat son derece sağlamdırlar. hele ki sscb dağılmadan önce üretilmiş olanlarının hastasıyım.
  • eski rus pazarlarında bulunabilen, genelde hiç bir dünya standardına uymayan ürünlerdir. nah tuğla kadar piller, vasati 1 milyon çöplük kibritler gibi örnekler verilebilir.

(bkz: rus pazarı)
  • sovyetler'in dağılmasından sonra hayatımıza giren "rus pazarı" kavramıyla tanıştığımız ürünlerdir. çoğunlukla metalden, yeşil renkte ve militarist hava taşıyan ürünlerdir. vaktiyle babam tarafından alınmış birkaç örnek vermek isterim: 4-6 kişilik askeri çadır*, 6 kişilik hayvan kaliteli zodyak(?) bot*, kocaman filtreli gaz maskeleri vs...*

(bkz: #17453384)
  • rus mallarinin dayaniklilik konsepti farkliydi, insanlarin taleplerinden ziyade bir buyurganlik havasi icinde uretildiklerinden olsa gerek anormal seylerle karsilasabiliyordunuz. misal bize nerden geldiyse artik 8-10 tane rus mali defter gelmisti. defter bir sey sildikce bildigin yokoluyordu yazdigin yazi gozukmuyordu, o yuzden silmek yerine karalamalarla gecirdim o senemi defterlere lanet ede ede. kardesim daha birinci siniftaydi ve okulun niye bu kadar aci verici bir sey oldugunu anlamakta guclu cekiyordu.
  • uzerinde ussr yazan bi mini durubunumuz vardi evde, alinis tarihini hatirlamiyorum, universiteyi kazanip istanbula gittigimde yanimda goturdum, maclara gidince yanimda gotururdum, tas gibiydi maasallah, evde durur hala.

rus mallarinin kalite yonetim standarti bildigin iso degil kendi kalite standarti olan gost tur. (birde snip var sanirim) bu yuzden ayni isi gorecek ayni alet edevat muadillerinden oldukca agir olur

cok meshur volga model arabalarida ayni verimsiz eski standart uzerine yapilmistir yillar once, ayni boyutlardaki baska bir arabadan 2 kata kadar daha agir ve kocaman motoru 2 kata kadar daha az guc uretir, 3000 cc bi motordan 100 beygiri zor cikartirlar, tam bir kazulettir.

bu standartlarda calisan bir sistemin uzaya gaz yagiyla roket gondermesini hala anlayabilmis degilim.
  • (bkz: lomo)
  • küçük ev aletlerinden savaş araç-gereçlerine kadar,hepsinin işlevsel yönleri ağır basar(bu bakımdan türk malı ürünlere benzerler),gereksiz ayrıntılardan uzak ve sağlamdırlar.
  • kalaşnikov
  • kayıklı motorlar vardı kırmızı. markasını hala bilmem, zira kiril alfabesiyle yazılırdı. ama herkes rus malıderdi. aslında dayanıklı aletti ama benzini su gibi içerdi namıssız. hala tek tük görürüm köye gittiğimde.

(bkz: ah yıllar)