şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'un fethinden sonra moskova'da kâin romanov hanedanından knez'in son bizans imparatoru'nun yeğeniyle evlenmesi üstüne istanbul patriğinden bağımsız olan ve izleyen beş yüzyıl boyunca rus toplumunun her veçhesinde çok önemli bir rol oynayan ruhani kurum. sovyet döneminde sürgündeki beyaz rusların başkaldırısıyla ikiye bölünmüş ve komünist devletin ezici baskısıyla gücü çok zayıflamış olan rus ortodoks kilisesi nihayet başkan putin'in öngörülü politikaları ile yeniden kendine gelmeye başlamış ve rönesansını geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştirdiği yeniden birleşme ile taçlandırmıştır.
  • daha on sene öncesine kadar kimsenin sallamadığı, gelip geçici bir post-sovyet dine sardırma hevesindeki grupların şu anki geçici yükselişi ve popülist poitikacıların kendisine çok başvuruda bulunması sonucu tekrar önem kazanıyormuş gibi görünen kurum. o kadar içen bir millette din, allah tutmaz kardeşim. dağılın.
  • oncelikle (bkz: e$cinsel evlilik/@spincrus)

rusya'da kendisine bagli bir kilisede e$cinseller arasinda nikah kiyilmasina tepkisi cok feci olmu$tur. geni$ mehzepli papaz kiliseden atildiktan sonra soz konusu kilise dozerler yardimi ile un ufak edilmi$, en sonunda da olay yeri yakilmak suretiyle kilisenin namusu tenizlenmi$tir.

burasi rusya karde$im, yok oyle!
  • kurtaji "soykirim" olarak tanimlayarak rusyada kurtaja karsi verilen mucadeleye destek olmustur. duma milletvekilleri yasal olmayan kurtaji yapan doktora 8 yila kadar hapis cezasi ongoren bir maddenin de oldugu kurtaji onlemeye yonelik maddeler iceren bir yasa teklifi hazirladi.
    rusyada her yil 1.2 milyon gebelik kurtaj yolu ile sonlandirilmakta imis.
  • rusya'da, vasiliy melniçenko adlı ressamın "tanrının varlığını ispat etmesi, aksi takdirde dolandırıcılık suçundan yargılanması" talebiyle dava açtığı kilise.
    "halkın inancını istismar ederek kazanç sağladığı” iddiasındaki sanaçtı, dava dilekçesinde, “zamanında 10 ruble ödeyerek kilisede vaftiz oldum. bunun karşılığında tanrının beni kutsayacağı, koruyucu meleğin yardım edeceği, kutsal duaların benim ve yakınlarımın üzerinden eksik olmayacağı vadedildi. bunlara inanarak, 15 yıl boyunca düzenli olaral kilisede ibadet ettim, ayinlere para ödedim, kiliseden alışveriş yaptım, bağışta bulundum. bir yıl içinde kiliseye 400 dolar ödedim. ama vadedilen saadet yerine, sadece hastalık ve dert gördüm" diyormuş.
  • (bkz: yetmez ama evet)

soyuz roketi de kutsamışlardır

sid meier, beyond earth'ün açılışında birebir aynı sahneyi kopyalamıştı
  • putin rejimi tarafından işlevselleştirilmesine dair bir analiz; https://www.foreignaffairs.com/…11/putins-patriarch
  • ukrayna olayları ve ukrayna ortodoks kilisesinin bağımsızlığı konusunda yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle fener rum patrikhanesi ile ilişkilerini kesen ortodoks kilisesi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45533933