şükela:  tümü | bugün soru sor
 • periskop, torpido, sırt kaşıma gereci, warez cd, vitamin hapları, milyarlarca toka vs bulabileceğiniz hayvansı pazar.
 • trabzon'da gargantuan boyutlarda bir version'i bulunan artik icinde rus bulmanizin hemen hemen imkansiz oldugu pazarlar..

  eski$ehir'e ilk ruslarla geldiginde ise 1000 liraya (gunumuzun 100 bin lirasi) para$ut satacak kadar tecrubesiz olduklarindan somurulduler ve sonunda yitip gittiler..
 • balık pazarı gibi bi pazardır. rus satılır.
 • fakirlik yüzünden ellerinde ne var ne yok satmaya calisan, ülkelerinde doktor ve mühendis gibi önemli meslekleri oldugu halde artik bir ise yaramamasi sonucu pazarlarda sürnün insanlarin olsuturdugu pazar yeridir.kazanmak degil yasayabilmek icin sattiklari mallara insanlarin bir inatla daha da ucuza almak icin pazarliga girmeleri ki bunu zaten piyasinin cok ama cok altindaki fiyatlara satmalarina ragmen yurdum insanimin hic ulan fazla vereyim de hayatini kurtarsin düsüncesi olmadan davrandigi,olayi bir firsat gibi görüp ordaki insanlarin dramina kayitsiz kaldigi pazardir.bir askerin madalyasini satin almak isteyen bir adama asker önce " sen benle dalgami geciyorsun ben o madalyami satar miyim?!" seklinde cikistigi ama sonra önerilen fiyati duyunca madalyayi ceketiyle birlikte sattigi gibi trajikomik olaylarin yasandigi, cogu oraya alis erise gelen insanlardan kisilikli olan insanlarin hayatta kalmak icin ugrasiti artik rus'unun gitmis pazarinin kaldigi pazarlardir.
 • bir donem adana'da da kurulmus olan, bir gitarin iki kisilik yemek parasina satildigina sahit oldugum pazar.
 • rus satar türk alır bir yerdir.
  rus pazarlarının makbul olduğu zamanlarda bi pazar günü,ben,şazmat ve salyadar yenikapı'daki rus pazarına katıştık.ordan aldıımız rus brendileri ve konyaklarını içerek horakköy'deki(karaköy)rus pazarına ulaştık.eve döndüğüm de cebimde matruşkalar,şişelerce alkol,bi adet derece, ve sarhoş buruk kalbim vardı.
 • zamanında, ki 90ların başlarıdır, trabzon'dakinden edindiğim rus yapımı bilgisayar kontrollü oyuncak şimdi bile görenlerin ağzını açık bırakacak hokkabazlıklar yapardı.

  mesela şöyle programlanabiliordu:
  5 birim düz git, pervaneni fırlat, sağa dön, 2 birim ilerle, şu sesi çıkar, 4 birim geri git...

  öyle dehşeyt bişeydi ki bozmayı becerince götürdüğümüz tamirci sonradan hadiseyi iç edip "getirmediniz bana öyle bişey, ne alaka ya?" tribine girmişti. bunu babamdan duyduğumda bi an için sübyan koğuşuna düşmeyi bile göze almıştım.
 • sovyet rusya nin dagilmasini takiben bircok karadeniz ilinde ortaya cikan bit pazari benzeri olusumlar. ilginc elektromekanik aletler ve kaliteli spor malzemeleri bulmak mumkundu. tezgahlarin arasinda bir cok hazine gizliydi. iyi egitimli saticilarla sohbet edince insanin ici acirdi yoksulluklari karsisinda. bir de sehir disindan gelen her misafiri buraya goturmek adeta bir gelenekti. samsun daki versiyonu yabancilar pazari adiyla varligini halen surdurmekteyse de, icerdeki yabanci/turk satici orani cok cok dusuktur. siradan pazar mallari satilir artik.
 • trabzon'da 90'ların başında sıklıkla ziyaret edilen, bazı durumlarda satın alanın bazı durumlarda ise satanın kazıklanması geleneği ile meşhur pazardır.

  satın alan yönünden kazıklanmalara örnek, kol saattinde görülen "au"damgasına kanıp saati altın zannetmek, antika olduğun inanılan malın yeni ve tırt çıkması, hiçbir zaman almayacağınız ve ihtiyacınız olmayan tesisat malzemeleri vs. . .
 • samsundakinin ismi uzun zamandır 'yabancılar pazarı' olarak geçmektedir. rusya ve civarındaki ülkelere ait insanların satış yaptığı standlar halen mevcuttur. ama daha çok giyim üzerinedir.