şükela:  tümü | bugün
 • son yapılan reformlar ekseninde 1 aralık 2009 tarihi itibariyle askeri personel sayısı 1 milyona inmiştir. bundan sonrasında da profesyonel ordu oluşturulması doğrultusunda bu sayı daha da azalacak.
  rus ordusu bu kararıyla hem ülkenin sırtındaki büyük mali yükü atmış olacak hem de tehditlere karşı daha etkin olarak kendini savunabilecek. darısı bizim başımıza.
 • bu ordunun teçhizatı batan geminin malları gibi satılmaktadır muhtelif yerlerde.

  benim de elime bir adet kendilerinden gelme gaz maskesi düştü mesela... kim bilir neler neler dönüyordur etrafta.

  çürüyüp çarımıyor da adamların malları, tam böyle kaba saba ama sağlam. sovyet kafası.
 • klasik hava kara deniz üçlemesi yanına stratejik roket güçleri, uzay güçleri gibi etkileyici birimler katan hava indirme birlikleri başlı başına bir kuvvet komutanlığı olan devasa örgüt. tek tavsiyem bulaşmayın.
 • tank ağırlıklı bir tanıtım filmi şuradan izlenebilecek ordu.
  http://www.youtube.com/…aohzumdntka&feature=related
 • ilginç kaşlarıyla dikkat çekerler:

  http://f1211.hizliresim.com/13/p/g42z4.png
 • 2. dünya harbinde hitler'in radyodan alman halkına "rusların eline düşmeyin, yapabiliyorsanız intihar edin" diye tavsiye/talimat verdiği söylenir. belgesellerin yalancısıyım.

  edit: rusların tecavüz edip öldürdüğü berlindeki alman sivil kadınlar.
 • soğuk savaş boyunca abd silah üreticilerinin de etkisiyle, hollywood ve daha birçok propaganda aracı tarafından gereğinden fazla abartılmış silahlı kuvvet. körfez savaşı dönemindeki ''saddam türkiye'ye bomba atacakmış'' gibi...

  büyük bir ateş gücüne sahiptir. batı avrupa için her zaman tehdittir. fakat hiçbir zaman amerika kıtasına bir harekat düzenleyebilecek ve bunda başarıya ulaşabilecek konuma gelmemiştir. lakin siz bir silah üreticisi olarak, halkı vergisini örneğin tanesi 2 milyar dolarlık b2 uçaklarına harcamaya ikna edecekseniz onun karşısına bir tehdit koymalısınız, abd'nin sovyet nükleer saldırısına ya da işgaline uğrayacağına onları inandırmalısınız. işte sovyetler abd'yi işgal edecek, batı avrupa'yı istila edecek masalı bunun gibi meselelerden ileri gelir. bugün de terörizm kullanılıyor örneğin. yakında dünyayı ele geçirmek isteyen kötü amcalar çinliler olacak. doğaldır, büyük bir devlet düşmansız var olamaz.

  ki sovyet nükleer gücü soğuk savaş dönemi amerikan gücüne oranla devede tüydü. ayrıca abd'nin bu nükleer bombaları dünyanın çeşitli yerlerine gönderebilme yeteneği her zaman sovyet tarafından ilerde olmuştur. yani sovyet yönetimi tamamen yok edilmeyi göze almadan abd'ye karşı bir nükleer harekata girişmeyi aklından bile geçiremezdi.

  günümüzde de durum böyledir. abd f22'yi uçurmaya başladıktan seneler sonra rusya buna pakfa t-50 ile karşılık verdi. ki denklikleri tartışılıyor. problem şu, rus ordusu abd'yi denklikte yakalayana kadar abd ondan daha üstün bir silahı yapabilecek potansiyele çoktan ulaşmış oluyor.

  kısaca rusya çok caydırıcı bir güç. çok büyük bir ordu. yenilmesini geçin karşı koyması bile çok zor bizim gibi ülkeler için, fakat abd'ye askeri anlamda rakip olması imkansız.

  edit : yahu he daha düne kadar yönetimindeki 2-3 ufak halka doğru düzgün hakim olamayan hantal rus ordusu, bugün hint denizinde yahut güney amerika'da bir noktaya 24 saat içerisinde 20 bin deniz piyadesi indirebilecek intikal yeteneğine sahip ( teknolojik üstünlük farkına değinmiyorum bile) amerika'yı işgal eder, siker atar. allah rızası için rus donanmasının ''gururu'' kuznetsov uçak gemisini falan bir inceleyin.. romantik ipneler...

  yorulmayın birkaç bilgi vereyim. örneğin rusya'nın işe yarar durumdaki uçak gemisi kuznetsov'un içler acısı haliyle ilgili fotoğraflarla başlayalım (son sayfalara kadar bakmaya yüreğim dayanmadı, özellikle içerisindeki ekipmanlar gerçekten dramatik)

  http://englishrussia.com/…ruiser-admiral-kuznetsov/

  şimdi great mother russia'nın çiğ çiğ yiyeceği abd'li rakibiyle bir kıyaslamaya sokalım.

  donanmanın gururu kuznetsov hız : 29 knots.
  ortalama abd uçak gemilerinden nimitz hız : 31,5 knots.

  uçak kapasitesi donanmanın gururu kuznetsov : 41
  ortalama abd uçak gemisi nimitz'in uçak kapasitesi : 91

  donanmanın gururu kuznetsov'un deplasmanı : 43 bin ton
  ortalama abd u.gemisi nimitz deplasmanı : 100 bin +

  donanmanın gururu kuznetsov görev süresi : 45 gün
  ortalama abd u.gemisi nimitz görev süresi : 20 yıl kesintisiz suda kalabilme, sınırsız mesafe.

  ek: uçak gemisi sayısı olarak da abd'nin 10 iyi donanımlı uçak gemisine karşılık rusların elinde sadece hali ortada olan kuznetsov mevcut.

  muhteşem rus hava kuvvetlerinin elindeki en modern uçaklardan su 33'ün kokpiti bu ve şaka değil. kuznetsov'un uçak gücü bunlardan oluşmakta.

  : http://i68.photobucket.com/…majesco/su33cockpit.jpg

  bu da nimitz'te bulunan abd'nin elindeki teknolojik olarak ortalama uçaklardan biri olan f18 hornets'lardan bir kokpit görüntüsü. ki kendisi su-33'ün muadilidir. (birkaç yıl içerisinde f35'ler ile değiştirilecek)

  http://data3.primeportal.net/…pit_mockup_6_of_8.jpg

  abd f22'yi uçurduktan 20 sene sonra dengi diye karşısına pakfa'yı koydu ruslar. daha kullanıma alamadılar.

  rusya her istediğine getiriyormuş batı'yı. nerede getiriyor ? petrol olmadığı için kimsenin ipine takmadığı suriye'de mi? ırak'ta vs neden getiremedi acep gerçekten ilginç? rusya'nın burnunun dibindeki orta asya'ya girerken rusya'yı bir tarafına salladı mı abd? boş boş konuşuyorsunuz...

  abd'den ben de hoşlanmıyorum, ben de uyuz oluyorum adamlara, ama saçmalamanın da alemi yok beyler.

  edit: büdütten sonrasını büyük sinirle yazdığımdan 31,5 knots hızı belirtirken virgülü atlamışım, dikkat eden arkadaşlara teşekkürler.
 • tanklarını helikopterlerini uçaklarını ormanda bırakacak kadar savunma sanayi ileri düzeyde olan ordudur..ama yinede tum ordular gibi gereksizdir..